Zpět na Průběh onemocnění lymeskou borreliózouna téma

Aleš se borreliózou nakazil dvakrát. V obou případech došlo k diagnóze a nasazení léčby v řádu týdnů.


Aleš

  • Věk v době rozhovoru: 28 let
  • Věk v době diagnostikování: 18 a 26 let(onemocněl LB 2x)
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Dobře, tak začalo to tak, že měl jsem klíště – to mně bylo, myslím, nějakých 17, 18 – a udělal se mi tam takový menší flek, takový flíček. Tak jsem šel za dětskou doktorkou, která teda se k tomu nepostavila úplně nejlépe a řekla, že to je akorát alergická reakce. Ale jelikož už mi bylo těch 17, 18, tak jsem přecházel k normálnímu obvodnímu lékaři. Tak jsem to řekl znova a ten teda mně vzal krev, poslal to na rozbory a tam mně právě zjistili tu borreliózu. To bylo poprvé. Nasadil nějaká antibiotika, název si nevzpomenu. Nevím, jestli jsem je bral tři týdny, měsíc. Jelikož jsem alergický na penicilin, tak to museli nějak alternativně řešit – teďka fakt z hlavy neřeknu jak –, ale pak ty výsledky – dělali znova ty odběry – byly v pořádku. Tak asi dobré. A pak jsem měl borreliózu ještě jednou, to je, plácnu, dva roky zpátky.

T: Takže to vám bylo kolik tenkrát?

P: To mně bylo 26, s tím, že teďka ani nevím vlastně, jak jsem na to přišel. Ale myslím, že jsem tam měl taky nějaké klíště, něco takového menšího. To mně brali odběry tady v krajském městě a tam ty výsledky byly taky nějaké vyšší, tak mi taky nasadili antibiotika.

Další zkušenosti:

Aleš se borreliózou nakazil dvakrát. V obou případech došlo k diagnóze a nasazení léčby v řádu týdnů.

Vojtěchovy bolesti kloubů doktoři nějakou dobu přisuzovali dialýze, na kterou docházel.

Pavel onemocněl borreliózou během posledních let několikrát. Poprvé došlo k diagnóze a léčbě velmi rychle, v dalších případech už to tak jednoznačné nebylo.

Ilona si vybavovala, že ji něco kouslo. Flek, který se objevil až po několika týdnech, byl ale na úplně jiném místě.

Od prvních příznaků po nasazení antibiotik na borreliózu uběhlo u Marcely půl roku.

Velký strach Libuše, že trpí roztroušenou sklerózou, nakonec po dvou letech obíhání doktorů vyvrátila lumbální punkce.

Antibiotika, která doktorka předepsala Peterovi na základě erythému, začala působit za pár dní.

Tiep
se s borreliózou léčil dvakrát a pokaždé ho ještě měsíce po vyléčení trápily doznívající zdravotní potíže.

Efekt antibiotik začal Vojtěch pociťovat až zhruba po měsíci. Část příznaků ale přetrvala.

Anna
absolvovala standardní antibiotickou léčbu, která jí ovšem nepomohla. Rozhodla se proto pro soukromou léčbu kombinací antibiotik.

Jarda se po měsících velmi nepříjemných zdravotních potíží rozhodl využít soukromou léčbu postavenou na dlouhodobém užívání kombinace antibiotik, která podle něho zabrala.

Mária
dlouhé roky hledala řešení zdravotních problémů, zejména mozkové mlhy. Našla jej ve spojení kombinované antibiotické léčby a ketogenní diety.

Robert v léčbě borreliózy vyzkoušel spoustu přístupů – od standardních antibiotik přes různé alternativní směry. Sám nevěděl, co nakonec přineslo efekt.

Libuši
sice pomohla šestitýdenní léčba antibiotiky, po čase se ale příznaky cyklicky vracely. Po několika letech, kdy s problémy bojovala pomocí bylin, se proto rozhodla opět pro antibiotickou léčbu.

Michaela
se během dlouhodobé léčby kombinací antibiotik potýkala s návraty některých příznaků, které přisuzovala chronické borrelióze.

Jiřině po několika antibiotických kúrách infektolog na rovinu řekl, že možnosti standardní medicíny jsou v jejím případě vyčerpány, a doporučil jí čínskou medicínu.

Peter
se z borreliózy uzdravil hladce. Hodlal se ale pro jistotu nechat otestovat.

Dlouhodobá léčba kombinací antibiotik pod vedením soukromého lékaře podle Jardy zabírala, pomohla mu od nejvážnějších příznaků.

Dagmar, kterou trápily dlouhodobé bolesti hlavy, měla v době rozhovoru antibiotickou kúru čerstvě za sebou. Chystala se k praktickému lékaři k naplánování dalšího postupu.

Jana v době rozhovoru podstupovala dlouhodobou léčbu kombinací antibiotik. Některé její potíže stále přetrvávaly, chtěla tedy v léčbě ještě pokračovat v naději, že se její stav zlepší. Po antibiotikách plánovala vyzkoušet byliny.