Zpět na Režimová opatření, změnyna téma

Tomáš P. si uvědomil, že nemusí vše dělat sám, že je dobré mít kolem sebe lidi, kteří mu pomůžou.


Tomáš P.

  • Věk v době rozhovoru: 39 let
  • Věk v době diagnostikování: 37 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


P: Nejhlavnější věc mně zůstala… Nebo co jsem se naučil: nedělat všechno sám, uvědomit si svoje silné stránky a do každého byznysu si najít třeba nějakého partnera, kde se ty naše silné a slabé stránky negujou trošku. To znamená, já jsem člověk, který rád ty byznysy rozjíždí. A když nějaký vidím, tak už ho nedělám sám nikdy, ale vždycky se najdu k někomu, kdo zas není ten vizionář, a dokáže ho dotahovat. Že jakmile jich mám několik rozjetých, tak v každém mám zvlášť nějaké lidi. Dřív jsem třeba jeden ten velký byznys dělal sám, takže jsem prostě… A bralo mi to strašně energie. A jak jsem furt měl ten adrenalin a furt jsem chtěl dělat velké věci. Tak i to možná mě ta borrelióza třeba přemohla v tuhle chvíli, kdy jsem byl prostě  roky adrenalin a v boji, v tom módu toho boje. A naštěstí jsem pak teda našel člověka, na kterém jsem spoustu… jako partnera. A najednou se mi hodně ulevilo. Trošku to možná koresponduje s tím, jak se mně udělalo líp. Že jsem už nemusel všechno řešit sám, nebyl jsem na to sám. Najednou jsem si našel člověka, se kterým si strašně rozumíme.

T: Takže to vám funguje teďka. Je to zásadní změna? 

P: Zásadní změna je to v tom, že už ty věci nedělám sám, ale vždycky si hledám člověka nebo tým lidí, se kterým tu novou věc rozjedu. To znamená, já jsem si myslel, že jsem vyhořelý, ale možná to bylo tím, jak jsem byl prostě urputný a chtěl jsem to všechno udělat sám. Špatně, no. Člověk je lepší, když má někoho k sobě a ty jejich silný stránky se… Silné a slabé stránky se znegujou a silné stránky se podpoří.

Další zkušenosti:

Libuše hovořila o tom, že ji budou změny životního stylu provázet do konce života.

Zuzana vypustila z jídelníčku zatěžující potraviny a alkohol.

Aneta se snaží poslouchat své tělo. Vyloučila alkohol, po kterém jí nebylo dobře, a dává si to, na co má chuť – věří, že jí to prospěje.

Aničce onemocnění přineslo řadu omezení a změn, přibrala na váze a necítí se dobře.

Tomáš M. toho změnil hodně: jí zdravěji a pravidelně, přestal kouřit, alkohol pije zcela výjimečně. Spát potřebuje alespoň 10 hodin denně a odpočívat po práci i během ní.

Tiep musel v měsících následujících po prodělání borreliózy omezit sport, což se podepsalo na jeho kondici.

Jana se věnovala i sportu, cítila se pak lépe.

Pro Katku jsou zdravotní omezení spojená s onemocněním psychicky náročná.

Tomáš P. si uvědomil, že nemusí vše dělat sám, že je dobré mít kolem sebe lidi, kteří mu pomůžou.

Jaroslava se smířila s tím, že má borreliózu, a začala na sebe být hodnější.

Aneta se po nemoci vrací do normálního života. Neřeší už věci, které nejsou až tak důležité, a snaží se radovat ze všeho, co jí přibývající zdraví umožňuje.