O projektu

OBSAH STRÁNKY


Poděkování

Děkujeme všem lidem s IBD, kteří se zapojili do výzkumu, a všem spolupracujícím odborníkům.


Kvalitativní výzkum s lidmi s IBD

Cílem tohoto výzkumu bylo hlubší porozumění zkušenostem, které mají lidé s IBD a zprostředkování těchto zkušeností dalším pacientům, jejich blízkým, ale i profesionálům různých oborů. Výzkum byl realizován metodikou DIPEx vyvinutou Health Experiences Research Group na univerzitě v Oxfordu. Jedná se o kvalitativní obsahovou analýzu hloubkových rozhovorů. Cílem je porozumět zkušenostem, které mají lidé s nemocí, se zdravím a se zdravotní péčí, a poskytnout tak podporu ostatním lidem s podobnými potížemi, odborné i laické veřejnosti. 

Analyzovali jsme data ze 36 rozhovorů s lidmi s Crohnovou nemocí (19) a ulcerativní kolitidou (17), které byly postupně realizovány od května 2017 do dubna 2022. Ve výzkumném souboru bylo zastoupeno 20 žen a 16 mužů. Průměrný věk účastníků byl 39,89 let (medián 38 let). 


Téma Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida – IBD připravili:

Mgr. Hana Bednaříková, Ph.D. byla hlavní výzkumnicí projektu. Je poradenská psycholožka a ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na psychologické aspekty IBD a psychologii zdraví. Domluvila a realizovala většinu rozhovorů, kódovala, spolupracovala na přípravě tematických shrnutí a dohlížela na odbornou úroveň výstupů.

Mgr. Bc. Kristýna Gábová, Ph.D. vystudovala sociální práci a působí jako odborný asistent a výzkumník na Institutu sociálního zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci. Výzkumně se věnuje kvalitativním výzkumům v oblasti sociálního zdraví a sociální práce. Ve výzkumu zkušeností lidí s IBD spolupracovala na přípravě tematických shrnutí, jejich finalizaci a koordinaci publikace výstupů.

Mgr. Lenka Lapčák Kratochvílová je psycholožka a studentka doktorského programu Sociální a spirituální determinanty zdraví na OUSHI. Výzkumně se zaměřuje primárně na prožité zážitky z minulosti a vztahovou vazbu v souvislosti se zdravím. Podílela se na přípravě tematických shrnutí.

Mgr. Michal Půža je výzkumníkem a pracuje na  Institutu sociálního zdraví Univerzity Palackého v Olomouci, kde se věnuje převážně výzkumu DIPEx. V tomto projektu byl zodpovědný za střih a tvorbu videí a vytváření vizuální podoby webových stránek Hovoryozdravi.cz.

Poděkování za spolupráci patří také Mgr. Ivetě Holasové (příprava profilů účastníků), Mgr. Namiko Sakamoto (spolupracovala na zpracování tématu reakce na diagnózu), Mgr. Monice Navrátilové (realizovala několik rozhovorů), PhDr. Lucii Klůzové – Kráčmárové, Ph.D. (odbornice na metodologii DIPEx), přepisovatelkám a všem, co přiložili ruku k dílu. 


Zapojení odborníci:

Výzkum realizoval Institut sociálního zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci (oushi.upol.cz).

Projekt byl schválen Etickou komisí OUSHI a měl tzv. medical supervizora, který byl odborným garantem projektu. Tím byla gastroenteroložka doc. Mudr. Zuzana Zelinková, Ph.D. Do přípravy a realizace výzkumu se zapojili i další odborníci, kteří se setkávali na tzv. poradních panelech, a to gastroenterologové doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D., MUDr. Michal Konečný, Ph.D., IBD sestra Mgr. Blanka Drexlerová a odborníci na DIPEx metodologii a kvalitativní výzkum prof. Ing. Mgr. et Mgr. Peter Tavel, Ph.D. a Mgr. Lenka Slepičková, Ph.D. Další podstatnou členkou poradního panelu byla PhDr. Martina Pfeiferová, tehdejší předsedkyně pacientské organizace Pacienti IBD a samotní pacienti. Zvláště chceme poděkovat pacientským organizacím Pacienti IBD a ILCO – Dobrovolné sdružení stomiků (speciálně Ing. Marii Ředinové) za jejich zásadní pomoc při náboru participantů a participantek a všem zájemcům o výzkum, kteří nás kontaktovali přes naše webové stránky. Speciální díky patří statečným mužům a ženám, kteří s námi sdíleli svůj příběh s IBD.

Publikování témat bylo podpořeno projektem IGA_CMTF_2023_002: „Dopady idiopatických střevních zánětů na duševní zdraví.“