Zpět na Jiné zdravotní potížena téma

Ilona nějakou dobu po přeléčení časné fáze borreliózy začala zničehonic vidět dvojitě a trpět mimořádně silnými bolestmi hlavy. Série vyšetření nakonec nepotvrdila neuroborreliózu, ale zúženou cévu v mozku.


Ilona

  • Věk v době rozhovoru: 63 let
  • Věk v době diagnostikování: 47 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická

Textová verze


P: A pak jsem dostala… V podstatě nevím, co to bylo, najednou jsem měla dvojité vidění. Ale to jsem měla vysoký tlak, to je pravda. V té chvíli jsem měla dekompenzovaný, hypertenzi jsem měla, takže jsem to spojovala s tím, že to mě asi ranila mrtvice. A to jsem byla v práci, chodila jsem s tím do práce. To je právě to, že my jsme ti tvrďáci. Takže jsem asi tři dny s tím chodila do práce a už jsem skoro neviděla. Měla jsem… 

T: A vyděsilo vás to?

P: Hrozně vysoký tlak, pak teda už jsem to tam řekla. Takže mi udělali nějaké vyšetření, zjistili, že je to paréza těch očních svalů, takže mě poslali na neurologii. Tam jsem nezůstala teda, šla jsem domů. Ale přesto v noci jsem měla ukrutné bolesti hlavy, ale ukrutné, to jsem nikdy nezažila. Takže jsem pak v noci jela… Pak jsem tam ležela a oni to zkoumali, tak jsem teda tu borreliózu hlásila. To jako první chtěli vyloučit, protože na nějakou mrtvici to nevypadalo. Protože já jsem měla všechno v pohodě, jenom jsem viděla dvakrát. 

T: A ta hlava, že? 

P: A ta hlava mě příšerně bolela. Takže mi dali nějaký infuze. A pak – v té době na neurologii byl trend všem odebírat mozkomíšní mok – mi dělali lumbálku. Je pravda, že oni chtěli vědět, jestli náhodou tam nemám ty borrelie. 

T: Jestli není neuroborrelióza, jasně. 

P: Ano. A tak to mi teda odebrali. A je fakt, že tam to taky bylo plus minus. 

T: Takže tam taky něco našli? Přímo v tom moku?

P: Tam něco našli. Ale pak to uzavřeli, protože pak mi dělali ještě EEG a všechno možné. A pak mi dělali takové to vyšetření s tou kontrastní látkou do cév a zjistili, že mám zúženou cévu do mozku, jednu, že mám takovou aplastickou, takže mi moc nefunguje. Tudíž to přičetli tomu, že při tom vysokém tlaku se mi zúžila ta funkční, a tím pádem došlo k nedokrvení té části mozku, kde je centrum toho vidění. A tím pádem to uzavřeli jako insuficienci takovouhle mozkovou a tím to skončilo. Šla jsem domů, byla jsem doma asi dva měsíce, nebo tři, a pak mě ještě vyšetřovali teda na nějaké nadledvinky, jestli tam není ten nádor nadledvinek. 

T: A léčili to něčím? Dávali na to něco? Nějaká antibiotika?

P: Ne, nechali to být. Akorát jsem si sama teda zprostředkovala, že jsem chodila na takovou oční rehabilitaci – jsem tam měla známou –, a to si myslím, že hodně pomohlo. Protože pak jsem teda ještě ležela v nemocnici a tam s tím tlakem to spojovali, jestli to není od té… takový ten nezhoubný nádor nadledvinek. Ale to se vyloučilo, a tak jsem byla doma pak. A asi za dva měsíce najednou se to vidění začalo vracet, takže jsem šla do práce. A tlak mi celkem zkompenzovali na té kardiologii. No, a nic, nic. 

T: Takže léky nějaké na tlak jste potom od té doby…?

P: Jo, to já beru, to já mám, to beru. To já mám nějakou trojkombinaci.

Další zkušenosti:

Anička se od třinácti let potýkala s řadou zdravotních problémů, které jí velmi komplikovaly život. Souběh všech těchto potíží se přes nejrůznější pokusy dlouho nedařilo účinně řešit lékařům ani jí samotné.

Alena prošla na začátku 90. let složitou cestou k diagnóze lymeské borreliózy, během které byly její přibývající a stále závažnější zdravotní problémy dlouho přisuzovány jiným příčinám.

Ilona nějakou dobu po přeléčení časné fáze borreliózy začala zničehonic vidět dvojitě a trpět mimořádně silnými bolestmi hlavy. Série vyšetření nakonec nepotvrdila neuroborreliózu, ale zúženou cévu v mozku.

Katka v šesti letech prodělala borreliózu. O několik let později přišly další zdravotní potíže.

Marie měla dlouhodobě problémy se zády. Nevěděla proto, zda bolesti, které ji trápily, má na svědomí právě páteř, nebo borrelióza.

Bedřicha trápily různorodé potíže, některé podle lékařů mohly souviset i s věkem.

Alena po několikatýdenní hospitalizaci a opakované léčbě infuzními antibiotiky bojovala s celou řadou zdravotních problémů.

Vojtěcha trápila celá řada obtíží. Kromě cukrovky a potíží se srdcem chodil na dialýzu.

Marcele soukromý doktor vysvětloval, že borrelióza napadla již dříve oslabené části těla, v jejím případě klouby a oči.

Výsledky testů, které Tomáši P. provedl soukromý imunolog, potvrdily mix různých koinfekcí.

Mirka prodělané encefalitidě přisuzovala poškozený zrak a sluch.