Jarda

Jarda

Jarda

  • Věk v době rozhovoru: 29 let
  • Věk v době diagnostikování: 28 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Jarda pracuje jako vývojář. Před obdržením diagnózy „borrelióza“ mnoho měsíců obcházel doktory všemožných specializací, a nikdo si s jeho zdravotními problémy (v té době šlo hlavně o úporné bolesti kloubů) nevěděl rady. Narážel na bagatelizaci svých potíží, kterým nakonec lékaři přisoudili psychické kořeny. Přístup doktorů Jardu ponižoval. Nabyl dojmu, že v rámci státní zdravotní péče, které zprvu věřil, pomoc nenajde. Vyhledal si soukromého imunologa, u kterého se léčí dodnes. Rodinní příslušníci uvěřili, že má Jarda opravdu zdravotní problémy, až když jim ukázal podobné příběhy jiných lidí. Borrelióza Jardu donutila zpřetrhat sociální kontakty a přestat sportovat, na nic z toho neměl sílu. Nyní se s přáteli snaží vídat a chtěl by zase jezdit na kole. Chodí také rád do přírody, do sauny, medituje a cvičí jógu. V době rozhovoru odhadoval, že od počátku antibiotické léčby zatím vymizelo 70 procent příznaků, přetrvávalo však brnění nohou a rukou, občasná dezorientace a motání hlavy.  

Jardův příběh

Jarda si vybavuje, že si před dvěma lety našel klíště, žádný flek se mu však neudělal. Když ho rozbolela kolena a následně mu otekly kyčle, on i ortoped si mysleli, že se jedná o pracovní přetížení. Jarda zkusil rehabilitace, magnetoterapii, kortikoidní masti. Zlepšení se nedostavilo, bolesti se začaly stěhovat po dalších kloubech v těle. Aby zjistil společného jmenovatele svých zdravotních problémů, nechal se dvakrát hospitalizovat. Z první hospitalizace, během které mu byly aplikovány infuzně kortikoidy, odcházel v horším stavu, než v jakém byl před ní. Z druhé, která proběhla na neurologii, si odnášel antidepresiva. V té době u Jardy propukly i stupňující se panické ataky. Několikrát si volal záchranku kvůli obavám z infarktu, nakonec mu bylo doporučeno, aby podstoupil třítýdenní pobyt na psychiatrii, v rámci kterého by absolvoval kurz pro posílení psychického zdraví. To neudělal a neužíval ani antidepresiva, která mu na neurologii předepsali. Tehdy už totiž získal přesvědčení, že jeho problémy souvisí s borreliózou. Během prvního pobytu v nemocnici krevní testy ukázaly malé množství protilátek proti borrelióze, čemuž lékaři nevěnovali pozornost, Jarda si ale dohledával informace na internetu a všechny jeho příznaky odpovídaly právě tomuto onemocnění.

Zdravotní obtíže postupně Jardovi znemožnily žít běžný život, nedokázal se už soustředit, přemýšlet, viděl rozmazaně. Na základě doporučení řady pacientů s borreliózou z online komunity se objednal k soukromému imunologovi, který ho ve vší vážnosti vyslechl a uklidnil, že se podle něj jedná o somatický, nikoli psychický problém. Podrobné krevní testy prokázaly borreliózu a chlamydie pneumonie. Od té doby Jarda bere dlouhodobě antibiotika a začal také s pulzovou terapií. Během léčby se několikrát cítil tak špatně, že uvažoval o vysazení léků. Nakonec vždy vytrval, slyšel totiž, že zhoršení stavu k léčbě patří. Obzvlášť během pulzové terapie bývá Jardovi hrozně, vyvolává u něj deprese, tlak a hučení v hlavě a uších, celý den jen proleží. Čím déle však terapie trvá, tím lépe ji snáší. Postupu svého lékaře věří. K soukromému imunologovi bude docházet, dokud všechny symptomy nevymizí. Navštěvuje také biorezonanci a bere doplňky stravy včetně různých hub. Ze svého jídelníčku vysadil cukr a nepije alkohol. 

Jarda byl rok v pracovní neschopnosti a nějakou dobu byl veden na úřadu práce, aby měl prostor a síly výhradně na léčbu. V době rozhovoru opět pracoval a praktik mu předepisoval neschopenku podle potřeby. Díky neschopence a úsporám si Jarda léčbu zvládá platit sám, něco mu hradí pojišťovna, kterou s ohledem na léčbu u soukromého lékaře měnil. Žije skromně, rodina mu pomáhá se zajištěním základních věcí.

Tipy na možnosti léčby a doplňky stravy Jarda získával na sociálních sítích od dalších pacientů s borreliózou. Navíc mu pomáhalo, když zjistil, že i jiní lidé naráží na nepochopení ze strany lékařů a blízkých. Teď už pacientské skupiny příliš nesleduje, nic nového se v nich nedozví a nechce myslet jenom na nemoc. 


Audio a video


Jardu nemoc skoro na dva roky připravila o sociální kontakty, i tak mu ale někteří kamarádi zůstali.
 Jarda se po měsících velmi nepříjemných zdravotních potíží rozhodl využít soukromou léčbu postavenou na dlouhodobém užívání kombinace antibiotik, která podle něho zabrala.
Dlouhodobá léčba kombinací antibiotik pod vedením soukromého lékaře podle Jardy zabírala, pomohla mu od nejvážnějších příznaků.
Jarda kvůli šířícím se bolestem a zánětům kloubů chodil na rehabilitace, používal kortikoidy a nakonec skončil v nemocnici.
Jarda byl kvůli panickým atakám několikrát hospitalizován, na chvilku skončil i na psychiatrii.
Jarda odmítl třítýdenní pobyt v psychiatrické léčebně. Byl přesvědčen, že je za jeho problémy jiná než psychická příčina, tak se rozhodl nebrat ani předepsaná antidepresiva.
Jarda se po opakované pracovní neschopnosti v nepříznivém zdravotním stavu rozhodl dát v práci výpověď a zůstat na úřadu práce.
Jarda musel kvůli dílčím úsporám na soukromé léčbě změnit zdravotní pojišťovnu. 
Jarda zmiňuje, že ho borrelióza, kvůli které byl v dlouhodobé pracovní neschopnosti, naučila velké skromnosti.
Jardovi pochopení a podpora lidí z online komunity pomohly v době, kdy se cítil nejhůře.