Zpět na Jiné zdravotní potížena téma

Bedřicha trápily různorodé potíže, některé podle lékařů mohly souviset i s věkem.


Bedřich

  • Věk v době rozhovoru:  76 let
  • Věk v době diagnostikování: 71 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní, standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Něco jsem měl, když jsem byl s lymfatickými uzlinami, něco tam objevili. Sice říkali, že je to jak kdyby přiměřené věku, to oslabení toho organismu, a že bych měl za rok přijít na kontrolu. Ale já už jsem tam nešel, protože jsem bojoval v té době ještě… Už jsem věděl, že ty problémy mám od té borrelie, a nějaký takové. Nevím přesně, k čemu by to bylo. Jestli tady něco v krku mám, nebo nemám žádné nějaké konkrétní problémy. I když to může být. Možná že bych se měl tam vrátit. Teď jste mě tak přivedla na takovou myšlenku – to s tím nesouvisí –, ale když jsem byl naposledy loni, chodím na ty pravidelné takzvané preventivní prohlídky ke své praktické lékařce, a ona mně zjistila při EKG, že nemám srdíčko úplně stoprocentní.

A tak jsem začal chodit na to kardio, kde teda… Už tam chodím… Vlastně já jsem narozený v říjnu. Tak už ten začátek byl takový zvláštní. Já jsem tam přišel a dal jsem sestře ten papír, co mám, že bych chtěl, aby mě pan doktor vyšetřil. Vybral jsem si to kardio v blízkém městě. Že když přijedu autobusem, ať nemusím někde lomcat po nemocnicích. A tak ona mně říkala: „No, ale pane, víte, to my máme plně obsazené, nejdřív tak za dva, spíš za tři měsíce vás vezmem.“ Říkám, tak já žádný takový subjektivní problém neměl. Akorát že teda doktorka tam, ty přístroje jí tam něco naměřily. Říkám: „Tak mně to nevadí, tak mě objednejte za tři měsíce.“ Tak ona odešla, zřejmě tu zprávu – já jsem u toho nebyl –, co mně paní doktorka napsala, dala tomu doktorovi, včetně těch výsledků, co tam naměřila při tom. A sestra říkala: „Pojďte, pojďte dál, pane.“

Takže tam asi něco je, a já pořád nevím co. Já už jsem byl čtyřikrát, vždycky mě objednají asi za měsíc. Teď bych měl devětadvacátého dubna absolvovat už poslední nějaké vyšetření a měla by se udělat nějaká taková celková diagnóza. Jediné, co jsem se dozvěděl – že ta chlopeň mně nefunguje, jak by měla. A on mně to říkal i latinsky, co to je za nemoc. Já říkám: „Pane doktore, to mně musíte říct česky.“ On říká: „No, tak zjednodušeně, že ta chlopeň je prořídlá.“ Čili asi to srdíčko nefunguje. Já vím, že mám pořád nízký tlak, že to může s tím souviset. A to se mně právě teď stalo dvakrát, asi zhruba po 14 dnech, že na chvilečku ztratím vědomí. A většinou je to, když jsem v nečinnosti. Tak teď třeba naposledy ten konkrétní případ. Posledně jsme byli na návštěvě asi na dvouhodinové u nějakých známých, pak jsme sjeli výtahem dolů, to jsem jenom stál, vyšli jsme před barák, já jsem ušel asi 10 kroků a nevím ani, co se stalo – cítím, že manželka se mnou třepe, ležel jsem na zemi. 

Další zkušenosti:

Anička se od třinácti let potýkala s řadou zdravotních problémů, které jí velmi komplikovaly život. Souběh všech těchto potíží se přes nejrůznější pokusy dlouho nedařilo účinně řešit lékařům ani jí samotné.

Alena prošla na začátku 90. let složitou cestou k diagnóze lymeské borreliózy, během které byly její přibývající a stále závažnější zdravotní problémy dlouho přisuzovány jiným příčinám.

Ilona nějakou dobu po přeléčení časné fáze borreliózy začala zničehonic vidět dvojitě a trpět mimořádně silnými bolestmi hlavy. Série vyšetření nakonec nepotvrdila neuroborreliózu, ale zúženou cévu v mozku.

Katka v šesti letech prodělala borreliózu. O několik let později přišly další zdravotní potíže.

Marie měla dlouhodobě problémy se zády. Nevěděla proto, zda bolesti, které ji trápily, má na svědomí právě páteř, nebo borrelióza.

Bedřicha trápily různorodé potíže, některé podle lékařů mohly souviset i s věkem.

Alena po několikatýdenní hospitalizaci a opakované léčbě infuzními antibiotiky bojovala s celou řadou zdravotních problémů.

Vojtěcha trápila celá řada obtíží. Kromě cukrovky a potíží se srdcem chodil na dialýzu.

Marcele soukromý doktor vysvětloval, že borrelióza napadla již dříve oslabené části těla, v jejím případě klouby a oči.

Výsledky testů, které Tomáši P. provedl soukromý imunolog, potvrdily mix různých koinfekcí.

Mirka prodělané encefalitidě přisuzovala poškozený zrak a sluch.