Vašek, 74 let

Vašek, 74 let

Vašek, 74 let

Pan  Vašek  je otcem  dvou  dětí.  Před odchodem  do  důchodu  podnikal. Je vdovcem. Je rád mezi lidmi a nejvíce ho trápí samota. Sám sebe za starého nepovažuje, říká, že dokud se může hýbat a tělo zlobí přiměřeně, tak je všechno v pořádku.

Více o panu Vaškovi

Pan Vašek říká, že se jeho zdraví drží v limitu. Je diabetik, má výrůstky na páteři a onemocnění jater. Sám říká, že nemá pocit, že by se tyto problémy drasticky projevovaly. Spíše si uvědomuje, že existují určitá omezení v jeho životě, která musí respektovat. Denně bere 6-8 druhů léků. Vnímá zhoršení paměti, obzvláště krátkodobé. Dále uvádí zpomalení myšlení, díky němu je však rozvážnější. Zhoršení si všiml i v oblast pozornosti, je více netečný a hůře se učí novým věcem. Náročnější činnosti se podle pana Vaška dají snáze zvládnout, když si je člověk  rozdělí na více částí.

V tomto období nejvíce potřebuje společnost. Rád vykonává různorodé činnosti a za důležitý považuje pohyb. Uvádí, že člověk musí přemýšlet nad tím, kolik má sil a na co stačí. Popisuje, že je důležitá dobrá nálada a vyhýbání se stresu. Každý den chodí na procházku, jednou za čas se vydává i na delší túry.

Bydlí se sestrou, neteří a jejími dětmi v rodinném domě. Občas se schází se svými dětmi. S rodinnými vztahy je spokojený. Ztrátu manželky nesl těžce, s celou situací se vyrovnával kolem osmi let, ve kterých se stal pasivním. I díky motivaci svých příbuzných a přátel se začal nedávno znovu zapojovat do aktivního života. Nyní se setkává s kamarády a s turistickou partou, se kterou chodí na různé výšlapy, kde má také možnost se setkat s novými lidmi. Také navštěvuje klub pro seniory, kde někdy potká nové známé, ale obecně spíš nové vztahy navazovat neumí.

Financí má dostatek, ale nemůže si ,,vyskakovat“, stačí mu na zajištění základních potřeb.

Důležité hodnoty jsou pro pana Vaška spokojený život bez hádek a všeobecná pohoda. Je pokřtěný, ale v současnosti nepraktikující. Člověka ve stáří popisuje jako klidnějšího a tolerantnějšího, ledasčemu více rozumí a chápe.

Budoucnost si představuje bez konfliktů a v pohodě. Byl by rád, aby to pokračovalo bez stresů, tak jak je to dosud. Dlouhodobé cíle si nestanovuje, říká, že plánovat se nemá. O konci života přemýšlel a přál by si, aby to šlo rychle.

Podle pana Vaška je pro aktivní stárnutí důležité si užívat toho, co se dá. Mladým lidem vzkazuje, aby se rozhlédli a viděli, co je čeká. Zároveň zmiňuje, že je důležité mít naspořeno a mít kolem sebe okruh blízkých lidí.