Láďa

Láďa

Láďa

  • Věk v době rozhovoru:  31 let
  • Věk v době diagnostikování: 12 let

Láďovi byla ve dvanácti letech diagnostikována ulcerózní kolitida. Onemocnění bylo v době rozhovoru stále v aktivní fázi. Doposud podstoupil několik operací včetně resekce tlustého střeva a později mu byl vytvořen tzv. pouch. Také docházel na pravidelné lékařské kontroly a vyšetření a užíval několik různých druhů léků.

Láďův příběh

Diagnóza ulcerózni kolitidy byla Láďovi stanovena v jeho dvanácti letech přibližně tři až čtyři měsíce poté, co byl hospitalizován a opakovaně vyšetřován pro bolesti břicha a krvavé průjmy.

V osmnácti letech Láďa podstoupil resekci celého tlustého střeva, což s sebou neslo také vývod (stomii), po čase byl Láďovi vytvořen tzv. pouch. Operativní zákroky se opakovaly ještě asi třikrát, nebo čtyřikrát. Láďa také hovořil o tom, že v důsledku vedlejších účinků léčby měl dvakrát nebo třikrát ledvinové kameny. Krátký čas před rozhovorem byl u něj zjištěn také nález v tenkém střevě, který by svědčil současně pro diagnózu ulcerózní kolitidy. Láďa nedokázal rozlišit období remise a aktivní fáze, subjektivně měl pocit, že po dobu jeho onemocnění probíhaly klidnější období, kdy měl například místo dvaceti stolic denně jen deset, objektivně byl však nález ve stěně střeva stále.

Farmakoterapie se skládala z imunosupresiv a také blíže nespecifikovaných antibiotik, biologická léčba neprobíhala. Ještě před první operací Láďa vyzkoušel nové možnosti léčby, hyperbarické komory, absolvoval pobyty v lázních, vše však bez efektu. Láďa dbal na dodržování zdravé stravy, měl také dobrou zkušenost s užíváním bylinek.

Láďa nepociťoval, že by IBD měla na jeho život či běžné fungování negativní dopad, aktivně sportoval, při invalidním důchodu současně pracoval. Popisoval i pozitiva, například, že díky nemoci se se ve svém životě nezatěžoval zbytečnostmi a věnoval svou pozornost i energii pouze tomu, co sám považoval za důležité. Blízkým osobám lidí s IBD Láďa doporučil, aby byli nemocnému na blízku, byli oporou, ale neptali se neustále jak se cítí a zda něco nepotřebuje. U lékařů byl pro Láďu důležitý osobní zájem o pacienta.


Audio a video


Láďa zkoušel hyperbarickou komoru, dočasné stomii se ale nakonec nevyhnul.
Láďa zdůrazňoval, že prožívání remise a relapsu je pro každého jiné.
Láďa vysvětloval, že při časté stolici tělo přichází o vitamíny a minerály, což ho vysiluje.
Láďa se snažil nahlížet na svět pozitivně.