Bedřich

Bedřich

Bedřich

  • Věk v době rozhovoru:  76 let
  • Věk v době diagnostikování: 71 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní, standardní antibiotická, doplňková

Bedřich je v důchodu, často a rád chodí do lesa a do přírody. Před několika lety se mu po vytažení klíštěte objevil zarudlý flek. Navštívil praktickou lékařku, která doporučila skvrnu sledovat a vyčkat. Flek po čase zmizel, a tak Bedřich na příhodu s klíštětem zapomněl. Až úporné bolesti svalů, které začaly postupně přicházet a sílit, zavedly Bedřicha zpět do ordinace lékařky. Krevní test ELISA ani další rozsáhlá lékařská vyšetření borreliózu jednoznačně neprokázaly a neodhalily ani jinou příčinu potíží. Z vlastního rozhodnutí absolvoval Bedřich roční alternativní léčbu na své náklady. V jejím průběhu bolesti postupně vymizely.

Bedřichův příběh

Po jedné z oblíbených procházek v lese si Bedřich objevil na zádech už poměrně dost nasáté klíště. Zarudlý flek, který se objevil a nezmenšoval, ho přiměl navštívit praktickou lékařku. Ta doporučila vyčkat, skvrnu sledovat a pak případně přijít znovu, s tím, že v případě potíží předepíše antibiotika. Bedřich s jistou nadsázkou líčí, že v té době považoval užívání antibiotik za rozumné jen „v případě ohrožení života“, takže ho nepožadoval. Postupně se však objevily velmi silné bolesti svalů, které mu v noci nedaly spát a byly důvodem jeho další návštěvy v ordinaci praktické lékařky. Vedle testu ELISA, který borreliózu neprokázal, absolvoval různá odborná vyšetření u specialistů, žádné z nich však nevedlo k jednoznačné diagnóze.

Bedřich se objednal do soukromé ordinace k lékaři, který diagnostikuje a léčí tzv. alternativními způsoby. Lékař mu borreliózu potvrdil a na základě jeho doporučení Bedřich absolvoval rok trvající léčbu, kterou si hradil sám. Mimo jiné mu soukromý lékař doporučil také změnit jídelníček a šetřit se v pohybových aktivitách. Potíže, které Bedřich měl, v průběhu léčby vymizely. Jeho praktická lékařka však tomuto alternativnímu způsobu diagnostikování a léčby nedůvěřovala.

Po nějaké době měl Bedřich opět klíště, šel tedy znovu k lékařce s tím, že krevním testům nevěří a že by rád bral pro jistotu antibiotika. Lékařka mu je na jeho žádost předepsala. Bedřich je užíval a symptomy, které měl v minulosti, se znovu neobjevily.

Informace o borrelióze si Bedřich zjišťoval sám na internetu, nejčastěji ho zaujaly osobní zkušenosti s nemocí od lidí, které postihla. 

Vzhledem ke svému věku má Bedřich některé zdravotní problémy a kvůli nim je v péči kardiologů a ortopedů. Na artrózu užívá už 15 let kloubní preparáty.  

Dodnes je Bedřich dojatý z toho, jak ho v době, kdy trpěl bolestmi, podporovala jeho rodina.

Zdravotníkům Bedřich vzkázal, aby borreliózu nepodceňovali. Vědcům, aby se víc zabývali výzkumem borreliózy a možnostmi její léčby. Ostatním lidem s borreliózou Bedřich vzkazuje, aby nečekali a poté, co měli přisáté klíště, šli k lékaři, nechali si udělat testy a užívali antibiotika. A po procházkách v přírodě, aby se pořádně prohlíželi.   


Audio a video


Bedřich diagnózu oficiálně potvrzenou nemá. Stanovil ji soukromě působící lékař, který se ve své praxi zabývá biorezonancí. Tato léčebné metoda ho prý zbavila téměř všech potíží. 
Bolesti zapříčiněné borreliózou se podle Bedřicha lišily od problémů způsobených artrózou, kterou také trpěl.
Bedřicha trápily různorodé potíže, některé podle lékařů mohly souviset i s věkem.
Obvodní doktorka Bedřichovi doporučila skvrnu po klíštěti sledovat a v případě jejího zvětšování si nechat předepsat antibiotika.
Bedřich doporučuje, aby se lidé po návštěvě lesů, ale třeba i parků dobře a bez zbytečného studu vzájemně prohlíželi.