Zpět na Neurologické obtížena téma

Jiřina brala léky na bolest poté, co lékař diagnostikoval polyneuropatii. Po změně charakteru obtíží však lékaři usoudili, že je problémy třeba řešit spíše antibiotiky.


Jiřina

  • Věk v době rozhovoru: 73 let
  • Věk v době diagnostikování: 71 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Pan doktor, který mi prováděl tu diagnostiku, říkal… Protože jsem si mu stěžovala, že jsem chodila cvičit – postupně jsem přestávala cvičit, protože to nešlo. Chodila jsem do jednoho studia a tam byly i různé masážní stroje. Na tom jednom jsem zjistila, že bohužel, když jsem přiložila na tu masážní plochu, to byl takový válec. A tam se masírovaly postupně části těla, které člověk chtěl. No, a protože mám taky trochu problémová lýtka, tak jsem si chtěla obmasírovat lýtka, a to jsem málem vylítla z kůže. A pan doktor říkal: „Tak tomu rozumím, vy máte dost těžkou polyneuropatii.“ Takže se to potvrdilo. Brala jsem prášky od bolesti. To se mi moc nelíbilo. Ale mně nic jiného mi nezbývalo.

T: Pomáhaly?

P: No, pomáhaly, mírně se to snížilo. Byl to Gabanox, a ten mi pak začal dělat problémy. A dost velké. Takže se to muselo zase vysadit. A potom se i ty bolesti nějakým způsobem změnily, takže jsem už… Paní doktorka mi další už nechtěla napsat, že musíme počkat na reakci těla. Dobře, tak jsem trpěla, jak to šlo. A teď jsem měla jít k tomu infekčnímu lékaři. On říká… Jak to bylo, počkejte, jo, měla jsem kontrolu u infekčního lékaře včetně rozboru krve a on říká: „Vy to máte stejně mizerné pořád, počkejte, musíme počkat, nasadíme antibiotika nitrožilně.“ Jenomže mně ty problémy v mezičase v té čekací době přešly úplně. Takže jsme se spolu domluvili zase, že teda nebudeme dávat ta antibiotika. A mi v mezičase najely bolesti kloubů – ale takové bolesti, opět u neurologa jsem se objevila. A paní doktorka řekla: „S tím já nemám už teď nic společného, to nejsou neuropatické bolesti, jde o infekční zánět kloubu.“ Rozhodla paní doktorka. Dobrá. Opět u infekčního lékaře a ten řekl: „No, tak marná sláva, tak ta antibiotika budeme muset nasadit.“ Teď je absolvuji, vlastně v neděli bude končit ta kúra.

T: A to vám dal na kolik týdnů pan doktor?

P: Na 14 dnů.

T: Na 14 dnů Ceftriaxon?

P: Ano, ano. A teď mi napsal tablety na nějaký dojezd, antibiotické tablety.

Další zkušenosti:

Michal se potýkal s ostrou bolestí zad vystřelující do končetin.

Tomáše Ch. trápilo nepravidelné brnění celého těla a občasná řezavá bolest v ruce..

Vlada zhruba rok po nakažení zažívala celou řadu neurologických obtíží – od brnění končetin a ztuhlosti zad přes závratě až po bolesti hlavy.

Katku vedle „zmatku v hlavě“ trápilo motání hlavy a pískání v uších. Své stavy přirovnávala ke drogovému zážitku.

Mirka vedle dalších neurologických obtíží zažívala i pálení kůže, kvůli kterému někdy nevěděla, co si obléknout, aby to na těle snesla.

Anička měla zkušenost s obtížemi, u kterých se nejprve uvažovalo o roztroušené skleróze. Po vyloučení této diagnózy přisuzovala příznaky právě lymeské borrelióze.

Vlada kvůli svým neurologickým potížím několikrát absolvovala lumbální punkci, zmínila i nepříjemný zážitek s lékařem.

Neurologické obtíže Evě komplikovaly práci v mateřské škole.

Tiep měl borreliózu dvakrát a v obou případech mu byla potvrzena na základě lumbální punkce.

Jiřina brala léky na bolest poté, co lékař diagnostikoval polyneuropatii. Po změně charakteru obtíží však lékaři usoudili, že je problémy třeba řešit spíše antibiotiky.

Léčba kombinací antibiotik
Petře způsobovala vedlejší účinky zahrnující třes a necitlivost rukou, bolest hlavy či pocení.