Zpět na Průběh onemocnění lymeskou borreliózouna téma

Jarda se po měsících velmi nepříjemných zdravotních potíží rozhodl využít soukromou léčbu postavenou na dlouhodobém užívání kombinace antibiotik, která podle něho zabrala.


Jarda

  • Věk v době rozhovoru: 29 let
  • Věk v době diagnostikování: 28 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


P: Bral jsem to tak, že jsem v nemocnici, kde mi pomůžou. A ví, co se mnou mají dělat. V podstatě ten stav po těch kortikoidech se tak šíleně zhoršil, že jsem začal mít panické ataky. Několikrát jsem si volal záchranku. Protože jsem nevěděl, co se děje. Měl jsem stavy, které bych přirovnal k infarktu. A různé takové třesy v těle. A prostě zase jsem byl hospitalizovaný na neurologii v nemocnici. Tam už jsem dostával akorát antidepresiva. V podstatě nevěděli zase, co se mnou. Dále jsem podstoupil lumbální punkci, která taky nic neprokázala. A co dál? Byl jsem poslán domů s tím, že je to psychosomatický problém.

T: A teda nasadili na to ta antidepresiva…

P: Ano.

T: … a něco dalšího na bolesti?

P: Nic.

T: Aha.

P: Ale jelikož se ty panické ataky stupňovaly, tak jsem končil na psychiatrii. Zase v nemocnici. Kde mi nabídli třítýdenní takový ten kurz, jak bych to řekl… Prostě pro duševní zdraví, nebo něco takového.

T: Takže nějakou takhle nárazovou terapii?

P: Ano. Já mezitím jsem tak nějak přišel na ty problémy… jsem začal řešit na internetu. Kde jsem se dočetl o imunologii doktora, soukromého lékaře specializujícího se na chronickou borreliózu. Potom jsem se k němu objednal. A v podstatě z té psychiatrie jsem tak nějak utekl. Nebo neúčastnil jsem se toho kurzu, který mi nabídli.

T: Byl jste tam chviličku…

P: No…

T: … nebo vůbec jste…

P: Vůbec.

T: … tam nenastoupil?

P: Naštěstí jsem rychle vyhledal toho správného doktora, který udělal rozsáhlé vyšetření. V podstatě ten doktor je docela dost drahý. Musíte tam platit za návštěvu. A moje první návštěva stála asi 15 tisíc. Jelikož jsem si objednal přednostní termín. A pan doktor je velmi příjemný, docela mě uklidnil, že něco se nejspíš v těle děje. A udělal rozsáhlá vyšetření, která prokázala lymeskou borreliózu a chlamydie pneumonie.

P: Pan doktor mě uklidnil – jeho chování, že viděl, že něco se v tom těle děje. A nezpochybňoval vůbec ty příznaky. Bylo mu jasné, čím to asi může být, jelikož ty problémy lidi mají podobné. A on si mě vyslechl, od začátku těch mých problémů jsem mu to popsal. Uklidnil mě a řekl mi, že udělá vyšetření, takže mi nabral krev. A za 14 dní jsem dostal výsledky, kde byla borrelióza prokázaná.

A co na to nasadil pan doktor, jakou léčbu vám dal v tu chvíli?

P: Dostal jsem kombinaci antibiotik.

T: Aha.

P: Což jsou velmi silná antibiotika. První měsíc na té léčbě jsem měl šílené stavy. Že se v podstatě ty příznaky ještě zhoršily. Ale uklidňovali mě s tím, že tak to má být a je to reakce na tu léčbu.

T: A pak se to začalo nějak měnit? Nebo co bylo po tom měsíci…

P: Pak…

T: … prvním?

P: … pak po vysazení těch léků jsem se začal… Tak nějak to tělo se začalo zklidňovat. Nebylo mi tak špatně. A v podstatě za tři měsíce jsem jel zase na kontrolu.

T: Co se tam ukázalo?

P: Pan doktor mi udělal další testy. A v podstatě z toho zhodnotil, že borrelie ustupuje. Že ty infekce ustupují. A dal mi další antibiotika, zase na měsíc. A potom zase kontrolní testy. Takhle jsem to měl v podstatě třikrát za sebou. A na další návštěvě mně dal antibiotika na tři měsíce vkuse. Což bylo velice vyčerpávající, ale po dobrání těch antibiotik ten stav byl mnohem lepší. 

Další zkušenosti:

Aleš se borreliózou nakazil dvakrát. V obou případech došlo k diagnóze a nasazení léčby v řádu týdnů.

Vojtěchovy bolesti kloubů doktoři nějakou dobu přisuzovali dialýze, na kterou docházel.

Pavel onemocněl borreliózou během posledních let několikrát. Poprvé došlo k diagnóze a léčbě velmi rychle, v dalších případech už to tak jednoznačné nebylo.

Ilona si vybavovala, že ji něco kouslo. Flek, který se objevil až po několika týdnech, byl ale na úplně jiném místě.

Od prvních příznaků po nasazení antibiotik na borreliózu uběhlo u Marcely půl roku.

Velký strach Libuše, že trpí roztroušenou sklerózou, nakonec po dvou letech obíhání doktorů vyvrátila lumbální punkce.

Antibiotika, která doktorka předepsala Peterovi na základě erythému, začala působit za pár dní.

Tiep
se s borreliózou léčil dvakrát a pokaždé ho ještě měsíce po vyléčení trápily doznívající zdravotní potíže.

Efekt antibiotik začal Vojtěch pociťovat až zhruba po měsíci. Část příznaků ale přetrvala.

Anna
absolvovala standardní antibiotickou léčbu, která jí ovšem nepomohla. Rozhodla se proto pro soukromou léčbu kombinací antibiotik.

Jarda se po měsících velmi nepříjemných zdravotních potíží rozhodl využít soukromou léčbu postavenou na dlouhodobém užívání kombinace antibiotik, která podle něho zabrala.

Mária
dlouhé roky hledala řešení zdravotních problémů, zejména mozkové mlhy. Našla jej ve spojení kombinované antibiotické léčby a ketogenní diety.

Robert v léčbě borreliózy vyzkoušel spoustu přístupů – od standardních antibiotik přes různé alternativní směry. Sám nevěděl, co nakonec přineslo efekt.

Libuši
sice pomohla šestitýdenní léčba antibiotiky, po čase se ale příznaky cyklicky vracely. Po několika letech, kdy s problémy bojovala pomocí bylin, se proto rozhodla opět pro antibiotickou léčbu.

Michaela
se během dlouhodobé léčby kombinací antibiotik potýkala s návraty některých příznaků, které přisuzovala chronické borrelióze.

Jiřině po několika antibiotických kúrách infektolog na rovinu řekl, že možnosti standardní medicíny jsou v jejím případě vyčerpány, a doporučil jí čínskou medicínu.

Peter
se z borreliózy uzdravil hladce. Hodlal se ale pro jistotu nechat otestovat.

Dlouhodobá léčba kombinací antibiotik pod vedením soukromého lékaře podle Jardy zabírala, pomohla mu od nejvážnějších příznaků.

Dagmar, kterou trápily dlouhodobé bolesti hlavy, měla v době rozhovoru antibiotickou kúru čerstvě za sebou. Chystala se k praktickému lékaři k naplánování dalšího postupu.

Jana v době rozhovoru podstupovala dlouhodobou léčbu kombinací antibiotik. Některé její potíže stále přetrvávaly, chtěla tedy v léčbě ještě pokračovat v naději, že se její stav zlepší. Po antibiotikách plánovala vyzkoušet byliny.