Marie C., 66 let

Marie C., 66 let

Marie C., 66 let

Paní Marie žije ve městě se svým manželem. Vychovala dva syny a nyní má 5 vnoučat. Před odchodem do důchodu pracovala jako účetní. Její životní alfou a omegou je její manžel.

Více o paní Marii

Paní Marie nepovažuje stáří za pěkné, řekne-li se stáří, napadne jí bolest a samota. Sama se za starou nepovažuje, toto období prožívá v pohodě a bez starostí. Je ráda, že má čas na děti a rodinu, nemusí chodit do práce. Důležité hodnoty v životě pro ni jsou zdraví, láska a přátelství. Milníky jejího života jsou svatba s manželem, postavení společného rodinného domu a narození dětí.

V současné životní etapě vnímá, že je unavenější než dřív, že už nezvládne udělat tolik věcí najednou. Mimo jiné se jí zhoršuje paměť, což jí působí potíže. V životě byla na několika operacích, teď se léčí s vysokým krevním tlakem a štítnou žlázou. I přesto se považuje za zdravou a říká, že ji nic moc netrápí. Udržování zdraví a péči o ně považuje za důležité, hlavně je podstatný pohyb, denně ujde až pět kilometrů.

Nejčastěji se vídá se svými dětmi a vnoučaty. Navštěvují ji přítelkyně a kolegyně z manželovy práce. Vztah udržuje také se svou o sedm let starší sestrou. Radosti nejvíce sdílí s dětmi. Nejvíce blízká si je s manželem, bez kterého si neumí představit budoucnost, s ním se podělí i o své starosti. Ráda by si udržela zdraví, aby mohla být s vnoučaty a pomáhat jim. Na smrt paní Marie už myslela, přála by si, aby to bylo rychlé a nejlépe ve stejnou dobu s manželem. Nejvíce se obává toho, že by zůstala sama bez manžela.

Mladým lidem vzkazuje, že by měli být čestní, vzájemně by si měli důvěřovat, nemají být líní a nejvíce by si měli chránit zdraví, které je v životě to nejdůležitější. Svým vrstevníkům paní Marie vzkazuje, aby si užívali toho, co mají, a neztrpčovali si poslední chvíle života. Líbilo by se jí, kdyby společnost pro staré lidi mohla postavit více penzionů, kde by mohli důstojně prožít tuto životní etapu a nebyli sami.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.