Zpět na Zvládání onemocněnína téma

Tomáš N. začal díky borrelióze žít zdravěji a přehodnotil životní priority.


Tomáš N.

  • Věk v době rozhovoru: 33 let
  • Věk v době diagnostikování: 30 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


P: To znamená, nemůžu se moc přetěžovat. Co se týče potravy, tak neměl bych jíst vyloženě moc chemické potraviny typu coca-colu, smažené hranolky, smažený sýr. To, co jsem dřív jedl pořád, a pak jsem to jíst přestal radši. Někteří doktoři – i doktor Horowitz o tom ve své knížce píše – říkají, že by se měla jíst „anti-inflammatory diet“. To znamená strava, která nepodporuje záněty. Se o tom dají najít knížky, je to poměrně obsáhlé téma. A hlavně se tak nějak změnil můj pohled na svět. Dřív jsem strašně řešil, že musím být inženýr, že když nebudu mít inženýra, tak mi asi spadne svět. Dřív jsem si tak nějak myslel, že pokud nebudu inženýr, tak že budu vysypávat popelnice. Vzápětí jsem zjistil, že to není pravda, že po programátorovi je naštěstí poptávka všude, za to jsem rád. A zjistil sem, že zkrátka a jednoduše nejdůležitější věc na celém životě je zdraví. Ne to, kolik má člověk inženýrů, v jakém jezdí autě, v jakém bydlí domě, ale že nejdůležitější je zdraví. Takže přinutilo mě to hodně přehodnotit prioritu v životě. Celá tato akce. A to si zase myslím, že pokud to přišlo z tohoto důvodu, tak to asi mělo nějaký smysl.

Další zkušenosti:

Aleš na základě vlastní zkušenostipopisoval, že včas rozpoznaná a léčená borrelióza není nic hrozného.

Jaroslava zjistila, že borrelióza není něco, co by se dalo úplně ovlivnit vůlí.

Robert věděl, že nesmí zůstat nečinný.

Petrovi E. nejvíce pomáhalo, dokud cítil naději na úspěšnou léčbu.

Máriovi pomáhala zvládnout nemoc maminka – vzala ho na testy a starala se o něho, když musel ležet. Vedle toho mu svědčily i návštěvy kamaráda, které mu pomáhaly přijít na jiné myšlenky.

Ladě pomáhalo připomínat si úspěchy a cítit podporu okolí.

Tomáše P. uklidňovala chůze a poslouchání audioknih.

Petra někdy uvažovala i o tom, že si vezme život.

Janě pomohlo, že se se situací smířila a „vzdala to“.

Tomáš N. zkoušel meditace, které podle něho člověka z borreliózy samozřejmě nevyléčí, ale pomohou s celkovým zklidněním.

Ladě její víra v průběhu nemoci pomáhala. Když však trpěla velikou únavou a zároveň nespavostí, vzpomněla si na citát z Bible, který ji spíš zneklidňoval.

Anežka se po určité duchovní krizi k Bohu vrátila.

Tomáš N. začal díky borrelióze žít zdravěji a přehodnotil životní priority.