Anička je mladá žena se středoškolským zdravotnickým vzděláním, která se od svých 13 let potýká s četnými zdravotními potížemi (mimo jiné vážnými trávicími problémy a chronickými bakteriálními infekcemi) významně ovlivňujícími kvalitu jejího života. Ve snaze se vyléčit už navštívila mnoho lékařů a podstoupila řadu vyšetření. Aby vyloučila možnost, že jsou její problémy primárně „v hlavě“, zkusila brát i antidepresiva, pozitivní efekt se však nedostavil. Ve chvílích zoufalství a bezradnosti Anička vyzkoušela i různé alternativní přístupy, většinu z nich však zpětně hodnotí dost skepticky. Soukromý imunolog specializující se na chronické infekce, u kterého se léčí od začátku roku 2020, soudí, že řada komplikací, se kterými se Anička dlouhodobě trápí, pravděpodobně souvisí právě s onemocněním lymeskou borreliózou a na ni navázanými autoimunitními reakcemi. Současná léčba spočívá v dlouhodobém užívání kombinace antibiotik a dalších doplňkových léků (mimo jiné k potlačení autoimunitních reakcí). Aničce se nyní zdá, že tato terapie zabírá a jí je po letech konečně lépe.
Anička se ve vyprávění o své zkušenosti s lymeskou borreliózou vrací až do svých 13 let, kdy byla očkovaná proti rakovině děložního čípku. Předtím byla zcela zdravá, pak se však začaly objevovat nepříjemné zdravotní problémy, proto uvažuje, zda nemohlo právě očkování snížit její imunitu a odstartovat koloběh, který v kombinaci s pozdější lymeskou borreliózou vyústil ve velké zdravotní obtíže, se kterými se dodnes potýká.
Anička není schopná určit, kdy se borreliózou nakazila. Poslední klíště, o kterém ví, si našla asi ve 14 letech. Bezprostřední komplikace tenkrát nezaznamenala, je však pravda, že zhruba od té doby se její zdravotní stav postupně výrazně zhoršoval. K vážným trávicím problémům se přidala častá blíže neurčitelná onemocnění, poté následovaly neustále se opakující angíny. Lékaři odhalili rezistentního zlatého stafylokoka a Aničce odstranili krční mandle. Určitou úlevu poskytl Aničce pobyt v zahraničí, kde si (především psychicky) odpočinula. Po návratu se však její zdravotní stav opět zhoršil. Dosavadní potíže se stupňovaly a přidaly se další. K velkým trávicím problémům přibyly časté tachykardie, úporné pálení žáhy, těžký kašel a respirační obtíže, neurologické a kožní problémy. Návštěvy lékařů vyústily v diagnostikování celiakie a doporučení fundoplikace jícnu, kterou Anička podstoupila. Na soukromé klinice, kde Anička v té době pracovala, byly poprvé zjištěny hraniční protilátky proti borrelióze a další infekce (Mycoplasma pneumoniae, yersinie), na které jí byla předepsána třídenní léčba širokospektrými antibiotiky, po které však Anička subjektivně nezaznamenala žádný efekt.
Zdravotní problémy se dále stupňovaly. Aničku sužovala neustálá únava, výrazná bolest kloubů a celého těla, různé alergické reakce i neurologické obtíže. Magnetická rezonance ukázala změny na mozku, s ohledem na něž byla zvažována i roztroušená skleróza, tato diagnóza byla ale nakonec naštěstí vyloučena. Anička musela přestat sportovat a výrazněji přibrala. Kromě práce přerušované krátkými absencemi ve dnech, kdy nebylo možné zdravotní problémy překonat, nezvládala už nic jiného než spát. To vše se podepsalo i na její psychice – začala trpět úzkostmi, depresemi a obsedantně-kompulzivními myšlenkami.
Anička se s prosbou o pomoc postupně obrátila na velké množství lékařů. Vesměs se však setkala s nepochopením nebo bezradností. Opakovaně jí byla doporučena psychiatrická léčba, kterou vyzkoušela. Úleva se však ani po důsledném několikaměsíčním užívání antidepresiv nedostavila. Snaha dobrat se jakékoliv pomoci přivedla Aničku i k alternativní medicíně. Absolvovala bylinné kúry, užívala antiparazitika, navštívila léčitele pracující s přístroji slibujícími individualizovanou diagnostiku a léčbu. Nic z toho jí však nepomohlo a je zpětně vděčná rodičům, kteří ji v momentech zoufalství odradili od dalších a ještě zbytečnějších investic.
Velký zlom pro Aničku nastal, když se dozvěděla o soukromém lékaři, který se specializuje na léčení chronických infekcí včetně lymeské borreliózy. Jeho vyšetření vedla k potvrzení této nemoci a dalších přidružených infekcí, se kterými mohou souviset i autoimunitní reakce. Aničce byla doporučena dlouhodobá antibiotická terapie, se kterou i přes zvýšenou finanční zátěž v době rozhovoru pokračovala. Pro maximální efekt léčby užívala Anička i řadu potravinových doplňků a dodržovala nízkosacharidovou dietu, díky které se jí dařilo opět vracet k nižší váze a větší spokojenosti se sebou.
V momentě konání rozhovoru Anička subjektivně cítila, že se její zdravotní stav začíná zlepšovat. Se soukromým lékařem a jeho osobním přístupem i doporučenou léčbou byla spokojená a doufala, že se díky nim časem zcela uzdraví. Velmi si vážila toho, že ji na této cestě podporuje rodina. Další oporu pro ni představovala online fungující komunita lidí se stejnou diagnózou.