Zpět na Finanční dopadyna téma

Eva popisuje své výdaje za doplňkovou léčbu a snahu posílit organismus poté, co se k jejím chronickým zdravotním problémům přidala ještě lymeská borrelióza.


Eva

  • Věk v době rozhovoru: 34 let
  • Věk v době diagnostikování: 33 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická , alternativní, doplňková

Textová verze


T: Brala jste k tomu ještě třeba probiotika?

P: Brala, hromady. Hromady probiotik, ale to nemělo vůbec už žádný význam. Já jsem měla i takové ty sáčky, ty živé, co stojí 20 pytlíků třeba 1000 korun. Jsem si to vyčetla, co je dobré. Takže co se týká peněz, průměrně to mohlo stát kolem pěti a půl tisíc za měsíc všechno dohromady, když to vezmu zpětně, vůbec i ty betaglukany a tady to, to jsou všechno drahé věci. Do toho občas potřebuju jít na masáž. To bych potřebovala stejně, ale ta akupunktura je drahá a ježdění a tak dále.

T: Chodíte i na akupunkturu?

P: Teď je to tak, že zase se nedokážeme potkat s paní doktorkou, ale chodila jsem celý podzim k jednomu doktorovi do většího lázeňského města a ta jeho akupunktura mě hrozně dráždila, já jsem byla úplně, jako kdybych snědla třeba troje antibiotika. Prostě, byla jsem předrážděná, vždycky jsem se z toho týden dávala dohromady, a tady u paní doktorky, to je tady v bydlišti – je to v podstatě rehabilitační soukromé zařízení, ale na ten filozofický podklad je ta psychosomatika. Mají tam masérku, mají tam fyzio a tady tu paní doktorku, co dělá akupunkturu, i učí to tělo trošičku pracovat s tou myslí a tak. Takže k ní chodím teďka zhruba jednou za měsíc, protože termínově se nepotkáváme, a příští pondělí bych měla jít, takže tam chodím a… 

T: Byla tam nějaká konkrétní zakázka, nebo jste spíš chtěla celkově se tak nějak posílit?

P: Asi celkově, protože já mám dlouhodobé problémy. Jak mám hypermobilitu a to revma, tak mám časté blokády a úponové bolesti a je to složitější na vyprávění. Ale to, co vlastně udělá ta borrelióza, je, že znásobila, co bylo, a přidala navrch. Takže tak.

Další zkušenosti:

Petr D. za drahá antibiotika a další léky (užívané v u nás nezvyklém režimu a dávkování) nemusel platit soukromým lékařům. Léky mu totiž předepisovala jeho obvodní lékařka.

Léčba na soukromé klinice v zahraničí stála Roberta velké peníze.

Tomáš M. uvádí, že krevní testy u soukromého lékaře byly poměrně drahé.

Eva popisuje své výdaje za doplňkovou léčbu a snahu posílit organismus poté, co se k jejím chronickým zdravotním problémům přidala ještě lymeská borrelióza.

Tomáš N. si mohl soukromou léčbu dovolit díky dobře placené práci, zná ale i opačné případy.

Vlivem borreliózy Aneta ztratila práci a ocitla se v náročné finanční situaci.

Jarda musel kvůli dílčím úsporám na soukromé léčbě změnit zdravotní pojišťovnu.

Mirce v placení léčby pomáhal manžel i další rodinní příslušníci.

Katka si drahou léčbu u soukromých lékařů ve své životní situaci prostě nemohla dovolit.

Anička dala hodně peněz do různých doplňků. Podle ní jsou lidé, kteří se dlouhodobě potýkají s nemocí, ochotní zaplatit za cokoliv, u čeho cítí naději, že jim to pomůže.

Profesionální sportovec Mário kvůli borrelióze přišel o výdělek, po vyléčení ovšem začal vydělávat jako dřív.

Jarda zmiňuje, že ho borrelióza, kvůli které byl v dlouhodobé pracovní neschopnosti, naučila velké skromnosti.