Jan, 88 let

Jan, 88 let

Jan, 88 let

Panu Janovi je 88 let. Během svého života pracoval jako projektant. Je vdovec, se svou ženou měl dvě děti. V současné době žije v domově seniorů. Svůj život hodnotí jako smysluplný, zažil si mnoho věcí, na které rád vzpomíná. Říká, že starého člověka nejčastěji poznáte podle fyzického stavu.

Více o panu Janovi

Pro pana Jana je důležitá příroda a lidi. Během svého života se stěhoval v rámci republiky, ale mimo jiné žil 6 let v Indii. Už 40 let chodí pravidelně do sauny. Během života hodně sportoval, závodně hrál hokej a plaval. To mu pomáhá v této etapě, že se cítí jako mladý kluk, i když nyní pociťuje úbytek schopností, bolí ho nohy a špatně slyší. V poslední době si začal všímat, že hodně zapomíná.

Odchod do důchodu mu zpříjemnil pes, kterého dostal na své šedesáté narozeniny. Před dvěma lety si každé ráno zacvičil sestavu 5 Tibeťanů. V současné době spíše prožívá nudu, sám by potřeboval více aktivit. V domově pro seniory mu schází více společenských aktivit,  sousedské vztahy a prostor. Nejvíce se dívá na televizi a luští křížovky. Radostí mu jsou pravnoučata. V životě mu schází manželka, se kterou by chtěl trávit společné chvíle. Umí si však představit, že by byl sám u moře, v písku. Co ho dokáže nejvíce rozčílit, je politické dění.

Jeho radostí je chalupa, kde rád tráví čas a pracuje. V současné době tam jezdí se svou dcerou. Kromě dcery se vídá s vnoučaty a pravnoučaty, i když někteří žijí v cizině. Přál by si je navštívit a vidět, jak se jim daří.

V životě považuje za důležitou čestnost a rovnost mezi lidmi. Mladí lidé by měli myslet na stáří  a zabezpečit se na ně.