Ondra

Ondra

Ondra

  • Věk v době rozhovoru:  14 let

Ondra žije s rodiči a má tři sourozence. Chodí do 9. třídy základní školy. ADHD mu bylo diagnostikováno na začátku základní školy. Míval ve škole problémy s nesoustředěností a hyperaktivitou. Absolvoval vyšetření na dvou klinikách a byla mu předepsána medikace. Cítí, že mu léky pomáhají, vydrží se s nimi v škole déle soustředit. Cítí, že je s diagnózou vyrovnaný. Volný čas rád tráví sportem – dřív hrál hokej, nyní fotbal. 

Více o Ondrovi:

Ondrovi bylo diagnostikováno ADHD na začátku základní školy. Jít na vyšetření mu bylo ve škole doporučeno hlavně kvůli nepozornosti při hodinách. Během prvního vyšetření mu byla sdělena diagnóza ADHD. V tu chvíli Ondra nevěděl, co to znamená. Základní informace mu sdělili rodiče a další si sám zjišťoval na internetu. Stále však nechápe, proč trpí ADHD zrovna on. Pro Ondru obdržení diagnózy nebylo radostné, ale postupem času se s tím smíříl. Ani rodiče diagnozu nepřijali s nadšením. Byli však rádi, že konečně znají původ synovy hyperaktivity. 

Paní doktorka mu po během prvního vyšetření předepsala medikaci. Zdálo se, že medikace nezabírá, proto absolvoval Ondra vyšetření na klinice ve větším městě. Tam mu medikaci změnili. Od té doby se mu zdá, že medikace skutečně pomáhá.

Ve škole je pro Ondru i nadále nejtěžší udržet pozornost. Často se ke konci hodiny už nesoustředí, při dlouhých testech se mu špatně přemýšlí. Jedinou úlevou, kterou ve škole dostává, jsou vytištěné testy a diktáty. Nemusí se soustředit na jejich přepisování. Obecně se Ondra nerad učí. Vnímá, že někteří učitelé jsou vůči jeho diagnóze tolerantnější než jiní. Přál by si, aby se učitelé snažili připravit hodiny zábavnější. Nejraději by se 30 minut učil a zbylých 15 minut by hrál hry spojené s danou látkou. 

Ve svém volném čase hrál dříve Ondra hokej. V týmu se ale objevila šikana, přestože se netýkala přímo jeho, tak s hokej po čase skončil. Poté začal hrát fotbal,trénuje 3x týdně. Se spoluhráči si rozumí. Také rád hraje na počítači. Hraní her mu pomáhá proti špatné náladě.

Dětem s diagnózou ADHD by doporučil, aby se s tím smířili,  protože dnes je ADHD podle Ondry zcela běžné. Sám si myslí, že ho ADHD v ničem neomezuje a že žije život, jako každý jiný. 


Audio a video


Ondru ADHD v životě výrazně neomezovalo a věřil, že přejde.
Ondrova léčba spočívala hlavně v medikaci.