Zpět na Zvládání onemocněnína téma

Ladě její víra v průběhu nemoci pomáhala. Když však trpěla velikou únavou a zároveň nespavostí, vzpomněla si na citát z Bible, který ji spíš zneklidňoval.


Lada

  • Věk v době rozhovoru: 38 let
  • Věk v době diagnostikování: 24 a 25 (onemocněla opakovaně)
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Ta únava byla opravdu… To už byly potom stavy, že jsem třeba ráno vstala, říkala jsem si „Jé super, dneska mi je dobře“, a do hodiny, než se člověk nasnídal, vyčistil si zuby, oblékl se, tak do hodiny jsem byla tak vyčerpaná, že jsem si mohla jít zase akorát lehnout. Hodně nepříjemné, si myslím, že asi jedna z nejvíc nepříjemných věcí kolem té nemoci, nepříjemných symptomů. Hodně nepříjemné bylo to, že jsem byla strašně unavená. Ležela jsem, úplně jsem cítila, jak by tomu tělu prospěl ten spánek, ale nemohla jsem usnout. Pokud už jsem usnula, tak za chvíli mě probudila nějaká noční můra. Pamatuju si, že se mně třeba zdálo, že pes ukousnul ségře ruku až někde u ramene a tak. Takže tohle byla hodně blbá kombinace. Mělo to pro mě ještě duchovní význam. Protože jsem křesťanka a v Bibli je napsáno, že Pán Bůh dopřává svému milému spánek. A já jsem prostě z toho byla i tak vydeptaná, že jsem si říkala: „Tak nejsem Pánu Bohu milá teďka, nebo co to znamená?“ Tady ten stav naštěstí trval teda pár dní, pak se to zase zlepšilo. 

Další zkušenosti:

Aleš na základě vlastní zkušenostipopisoval, že včas rozpoznaná a léčená borrelióza není nic hrozného.

Jaroslava zjistila, že borrelióza není něco, co by se dalo úplně ovlivnit vůlí.

Robert věděl, že nesmí zůstat nečinný.

Petrovi E. nejvíce pomáhalo, dokud cítil naději na úspěšnou léčbu.

Máriovi pomáhala zvládnout nemoc maminka – vzala ho na testy a starala se o něho, když musel ležet. Vedle toho mu svědčily i návštěvy kamaráda, které mu pomáhaly přijít na jiné myšlenky.

Ladě pomáhalo připomínat si úspěchy a cítit podporu okolí.

Tomáše P. uklidňovala chůze a poslouchání audioknih.

Petra někdy uvažovala i o tom, že si vezme život.

Janě pomohlo, že se se situací smířila a „vzdala to“.

Tomáš N. zkoušel meditace, které podle něho člověka z borreliózy samozřejmě nevyléčí, ale pomohou s celkovým zklidněním.

Ladě její víra v průběhu nemoci pomáhala. Když však trpěla velikou únavou a zároveň nespavostí, vzpomněla si na citát z Bible, který ji spíš zneklidňoval.

Anežka se po určité duchovní krizi k Bohu vrátila.

Tomáš N. začal díky borrelióze žít zdravěji a přehodnotil životní priority.