Náš příběh

Webové stránky Hovoryozdravi.cz vznikly díky spolupráci mezi Institutem sociálního zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci (OUSHI) a Health Experiences Research Group (HERG) na Univerzitě v Oxfordu. V České republice má licenci pro provádění výzkumu DIPEx jediné pracoviště, a to OUSHI.

DIPEx  vznikl v Anglii v roce 2001 zásluhou dvou lékařů –  Dr. Ann McPherson CBE a Dr. Andrew Herxheimera (nejstarší pán na fotografii) na základě jejich vlastní zkušenosti s nemocí. Ann byla diagnostikována rakovina prsu, a ačkoliv jako lékařka znala velmi dobře zdravotní stránku problému, nemohla najít nikoho, s kým by si o své nemoci popovídala. Andrew zase musel podstoupit výměnu kolenního kloubu a vzájemně spolu začali sdílet své zážitky. Tyto zkušenosti je podnítily přijít s ojedinělým nápadem – vytvořit webové stránky www.healthtalk.org, kde by lidé mohli získat informace o svých zdravotních problémech od lidí, kteří jimi také trpí. My jsme se rozhodli realizovat stejný projekt v České republice. Česká verze se stejně jako anglická zakládá na rozhovorech s lidmi, kteří prožívají určitý problém, související se zdravím. Nejdříve jsme se rozhodli mluvit s lidmi o tom, jak prožívají stáří. Jejich příběhy naleznete v sekci tohoto modulu zde. Tyto příběhy také umožnily vytvořit naši verzi těchto webových stránek na základě rozhovorů s lidmi z České republiky.

„Hovoryozdravi.cz“ odpovídají na otázky, na které se třeba bojíte zeptat svého lékaře. Je uklidňující vědět, že kolem mě jsou lidé, kteří procházejí stejnou zkušeností jako já.

Účel webu

Sdílení problému –  spolehlivé informace o zdraví pro pacienty od pacientů.

Hovoryozdravi.cz poskytují spolehlivé a ověřené informace o zdravotních problémech. Ty jsou získány na základě reálných životních zkušeností, které s námi sdíleli lidé trpící určitým zdravotním problémem. Můžete sledovat a poslouchat lidi sdílející své zkušenosti o jednotlivých problémech souvisejících se zdravím. Jako první jsme pro vás připravili modul stárnutí, kde se dozvíte, jak lidé prožívají tuto etapu života. Postupně budou přibývat nové moduly (chystáme modul paliativní péče, dále pracujeme na tématech karcinom prsu, karcinom prostaty nebo noční můry).

Na stránkách věnovaných stárnutí najdete  zkušenosti zhruba 50 lidí, kteří tuto životní etapu prožívají. Stránka může být prospěšná pro ty, kteří se nacházejí v podobné životní situaci, jsou seniorům nablízko, nebo se o toto téma zajímají z jiného důvodu. Najdete zde dobré rady a podporu v různých oblastech, které se stářím souvisejí, jako jsou:

  • Zdraví a zkušenosti se zdravotní péčí
  • Vztahy s rodinou a přáteli
  • Každodenní problémy, jako jsou finance nebo bydlení
  • Emocionální prožívání a spokojenost
  • Vliv věku na práci nebo vzdělání