Zpět na Zvládání onemocněnína téma

Máriovi pomáhala zvládnout nemoc maminka – vzala ho na testy a starala se o něho, když musel ležet. Vedle toho mu svědčily i návštěvy kamaráda, které mu pomáhaly přijít na jiné myšlenky.


Mário

  • Věk v době rozhovoru: 20 let
  • Věk v době diagnostikování: 19 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P:  Myslím, že to není, jak kdyby o pod… Jako je to určitě o podpoře, ale tam jde spíše o to, že ti lidi na vás pak berou ohled. Ať vám dopřejou ten klid, fakt, ať ten klid máte, ať se toho zbavíte co nejvíc. Ať v tom nejste dlouho stoplý. A jinak takhle nevím… Ale určitě mamka mi hodně pomohla, co se týče, tak fakt… Ta vůbec s tím mi pomohla nejvíc, že vlastně mě vzala na ty testy, protože jinak asi doteď bych nevím co dělal. A starala se o mě pořád, když jsem ležel v té posteli, pořád skákala kolem mě a měl jsem všechno. A v pohodě to bylo. 

T: Ano. 

P: Takže ta mateřská taková podpora tam určitě musí být. 

T: A kamarádi – nebo tak někdo – nějak mimořádně to řešili?

P: Tak kamarádi? Nejlepší kamarád, co si pamatuju – tím, že já jsem fakt byl skoro furt doma –, tak sem tam přišel za mnou, pokecali jsme, co se děje vůbec, a zahráli jsme si Xbox a takové. Hodně byl pak u mě doma, jsme trávili hodně času spolu a v pohodě. To je taky takové… Protože jak jste hodně dlouho od těch lidí takhle odpíchnutí…

Další zkušenosti:

Aleš na základě vlastní zkušenostipopisoval, že včas rozpoznaná a léčená borrelióza není nic hrozného.

Jaroslava zjistila, že borrelióza není něco, co by se dalo úplně ovlivnit vůlí.

Robert věděl, že nesmí zůstat nečinný.

Petrovi E. nejvíce pomáhalo, dokud cítil naději na úspěšnou léčbu.

Máriovi pomáhala zvládnout nemoc maminka – vzala ho na testy a starala se o něho, když musel ležet. Vedle toho mu svědčily i návštěvy kamaráda, které mu pomáhaly přijít na jiné myšlenky.

Ladě pomáhalo připomínat si úspěchy a cítit podporu okolí.

Tomáše P. uklidňovala chůze a poslouchání audioknih.

Petra někdy uvažovala i o tom, že si vezme život.

Janě pomohlo, že se se situací smířila a „vzdala to“.

Tomáš N. zkoušel meditace, které podle něho člověka z borreliózy samozřejmě nevyléčí, ale pomohou s celkovým zklidněním.

Ladě její víra v průběhu nemoci pomáhala. Když však trpěla velikou únavou a zároveň nespavostí, vzpomněla si na citát z Bible, který ji spíš zneklidňoval.

Anežka se po určité duchovní krizi k Bohu vrátila.

Tomáš N. začal díky borrelióze žít zdravěji a přehodnotil životní priority.