Zpět na Finanční dopadyna téma

Vlivem borreliózy Aneta ztratila práci a ocitla se v náročné finanční situaci.


Aneta

  • Věk v době rozhovoru: 27 let
  • Věk v době diagnostikování: 20 a24 let (onemocněla LB 2x)
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní antibiotická, doplňková
  • Zobrazit celý profil

Textová verze


P: Já jsem nastoupila na léčbu a zároveň jsem skončila v práci, protože už jsem nějak nedokázala pracovat. A ani si nedokážu představit, že v těch stavech bych musela jít do práce. Takže jsem šla za obvodní lékařkou, kterou jsem taky změnila po všech těch zkušenostech, s tím, aby mi napsala pracovní neschopnost, že se léčím, měla jsem papír, že se léčím s tím a tím. A ona mi ji napsala na měsíc, ale bylo to hodně velký problém. Takže s tím, že u borreliózy není potřeba vůbec neschopenky, a já ji teda dostala na měsíc, takže po měsíci, co vlastně mi ta neschopnost skončila, jsem měla výpověď, která byla dohodou k tomu dni, a nastoupila jsem na úřad práce. Tam jsem  pobírala nějakou malou část, která je zanedbatelná, to z toho nepokryjete v podstatě skoro vůbec nic. Něco málo máte v rezervě, ale ta rezerva není bezedná – a ona fakt během strašně krátké doby vyprchá. Takže tam potom bylo to, co mi přišlo z pracáku. A tak nějak to různě jako lepit, prosit svoje blízké, aby vám nějaké peníze na tu léčbu dali. Byla by za to hezká dovolená, si myslím, tam ty částky nejsou malé, léky stojí nějakých 700 korun, máte je na 50 dní, ta antibiotika. Do toho Sumamed, protože jsem neměla ještě ani pojišťovnu, se kterou má pan doktor smlouvu, krevní testy taky, takže to jsou opravdu částky, které vám vyšplhají, a když si je sečtete, tak jste na deseti tisících…

T: Zkoušela jste to někdy sečíst?

P: Zkoušela. Co se týče návštěv a léků, tak je to plus minus nějakých 90, 100 tisíc jenom za léky, a k tomu máte probiotika, což je taky další. A to je položka, která… Ono se to nezdá, ale ta probiotika stojí nějakých 400 korun a vy berete zvýšené množství, protože potřebujete předejít nějakým dalším problémům. A máte je na 10 dní, takže to máte 1200 korun měsíčně, jenom probiotika, plus nějaké doplňky stravy a všechno možné. A do toho vám chybí ten příjem, takže tam ta finanční rezerva, ty finance… Je to šílené, fakt je to hrozné.

Další zkušenosti:

Petr D. za drahá antibiotika a další léky (užívané v u nás nezvyklém režimu a dávkování) nemusel platit soukromým lékařům. Léky mu totiž předepisovala jeho obvodní lékařka.

Léčba na soukromé klinice v zahraničí stála Roberta velké peníze.

Tomáš M. uvádí, že krevní testy u soukromého lékaře byly poměrně drahé.

Eva popisuje své výdaje za doplňkovou léčbu a snahu posílit organismus poté, co se k jejím chronickým zdravotním problémům přidala ještě lymeská borrelióza.

Tomáš N. si mohl soukromou léčbu dovolit díky dobře placené práci, zná ale i opačné případy.

Vlivem borreliózy Aneta ztratila práci a ocitla se v náročné finanční situaci.

Jarda musel kvůli dílčím úsporám na soukromé léčbě změnit zdravotní pojišťovnu.

Mirce v placení léčby pomáhal manžel i další rodinní příslušníci.

Katka si drahou léčbu u soukromých lékařů ve své životní situaci prostě nemohla dovolit.

Anička dala hodně peněz do různých doplňků. Podle ní jsou lidé, kteří se dlouhodobě potýkají s nemocí, ochotní zaplatit za cokoliv, u čeho cítí naději, že jim to pomůže.

Profesionální sportovec Mário kvůli borrelióze přišel o výdělek, po vyléčení ovšem začal vydělávat jako dřív.

Jarda zmiňuje, že ho borrelióza, kvůli které byl v dlouhodobé pracovní neschopnosti, naučila velké skromnosti.