Mário

Mário

Mário

  • Věk v době rozhovoru: 20 let
  • Věk v době diagnostikování: 19 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Mário hraje závodně fotbal a studuje obchodní akademii. Borreliózou se zřejmě nakazil od klíštěte, které měl v létě 2018 během pobytu na chatě. Zhruba od té doby začal vnímat první příznaky – únavu a stavy, kdy jako by se mu do ničeho nechtělo, scházel mu elán i síly. Další projevy v podobě úporných bolestí a otoků kloubů a veliké únavy zvýraznil náročný tréninkový režim. Po jednom zápase se Mário bolestí nezvedl ze země a skončil v nemocnici. Lékaři vše zprvu připisovali velké fyzické zátěži a doporučili důkladný odpočinek, když se však Máriův stav nelepšil, provedli na doporučení jeho matky-zdravotnice testy na borreliózu, kterou jimi prokázali. Po antibiotické léčbě se Máriovi částečně ulevilo, s dalším létem se však problémy naplno vrátily. Mário tak prošel druhou antibiotickou léčbou kombinovanou s lokální injekční aplikací kloubní výživy. V době rozhovoru se skoro po dvou letech vracel k fotbalu, dbal na zdravou výživu obohacenou o preparáty pro výživu kloubů a doufal, že už bude v pořádku.

Máriův příběh

Mário si našel klíště začátkem léta 2018. Borrelióza se u něj poté začala projevovat únavou, bolestmi svalů a kloubů a výraznými výkyvy sil a chuti do dříve běžných činností. V té době hrál závodně fotbal a musel zvládat i osm tréninků do týdne, myslel si tedy, že je možná jenom vysílený. Respektoval proto výrazně zvýšenou potřebu spánku a odpočinku, jenže mu to nijak nepomohlo. Únava se stupňovala, přidaly se otoky kloubů a bolesti celých nohou i hlavy. Musel se omlouvat z tréninků i ze školy, nestýkal se s kamarády. Po jednom zápase se už bolestí nedokázal zvednout ze země. Lékaři také nejprve viděli příčinu ve vyčerpání a naordinovali klidový režim. Mário sám vlastně už nechtěl nic jiného než spát. Bolelo ho celé tělo a třeštila mu hlava. Po nějaké době jeho matku – zdravotní asistentku napadlo, že by mohlo jít o borreliózou, což krevní testy potvrdily.

Diagnóza Mária příliš nepřekvapila, už dřív si na internetu zjišťoval, s čím by jeho zdravotní problémy mohly souviset, a borrelióza se mu zdála jako jedna z pravděpodobných možností. Na první antibiotika Mário dostal alergickou reakci – otekl a nemohl dýchat. Druhá antibiotika snášel dobře a dočasně mu pomohla, k fotbalu se však v té době naplno vrátit nemohl.

S novým náporem borreliózy se Mário potýkal přesně za rok – v létě 2019. Opět se cítil velmi slabý a unavený, znovu ho úporně bolely svaly a kolena. Strávil týden v nemocnici na kapačkách a s lékaři začali řešit kloubní výrůstky v kolenou, do kterých bylo třeba aplikovat injekčně kloubní výživu. Kvůli možné souvislosti celkového stavu s borreliózou, která údajně mohla oslabit i namáhaná kolena, dostal opět antibiotika. Praktik mu doporučil brát vitamíny a upravit způsob stravování, aby se jeho tělo proti borrelióze dokázalo lépe bránit. Mário tedy navštívil výživového poradce, který mu sestavil jídelníček na míru, doporučil pití spousty vody a různé výživové doplňky zaměřené především na posílení svalů a kloubů.

Kvůli borrelióze přestal Mário hrát na rok a tři čtvrtě fotbal. Kromě velké radosti ze sportu v té době přišel také o příjem, jelikož si fotbalem vydělával. Hmotně ho tehdy zajistila matka, která se o něj v době nemoci celkově starala a ochotně ho podporovala. Pro mladého muže zvyklého na vlastní finanční soběstačnost však nebylo příjemné muset žádat o peníze.

Terapie naštěstí zabírala a Máriovi se postupně začala vracet síla. Už nepotřeboval spát 15 hodin denně a ke své velké radosti se mohl začít vracet k fotbalu. Návrat byl ještě v době rozhovoru stále obtížný – během léčby ztratil Mário svalovou hmotu i kondici. Z  tréninku se zprvu vzpamatovával i tři dny a vnímal velké rozdíly mezi sebou a ostatními spoluhráči. Tvrdil však, že trénuje opět naplno, a většinou se až na větší únavu a slabost v kolenou cítí poměrně dobře. Odhadoval, že nabýt původní formu mu bude trvat ještě další rok a půl, ale byl odhodlaný na tom pracovat.

Mário považuje za důležité, aby druzí nemocnému dopřáli klid a odpočinek. Váží si péče své matky i podpory nejlepšího kamaráda, který za ním chodil i v době, kdy „s ním nic moc nebylo“. Co se nakazil borreliózou, začal Máriovi vadit všechen hmyz. Pobytů v přírodě se nevzdal, on i celá jeho rodina se však začali důsledně chránit repelenty.

Mária by zajímalo, jakým způsobem se borrelióza udržuje v těle, proč někdy její příznaky zcela odezní a jindy se zas ve vysoké intenzitě vrátí. Lékaři podle něj při diagnostice zdravotních problémů na borreliózu často zapomínají, doporučoval by tedy, aby tuto možnost brali více v úvahu.


Audio a video


Sportovec Mário zprvu přisuzoval svalové horečky a bolesti svalů i kloubů velkému fyzickému výkonu.
Mário na internetu pátral po příčině únavy, to ho přivedlo k borrelióze.
Máriovi se změnou životosprávy pomohl výživový poradce.  
Profesionální sportovec Mário kvůli borrelióze přišel o výdělek, po vyléčení ovšem začal vydělávat jako dřív. 
Máriovi pomáhala zvládnout nemoc maminka – vzala ho na testy a starala se o něho, když musel ležet. Vedle toho mu svědčily i návštěvy kamaráda, které mu pomáhaly přijít na jiné myšlenky.