Mária

Mária

Mária

  • Věk v době rozhovoru: 28 let
  • Věk v době diagnostikování: 25 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Máriiny zdravotní potíže začaly, když jí bylo 16 let. Nejprve se projevovaly jako slabost a nevolnost při sportovní aktivitě, později se přidalo vypadávání vlasů, bolesti, ale také psychické a kognitivní potíže. Trpěla příznaky, které jsou mezi lidmi s podobnými potížemi známé pod označením mentální mlha. Zdravotní problémy jí postupně narušily běžné fungování natolik, že nedokázala dokončit vysokou školu, nemohla pracovat, musela se vrátit k rodičům a byla závislá na jejich péči. Více než devět let Mária navštěvovala různé lékaře, prošla řadou vyšetření a absolvovala mnoho léčebných pokusů. Až diagnóza lymeské borreliózy a léčba u soukromého lékaře spočívající v dlouhodobém užívání kombinací antibiotik přineslay zlepšení jejího zdravotního stavu.

Příběh Márie

Do svých 16 let byla Mária běžný zdravý teenager, žila plnohodnotným životem, měla spoustu kamarádů, sportovala a tancovala. Poté se však její sportovní výkon začal zhoršovat. Měla pocit, že ztrácí koordinaci pohybů a rovnováhu. Při fyzickém vypětí jí nebylo dobře, někdy zvracela. Lékaře navštívila s rodiči poté, co se k těmto potížím přidalo ještě vypadávání vlasů. Postupně měla celou škálu příznaků, které se objevovaly epizodicky, ale postupně se zhoršovaly. Šlo o bolesti kloubů, tlukot srdce, motání hlavy, závratě, nevolnost, výkyvy tělesné hmotnosti a celkovou slabost. Mnohem více jíi však trápily příznaky, které bylo obtížné popsat: stav známý jako mentální mlha a derealizace -– pocit, že s mozkem něco není v pořádku. V momentech, kdy se příznak projevoval, si připadala jako pod vlivem návykových látek. Nemohla se na nic soustředit, věci přestávaly dávat smysl, emoce byly najednou oploštělé. Musela se vzdát sportu a ostatních aktivit, nedokázala dokončit vysokou školu ani pracovat. Zůstala doma u rodičů, většinu času ležící a téměř bezvládná. 

Přesto, že absolvovala mnoho různých vyšetření, žádnou diagnózu se nepodařilo spolehlivě stanovit. Během devíti let navštívila Mária 30 různých lékařů a třikrát byla kvůli diagnostice i hospitalizovanáána. Putovala od internistů k psychiatrům, psychiatři ji zase odesílali zpět k internistům. Zkoušela také lidové léčitele, relaxační techniky, ketogenní dietu nebo bylinnou léčbu.

Nejhorší pro Máriu bylo, že neměla stanovenou žádnou jasnou diagnózu a ostatní ji přesvědčovali, že je zdravá. Ona však přes veškerou snahu nedokázala fungovat a navíc se trápila velikou nejistotou: když člověk neví, co jeho problémy způsobuje, netuší, co má čekat, co s ním bude.

Po letech neustálé nejistoty a marných pokusů Máriina matka dostala od své známé doporučení na soukromou lékařku, která jí pomohla s podobnými problémy, jako měla Mária. Lékařka Márii udělala vyšetření a diagnostikovala jí chronickou borreliózu s koinfekcemi. Mária si zpětně uvědomila, že ve 13 letech měla klíště, ale nebrala tuto možnost zprvu příliš vážně vzhledem k tomu, kolikrát už měla stanovenou nějakou diagnózu, která se později ukázala jako mylná. Mária však neviděla jinou cestu, proto souhlasila s absolvováním léčby kombinací antibiotik a imunomodulačních léků. Trvalo dlouho, než začala pociťovat nějaké účinky, avšak pak se její zdravotní stav začal zlepšovat. 

Mária vyprávěla, že jí onemocnění změnilo osobnost a stala se z ní samotářka. Ocenila internetovou komunitu lidí s borreliózou kvůli přísunu aktuálních informací o léčbě, ale přátele tam nehledala. Byla by raději, kdyby komunita nebyla potřeba, protože by byl dostatek informací a relevantní pomoc ve veřejném zdravotnictví. Podporu, zejména tu finanční kvůli nákladnosti léčby, našla u své rodiny. 

Po několika letech léčby se podle svých slov Mária znovu cítí jako člověk. Je ještě stále velmi slabá, ale postupně se vrací k aktivitám, které pro ni donedávna byly pouhým snem. Doufá, že jednou bude moct pracovat a postará se sama o sebe. Ostatním lidem s borreliózou doporučuje, aby neztráceli víru v sebe sama. Mária je věřící a je za to vděčná. Nejtěžší utrpení podle ní totiž je, pokud člověk trpí beze smyslu.


Audio a video


Pro Máriu bylo velmi stresující neznat příčinu zdravotních potíží, které od základů proměnily celý její život.
Mária vysvětlovala, proč je tak důležité mít stanovenou diagnózu.
Mária se cítila tak zle, že sdělenou diagnózu v prvním momentě ani nevnímala.
Mária dlouhé roky hledala řešení zdravotních problémů, zejména mozkové mlhy. Našla jej ve spojení kombinované antibiotické léčby a ketogenní diety.
Příznaky tzv. mozkové mlhy Máriu velmi omezovaly v běžném životě.
Mária zažívala po vymizení příznaků mozkové mlhy velkou úlevu.
Mária doplňovala, že každý nemocný je tím největším „expertem“ na vlastní anamnézu. Podrobný a promyšlený popis zdravotních obtíží ze strany pacienta velmi pomůže lékařům ve stanovení správné diagnózy.
Mária ocenila, když psychiatr přiznal, že si neví rady.
Mária se kvůli problémům s tzv. mozkovou mlhou v obdobích zhoršení příznaků nedokázala učit nové věci ani soustředit. Měla pocit, jako by se jí snižoval intelekt. Maturitu zvládla, ale náročné studium medicíny musela nejdřív přerušit a pak i ukončit.
Fyzický stav dříve závodně sportující Márii se postupně vrací do stavu před nemocí.
Podle Márie by bylo nejlepší, kdyby nebylo třeba skupiny na sociálních sítích využívat, protože by byly kvalitní informace běžně dostupné u lékařů a jinde na internetu.
Mária vysvětlovala, že informace o borrelióze jsou rozporuplné, protože kolem tohoto onemocnění přetrvává řada neshod i mezi lékaři.