Fanda

Fanda

Fanda

  • Věk v době rozhovoru:  let

Fanda pochází z úplné rodiny, kde panují převážně dobré vztahy. O tom, že má ADHD se dozvěděl poměrně brzy od svých rodičů, ale o nemoci samotné toho ví jen velmi málo. Pravidelně dochází k dětské psycholožce, ale medikaci neužívá. Přítomnost nemoci ho až na výjimky nijak zvlášť netrápí. Školní látka ho příliš nebaví, ale zato si ve třídě našel kamarády, s nimiž rád tráví čas. Pokud něčemu nerozumí, má k dispozici asistenta, který zároveň pomáhá i několika dalším spolužákům. Rád tráví čas chozením na box, či hraním videoher. 

Více o Fandovi:

Fanda vypráví, že si pamatuje, jak začal hodně zlobit a krátce na to mu rodiče oznámili, že má ADHD. Přestože mu rodiče krátce vysvětlili, co to ADHD je, své nemoci zatím ještě moc nerozumí. Nezdá se však, že by ho to nějakým způsobem trápilo. Rodiče s ním dochází na pravidelné kontroly k dětské psycholožce. Vnímá, že má problémy s pozorností zvláště při plnění domácích úkolů. Fanda si stěžuje na problémy se spánkem. Bojí se totiž příšer, které na něj číhají ve tmě. Proti tomuto strachu mu pomáhá přítomnost otce při usínání. V boji proti nočním příšerám ho podporuje také jeho plyšový kamarád. 

Se školou Fanda trochu bojuje. Probíraná látka ho nebaví a nepřijde mu zajímavá, zvláště co se týče matematiky, češtiny a prvouky. Ve výuce může v případě potřeby využít přítomnosti asistenta, který se zároveň věnuje i několika jeho dalším spolužákům. Trochu ho mrzí, že na něj asistent nemá čas vždy, když potřebuje, ale zároveň chápe, že se musí více věnovat pomalejším spolužákům. Stěžuje si, že ho některé spolužačky provokují, načež mívá výbuchy vzteku. Naštěstí má hodnou paní učitelku, která se na něj za to nezlobí a vždy se ho snaží uklidnit. Učitelům pracujícím s ADHD dětmi by vzkázal, aby ve škole dostávali jen samé jedničky.

Ve svém volném čase se Fanda věnuje boxu, který ho poměrně baví. Dále rád hraje střílecí a kreativní videohry. Zato nerad tráví svůj volný čas vypracováváním domácích úkolů. Dělá mu velký problém u domácích úkolů vydržet a často se u nich rozzlobí. Popisuje, že občas se rozzlobí tak moc, že uteče do svého pokoje a hlasitě za sebou zabouchne dveře. Rodiče, kteří mu s úkoly často pomáhají, chápou jeho frustraci a snaží se odlehčit situaci humorem. Na výbuchy vzteku reagují s porozuměním a nechávají Fandu v klidu vychladnout. Poté, co se uklidní, se vždy vrátí zpět k úkolu. 

S rodiči má Fanda velmi dobrý vztah. Rodiče mají ve Fandu důvěru a nechávají ho na pár hodin samotného doma a Fanda je pak vždy náležitě hrdý, jak krásně to zvládnul. S prarodiči si také rozumí, i přestože rodiče jeho otce jsou velmi přísní. Často však mívá neshody se svým o něco málo starším bratrem. Bratr s Fandou se nezřídka hádají a perou, z čehož nemá Fanda radost, ale po roztržce se vždy usmíří a je všechno v pořádku. Na uklidnění prý Fandovi pomáhá hraní si s pískem. 


Audio a video


Fanda občas doma práskl dveřmi.
Fanda s bratrem se někdy hádali.
Fanda vzkázal učitelům, aby mu dávali lepší známky.