Zpět na Vzkazy pacientůmna téma

Petr D. povzbuzuje lidi, kteří bojují s borreliózou, aby se snažili zachovat klid a věřili v efekt antibiotické léčby.


Petr D.

  • Věk v době rozhovoru:  47 let
  • Věk v době diagnostikování: 31 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní antibiotická, alternatovní, doplňková

Textová verze


P: Nejhorší je taková panika, že člověk neví, co se s ním děje. Zejména třeba pokud má ty neuro příznaky, tak člověk chytne úplně nerva, panikaří, že vlastně neví, co se… Má třeba svalové záškuby, závratě, nemůže fungovat – tak tam je asi potřeba toho člověka uklidnit, že to není smrtelná nemoc. Ono to člověku dojde časem, ale je potřeba nebýt ve stresu, ale zklidnit se a snažit se systematicky se léčit. Ale léčbě věřit, protože pokud té léčbě nevěříte a těkáte – jsou opravdu lidi, co strašně těkají a zkouší chvíli tohle, chvíli tamto, a pak říkají „nic mně nepomohlo“ –, tak to je špatně. Je potřeba ty lidi trošku… dodat jim klid a přesvědčit je, že tohle je ta léčba, která vám pomůže. Je potřeba k těm antibiotikům brát laktobacily. Opravdu třeba představujte si, jak ta antibiotika v těch vašich tělech bojují s těmi mikroby – jak byly ty dětský filmy animované. Tak něco takového opravdu pomáhá. 

Další zkušenosti:

Michal
doporučuje všem, kteří měli klíště nebo se hodně pohybují v přírodě, aby byli pozorní vůči možným příznakům borreliózy a v případě podezření, že mohlo dojít k nákaze, neodkládali konzultaci s lékařem.

Pavel
nabádal, aby se lidé se svými zdravotními problémy nenechávali odbýt a hledali jejich příčinu, i když její odhalení může trvat.

Mária
doplňovala, že každý nemocný je tím největším „expertem“ na vlastní anamnézu. Podrobný a promyšlený popis zdravotních obtíží ze strany pacienta velmi pomůže lékařům ve stanovení správné diagnózy.

Petr D.
doporučuje těm, kteří mají komplikovaný průběh borreliózy, aby neváhali využít pomoci dalších odborníků: infektologů, imunologů, ale třeba i psychologů.

Podle Tomáše Ch. je důležité vyhledat doktora, ze kterého bude mít pacient dobrý pocit. K takovému lékaři se vyplatí i přejít od jiného, pokud člověk není s péčí spokojen.

Anička zdůrazňuje, že i když „je psychika mocná čarodějka“, v momentě, kdy je třeba léčit infekční onemocnění, se nelze soustředit jen na ni.

Tomáš M. věří, že kromě zdravotnické podpory je důležité mít i psychickou oporu.

Petr D. povzbuzuje lidi, kteří bojují s borreliózou, aby se snažili zachovat klid a věřili v efekt antibiotické léčby.

Vlada se léta potýká s projevy a následky těžké borreliózy, které se nedaří odstranit ani dostat pod kontrolu. Vypráví o boji s příznaky i snaze zůstat aktivní a nemoci se příliš nepoddávat.

Anežka , která zažila v posledních letech velmi těžké chvíle nejen v souvislosti s borreliózou, nám svěřila, jak přes dílčí krize víry nakonec vždycky našla u Boha a ve svých modlitbách posilu.

Vlada rekapitulovala, co všechno jí v situaci dlouhodobého boje s nemocí pomáhá, a zdůrazňovala, že když má člověk rodinu a děti, má pro co žít.

Katka říká, že je důležité se nevzdávat a radovat se z maličkostí.

Pavel upozorňuje na to, že je dobré v různých článcích sledovat, na jaké zdroje se odkazují a zda jsou tyto zdroje skutečně podložené vědeckými výzkumy.

Podle Dagmar je důležité nepropadnout panice a začít hledat informace z důvěryhodných zdrojů.

Libuše vysvětluje, že je podle ní potřeba to se sebepozorováním nepřehánět a nesetrvávat tak s nemocí a v ní víc, než je nezbytně nutné.

Bedřich doporučuje, aby se lidé po návštěvě lesů, ale třeba i parků dobře a bez zbytečného studu vzájemně prohlíželi.