Tomáš CH.

Tomáš CH.

Tomáš CH.

  • Věk v době rozhovoru:  44 let
  • Věk v době diagnostikování: 45 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Tomáš je ženatý, má dvě dospívající děti a pracuje jako manažer prodeje. Borrelióza mu byla diagnostikována u praktické lékařky z krevních testů. Mezi symptomy, které se u něho projevily, patřilo brnění předloktí postupně přecházející do celého těla, bolesti kloubů, únava a pocity připomínající návaly úzkosti s nechutí k jakékoli činnosti. Třítýdenní antibiotická léčba, kterou Tomáš podstupoval bez čerpání pracovní neschopnosti, se projevila s určitým zpožděním. Po čase od jejího ukončení se však většina projevů nemoci výrazně zmírnila. Za 1–2 měsíce po rozhovoru čekala Tomáše kontrola, v rámci které byly plánovány krevní testy a celkové posouzení zdravotního stavu. Tomáš dodržoval určitá režimová opatření, jinak se však jeho život nelišil od toho, jaký vedl před onemocněním.

Příběh Tomáše CH.

Tomáš byl vždy velmi aktivní, sportoval a spoustu času trávil v přírodě. Každý rok tak zaznamenal několik přisátí klíštěte, která si pro jistotu evidoval, nikdy se u něj ale neobjevil typický erythém. Brnění a bolesti v předloktí, které ho nějakou dobu trápily, nejprve připisoval poranění nervu při odběru krve, který s borreliózou nijak nesouvisel. Když však potíže přetrvávaly a přidaly s k nim další bolesti, brnění předloktí zesilovalo a začalo se „stěhovat“ do dalších míst a postupně do celého těla, objevily se i problémy s krční páteří, stupňující se únava a stavy připomínající panické ataky, navštívil Tomáš praktickou lékařku a neurologa. Vzhledem k nedávnému onemocnění otce měl dostatek informací o lymeské borrelióze a byl si vědom přisátí klíštěte na jaře téhož roku. Praktickou lékařku proto požádal o provedení krevních testů využívaných k diagnostice borreliózy, v čemž mu vyhověla.

Na základě testů ELISA a Western blot se potvrdila diagnóza lymeská borrelióza, na kterou Tomáš užíval tři týdny předepsaná antibiotika, aniž by zůstal v pracovní neschopnosti. Nejprve se Tomášovi zdálo, že antibiotika nezabrala, s určitým časovým odstupem od antibiotické léčby však většina příznaků téměř vymizela. Podle kontrolních testů se v krvi vyšší hodnoty protilátek proti borreliím objevovaly stále, lékařka však doporučila s další léčbou antibiotiky počkat a sledovat vývoj laboratorních ukazatelů i celkového zdravotního stavu. 

Kromě tělesných obtíží a zvýšené únavy měl Tomáš také psychické problémy, které se projevovaly jako návaly úzkosti a dříve nebývalá nechuť k jakékoli činnosti. Přes veškeré potíže se onemocnění dotklo spíš Tomášova volného času než jeho pracovního výkonu. 

V době rozhovoru se Tomáš cítil poměrně dobře a jako pozůstatek nemoci uváděl jen řezavé bolesti, které se někdy objevovaly při natažení ruky. S praktickou lékařkou byli domluveni na zopakování krevních testů za další 1–2 měsíce. Pokud by potíže přetrvávaly a krevní testy ukázaly vyšší hodnoty protilátek než při posledním odběru, uvažovalo by se o druhé antibiotické kúře.

S diagnózou lymeská borrelióza se Tomáš svěřil rodině a kamarádům. Nemá prý důvod onemocnění tajit, ale připouští, že bylo období, kdy mu vyprávění o něm nebylo zrovna příjemné. 

Informace o nemoci si Tomáš vyhledával na internetu, dále čerpal ze zkušeností stejně nemocného kamaráda a ze znalostí, které během onemocnění borreliózou nastudoval jeho tatínek. Na základě rad z těchto zdrojů začal užívat některé doplňky stravy (vitamín C, magnesium, v období antibiotické léčby i probiotika), o alternativních způsobech léčby však nikdy neuvažoval. Naučil se dodržovat určitá režimová opatření. Všiml si, že je mu lépe, když nepije alkohol a dodržuje pravidelný spánkový režim. Celkově je nyní vnímavější k tomu, co mu jeho tělo naznačuje.

Tomáš dál sportuje, fotí a hojně přitom navštěvuje přírodu, po návratu se teď ale důkladněji prohlíží, aby byla šance, že případné klíště objeví co nejdříve.

Ostatním lidem s borreliózu by vzkázal, ať jsou trpěliví a najdou si lékaře, kterému důvěřují.


Audio a video


Tomáš Ch. si test na borreliózu vyžádal. Jedním z impulzů byla i zkušenost s tímto onemocněním u jeho otce.
Tomáš Ch. v souvislosti s borreliózou zažil epizody úzkosti a stavy, kdy byl bez chuti a vůle k jakékoliv aktivitě.
Tomáše Ch. trápilo nepravidelné brnění celého těla a občasná řezavá bolest v ruce.
Tomáš sdílí přesvědčení o důležitosti včasného, nebo dokonce preventivního nasazení antibiotik se svými známými, kteří mají s borreliózou také zkušenost. 
Tomáš Ch. měl nejprve dojem, že mu antibiotika na jeho problémy příliš nezabrala, později ale obtíže téměř úplně vymizely. Pokles přetrvávajících protilátek se s lékařkou rozhodli sledovat v delším časovém horizontu.
Tomáš Ch. pracuje na počítači. Když mu brněly prsty, byla jeho výkonnost nižší, pracovní omezení pro něho však nebylo nijak extrémní. 
Tomáši Ch. hledání nedělalo dobře, ale informace si ověřoval.
Podle Tomáše Ch. je důležité vyhledat doktora, ze kterého bude mít pacient dobrý pocit. K takovému lékaři se vyplatí i přejít od jiného, pokud člověk není s péčí spokojen.
Tomáš Ch. o borrelióze nevykládal na potkání, ale neviděl důvod o ní neříct svým blízkým.