Ilona

Ilona

Ilona

  • Věk v době rozhovoru: 63 let
  • Věk v době diagnostikování: 47 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická

Počátek své zkušenosti s lymeskou borreliózou datuje Ilona zhruba 16 let nazpátek, kdy ji během dovolené na chalupě poštípal nějaký hmyz. Přestože měla typické příznaky, především erythém, svůj zhoršující se zdravotní stav si zpočátku s touto událostí nespojovala a lékařskou pomoc vyhledala relativně pozdě, na doporučení lékařky, se kterou spolupracovala. Po diagnostikování lymeské borreliózy na kožním oddělení podstoupila Ilona antibiotickou léčbu, která se zdála být úspěšná. S postupem času se u Ilony objevovaly další zdravotní problémy, kvůli kterým opakovaně vyhledala lékařskou pomoc. Nebylo jisté, zda některé z těchto potíží nemohou souviset s borreliózou, a tato možnost se zvažovala, což vedlo i ke zjištění paměťových protilátek proti lymeské borrelióze v mozkomíšním moku. Postupně se Ilonin zdravotní stav stabilizoval a ona se mohla vrátit ke svému běžnému životu. Díky prožité zkušenosti si však uvědomuje reálné nebezpečí nemocí, které klíšťata mohou přenášet.

Ilonin příběh

Ilona je matka dvou dospělých dětí a babička čtyř vnoučat. V době rozhovoru byla dva roky v důchodu, dříve pracovala jako instrumentářka na očním oddělení, kde také začala cesta k diagnostice její lymeské borreliózy.

K nakažení borreliózou došlo roku 2004 nebo 2005, pravděpodobně během dovolené na chalupě. Ilona si vybavuje, že ji tam něco poštípalo, ale nebyla si jistá, zda se jednalo o klíště, nebo nějaký hmyz. V místě vpichu se následně objevila červená, horká boule, které se zbavila až po několika dnech chlazení a mazání. Týden nato se objevila další červená skvrna na jiném místě, což si Ilona tehdy nespojovala se žádným rizikem. V době, kdy už několik týdnů trpěla nesmírnou nevysvětlitelnou únavou a „sotva chodila“, upozornila Ilonu v práci kolegyně oftalmoložka na erythém, kterého si všimla na jejím odhaleném kotníku. Lékařka doporučila návštěvu dermatologa, který ihned rozpoznal lymeskou borreliózu a zahájil třítýdenní léčbu širokospektrými antibiotiky. Terapie se zdála být efektivní. Skvrna se ztratila a zhruba do měsíce zmizela i únava.

S určitým časovým odstupem po skončení antibiotické léčby se u Ilony postupně objevily další zdravotní problémy, které se mohou vyskytovat i jako příznaky lymeské borreliózy. Šlo například o problémy s páteří nebo o obrovské bolesti hlavy spojené s dvojitým viděním a vysokým tlakem, kvůli čemuž skončila Ilona na infuzích na neurologickém oddělení. Vzhledem k tomu, že ošetřujícímu lékaři nahlásila prodělanou borreliózu, rozhodl lékař, že Ilona podstoupí lumbální punkci, která tehdy prokázala přítomnost protilátek proti borrelióze v mozkomíšním moku. Protože nález naznačoval, že se jedná spíš o pozůstatek prodělaného onemocnění než o akutní infekci, další specifická léčba proti borrelióze se už nerealizovala. Další vyšetření pak ukázala, že dvojité vidění a bolesti hlavy vznikly pravděpodobně v důsledku vysokého tlaku a zúžení jedné z cév, což vedlo k dočasnému nedokrvení části mozku. Ilona se ze zdravotních obtíží časem zotavila a vrátila se k běžnému životu.

Problém lymeské borreliózy, kterou zná nejen ze své zkušenosti, ale i z okolí a na základě nedávného onemocnění syna, spatřuje Ilona v tom, že je řada jejích příznaků nespecifických a že se může projevovat tolika různými způsoby. Psychické a neurologické obtíže mohou vést i k tomu, že někteří pacienti třeba chybně skončí na psychiatrii, jak se ukázalo v případě jedné Iloniny známé.

Borreliózu syna, který se musel léčit opakovaně, prý Ilona prožívala daleko hůř než svoji vlastní a je ráda, že i on už se zdá být v pořádku. Z klíšťat i  onemocnění, která přenášejí, má teď Ilona každopádně velký respekt a myslí si, že je dobré chránit se před nimi očkováním, které snad bude zanedlouho dostupné i proti borrelióze.

Dalším pacientům s borreliózou by Ilona vzkázala, ať se pomocí internetu informují, ale dávají si pozor na neodborné rady a na přílišné ztotožnění s popisovanými příznaky, které si pak může člověk do jisté míry i sugerovat.


Audio a video


Ilona znala problematický případ déle neléčené borreliózy ze svého okolí. Diagnóza ji přesto nijak nevyděsila. Věřila, že antibiotika zaberou, a o možných komplikacích v tu chvíli nepřemýšlela.
 Ilona si vybavovala, že ji něco kouslo. Flek, který se objevil až po několika týdnech, byl ale na úplně jiném místě.
 Ilona nějakou dobu po přeléčení časné fáze borreliózy začala zničehonic vidět dvojitě a trpět mimořádně silnými bolestmi hlavy. Série vyšetření nakonec nepotvrdila neuroborreliózu, ale zúženou cévu v mozku.
Ilonin vztah ke klíšťatům se po prodělání borreliózy hodně změnil. Jakmile to bude možné, nechá se proti této nemoci očkovat a doporučí to i svým blízkým.
 Iloně doporučila dcera homeopatikum, které by mělo zabránit nákaze borreliózou po přisátí klíštěte.