Zpět na Průběh onemocnění lymeskou borreliózouna téma

Libuši sice pomohla šestitýdenní léčba antibiotiky, po čase se ale příznaky cyklicky vracely. Po několika letech, kdy s problémy bojovala pomocí bylin, se proto rozhodla opět pro antibiotickou léčbu.


Libuše

  • Věk v době rozhovoru: 45 let
  • Věk v době diagnostikování: 40 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: A potom to vypadalo vlastně hrozně dobře. Já jsem žádné problémy neměla a on mi řekl, že je to přeléčené. Ale nějak jsme tu léčbu nedokončili, prostě něco se stalo, někam odjel a já jsem taky někam jela, a pak už jsem se k němu nevrátila. A to byl podzim, únor, březen a já jsem začala mít zase v létě problémy. Zase ta únava, těžké nohy, točila se mi hlava. Ale další problém, který se objevil, že jsem najednou… mi vypadávala jména. A já jsem si říkala: „Jak to, že si nemůžu vzpomenout na Márqueze, který napsal Sto roků samoty? Jak to, že si nemůžu vzpomenout, že to napsal Márquez?“ Vždyť to jméno znám. Musela sem se podívat do internetu, že Sto roků samoty napsal Márquez. A teď už samozřejmě zase si pamatuju Márqueze. Nebo jsem třeba známému říkala: „Sejdeme se…“ A chtěla jsem říct na Petrském náměstí, a nemohla jsem si vzpomenout, že se jmenuje Petrské. Jsem si říkala: „To není normální, ve 40 letech mít takovéhle potíže.“ A uvědomila jsem si, že to může souviset s tou borreliózou. I když mě to jenom napadlo. A šla jsem do nemocnice za doktorem a ten mi řekl, že to jsou psychiatrické záležitosti a že zřejmě mám něco nevyřešeného, nějaký vztah s matkou nebo něco, a že se mám na tohle zaměřit. A že vlastně lidi s borreliózou, že on to ví, že už to dělá 30 let, a že ti lidi s borreliózou, že ji nemají většinou, nebo že ji i mají, ale že nemají žádný příznaky. A že zřejmě to nebude ta borrelióza. A pak mi udělal krevní testy a řekl, že tam je teda nějaký zbytek a že to nebude řešit. Že mám přijít, až mi ochrne ruka nebo noha.

Tak jsem si říkala: „Tak to je výborné, to je podobné jako tam s těmi elektromagnetickýmí poten…“ – „Počkejte tři měsíce, počkejte, až budete… Máte tam možnost, že to bude problém, ale teď ten problém není, tak až bude, tak já vás budu léčit.“ Tak já jsem si říkala: „Tak to ne, to se mi jako nelíbí.“ Ale nicméně mi bylo dobře, tak já jsem to nechala být a zase jsem rok byla v pohodě. A pak jsem měla takové období, kdy jsem hodně pracovala, měla jsem hodně energie, byla jsem taková vyspeedovaná, tak se nic nedělo. A do toho jsem trošku pila alkohol, a jak jsem se vyčerpala – protože vždycky po té práci jsem si dala dvojčičku, a dvě a tři, a do toho jsem ještě cvičila –, a teď ta velká únava, to velké vyčerpání si vybralo tu daň, že to se mnou zase seklo. A já jsem si říkala: „No, to je v prčicích, tak já asi…“ A zase se vždycky to objevilo tím, že se zhoršila ta paměť a zhoršil se zrak, pak to zase se utlumilo. Tak já chvíli se léčila, štětkou soukenickou jsem si… ji mám na zahradě, takže jsem si hezky dělala tinkturu, a kočičí dráp, prostě takovéhle lahůdky. A zase jsem se z toho vylízala. Protože ten stav trval třeba měsíc, těžké nohy a únava a špatně vidím a mozková mlha. Najednou si říkám: „Co se děje, všechno vidím v tak jako… jakože se mi trošku točí hlava a trošku jsem mimo a jako nevyspalá.“ Jako kdybych třeba tři dny nespala pořádně. Nebo to přeháním – jednu noc třeba kdybych nespala pořádně, takový… Ale to třeba mívám i běžně, když jsem hodně unavená, takže to nebylo nic zvláštního. Ale uvědomuju si, že po těch pěti letech je ta situace taková, že to není jako předtím, kdy jsem měla páru a nic mi jako nech… žádné omezení jsem necítila. Tady vlastně najednou už to je všechno jinak. Cítím, že když se trošku přetáhnu, tak začnu mít tyhle potíže. A tak jsem vlastně zase si naordinovala ty štětky, naposledy letos na jaře, a to jsem si řekla, že už zase asi budu muset nastoupit tu léčbu.

Další zkušenosti:

Aleš se borreliózou nakazil dvakrát. V obou případech došlo k diagnóze a nasazení léčby v řádu týdnů.

Vojtěchovy bolesti kloubů doktoři nějakou dobu přisuzovali dialýze, na kterou docházel.

Pavel onemocněl borreliózou během posledních let několikrát. Poprvé došlo k diagnóze a léčbě velmi rychle, v dalších případech už to tak jednoznačné nebylo.

Ilona si vybavovala, že ji něco kouslo. Flek, který se objevil až po několika týdnech, byl ale na úplně jiném místě.

Od prvních příznaků po nasazení antibiotik na borreliózu uběhlo u Marcely půl roku.

Velký strach Libuše, že trpí roztroušenou sklerózou, nakonec po dvou letech obíhání doktorů vyvrátila lumbální punkce.

Antibiotika, která doktorka předepsala Peterovi na základě erythému, začala působit za pár dní.

Tiep
se s borreliózou léčil dvakrát a pokaždé ho ještě měsíce po vyléčení trápily doznívající zdravotní potíže.

Efekt antibiotik začal Vojtěch pociťovat až zhruba po měsíci. Část příznaků ale přetrvala.

Anna
absolvovala standardní antibiotickou léčbu, která jí ovšem nepomohla. Rozhodla se proto pro soukromou léčbu kombinací antibiotik.

Jarda se po měsících velmi nepříjemných zdravotních potíží rozhodl využít soukromou léčbu postavenou na dlouhodobém užívání kombinace antibiotik, která podle něho zabrala.

Mária
dlouhé roky hledala řešení zdravotních problémů, zejména mozkové mlhy. Našla jej ve spojení kombinované antibiotické léčby a ketogenní diety.

Robert v léčbě borreliózy vyzkoušel spoustu přístupů – od standardních antibiotik přes různé alternativní směry. Sám nevěděl, co nakonec přineslo efekt.

Libuši
sice pomohla šestitýdenní léčba antibiotiky, po čase se ale příznaky cyklicky vracely. Po několika letech, kdy s problémy bojovala pomocí bylin, se proto rozhodla opět pro antibiotickou léčbu.

Michaela
se během dlouhodobé léčby kombinací antibiotik potýkala s návraty některých příznaků, které přisuzovala chronické borrelióze.

Jiřině po několika antibiotických kúrách infektolog na rovinu řekl, že možnosti standardní medicíny jsou v jejím případě vyčerpány, a doporučil jí čínskou medicínu.

Peter
se z borreliózy uzdravil hladce. Hodlal se ale pro jistotu nechat otestovat.

Dlouhodobá léčba kombinací antibiotik pod vedením soukromého lékaře podle Jardy zabírala, pomohla mu od nejvážnějších příznaků.

Dagmar, kterou trápily dlouhodobé bolesti hlavy, měla v době rozhovoru antibiotickou kúru čerstvě za sebou. Chystala se k praktickému lékaři k naplánování dalšího postupu.

Jana v době rozhovoru podstupovala dlouhodobou léčbu kombinací antibiotik. Některé její potíže stále přetrvávaly, chtěla tedy v léčbě ještě pokračovat v naději, že se její stav zlepší. Po antibiotikách plánovala vyzkoušet byliny.