Marco

Marco

Marco

  • Věk v době rozhovoru:  17 let

U Marca se poprvé projevily příznaky ADHD v 1. třídě. Na problémy se soustředěností upozornila jeho matku třídní učitelka. S matkou navštívili doktora, který mu předepsal léky. Ty participant později brát přestal, měla špatný vliv na jeho játra. První kamarády začal poznávat na skupinách nízkoprahového centra, které pro něj byly přínosné, protože už si nepřipadal tak sám. Nyní studuje střední školu zaměřenou na chemii. 

Více o Marcovi :

Poprvé Marcovo okolí pozorovalo příznaky ADHD po nástupu do školy. Jeho matka jej na doporučení učitelky vzala na vyšetření. Tam byla diagnóza potvrzena a Marco dostal léky na zlepšení pozornosti. 

Na základní škole Marco příliš nezapadal do kolektivu. Od většiny učitelů měl zvýhodnění v podobě více času na vypracování úkolů. Nejvíce ho bavila matematika, chemie a fyzika. Nyní studuje střední školu, kde si našel několik kamarádů.

 ADHD popisuje jako poruchu, kdy člověk jinak vnímá a přemýšlí. Sám u sebe si všímá nepozornosti a velkého množství energie. Postupem času se Marco  naučil projevy ADHD zmírňovat prací s vůli. Marco si myslí, že ADHD ovlivňuje i jeho rodinu. Rodiče a starší sestra se s jeho diagnózou snaží pracovat. Prarodiče popírají, že tato porucha existuje. Marco věří, že každý člověk s  AHDH potřebuje podporu nebo pomoc od okolí, především od rodiny. 

Marco nyní chodí do nízkoprahové zařízení, věnuje se lukostřelbě a žonglování. V nízkoprahovém zařízení se cítí dobře. Našel zde kamarády a seznámil se se svými dvěma láskami. Dříve se věnoval i fotbalu. Později jej nechal, protože se k němu spoluhráči i trenér nechovali hezky. Myslí si, že kdyby neměl ADHD, fotbal by hrál jinak. Říká, že svůj volný čas raději tráví u počítače než s kamarády. 

Informace o ADHD si Marco zjišťuje zejména na internetu. Jako malý potřeboval více informací a více vysvětlení k diagnóze. Má podezření, že jeho otec má ADHD a že to mohlo u něj vzniknout geneticky. Do budoucna má obavy, že bude mít problémy najít si zaměstnání.

Dětem, které mají diagnostikováno ADHD by vzkázal, ať to neřeší, že to je sice přítěž, ale pořád jsou to lidé. Lidem, kteří kolem sebe mají blízkého s ADHD by doporučil, aby se mu věnovali a naučili se, jak s touto diagnózou. 


Audio a video


Marco se postupně naučil lépe ovládat své tělo.
Marco měl velmi organizovaný volný čas.