Aleš

Aleš

Aleš

  • Věk v době rozhovoru: 28 let
  • Věk v době diagnostikování: 18 a 26 let(onemocněl LB 2x)
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Aleš míval dost klíšťat, poprvé se od jednoho z nich nakazil ve svých 18 letech. Dětská praktická lékařka však flek, který jí Aleš přišel ukázat, vyhodnotila jako alergickou reakci. Borreliózu následně diagnostikoval až praktický lékař pro dospělé, ke kterému Aleš v té době přecházel a který po zmínce o klíštěti a skvrně nechal udělat příslušné krevní testy. Po třítýdenní léčbě antibiotiky absolvoval Aleš kontrolní krevní testy, které byly v pořádku. Ve svých 26 letech se Aleš s borreliózou léčil podruhé. Scénář byl podobný. K diagnóze a nasazení antibiotik došlo na základě erythému. Léčbu Aleš snášel dobře a za pár týdnů se cítil fit. Tentokrát už však na kontrolní krevní testy nedošlo. V obou případech vnímal Aleš zvýšenou únavu, žádné další zdravotní problémy však nepociťoval. V době rozhovoru se cítil zdravý. Zmiňoval sice občasné bolesti kloubů, ale nebyl si jistý, zda je jejich příčinou borrelióza, nebo něco jiného.

Alešův příběh

Aleš poprvé onemocněl borreliózou ve svých 18 letech během studia. Po kousnutí klíštětem objevil několikacentimetrový flek. Zamířil proto k dětské lékařce, která však skvrnu považovala jen za alergickou reakci. Aleš v té době vzhledem ke svému věku přecházel k obvodnímu lékaři pro dospělé, který provedl krevní testy, diagnostikoval borreliózu a předepsal antibiotika na tři týdny. Po jejich dobrání Aleš absolvoval kontrolní krevní testy, o jejichž výsledcích mu lékař sdělil, že byly v pořádku. 

Druhou zkušenost s nemocí udělal Aleš o několik roků později, ve svých 26 letech. Mezitím míval poměrně dost klíšťat, teprve typický flek po jednom z nich a zvýšená únava jej opět přivedly do ordinace lékaře. Po krevních testech následovala opět léčba antibiotiky, kterou neprovázely žádné zvláštní problémy ani nežádoucí účinky. Aleše jen překvapilo, že po absolvování antibiotické léčby tentokrát neproběhly kontrolní krevní testy, jak tomu bylo poprvé. 

Ani v jednom případě si léčba borreliózy nevyžádala zvláštní režim – omluvenku ze školy nebo pracovní neschopnost. Nepociťoval žádné vážné příznaky, vnímal pouze zvýšenou únavu. Zpětně byl rád, že se nemoc antibiotiky podchytila včas a že nedospěla do dalších, vážnějších stadií. Kromě probiotik během antibiotické léčby neužíval Aleš žádné další doplňky. V době rozhovoru se cítil zdravý, ačkoliv občas, zejména při větší zátěži, jej trápí bolavé klouby. Zda byla na vině borrelióza, nebo něco jiného, ale nevěděl. 

O probíhající nemoci řekl Aleš všem svým nejbližším a kolegům v práci. Na internetu si vyhledal další informace k borrelióze, zejména jaké jsou její další příznaky. Podrobněji se ale do zkoumání problematiky nepouštěl. Podle něj se na všechny informace z internetu nedá zcela spolehnout. K alternativním léčebným postupům se celkově stavěl nevyhýbavě, u borreliózy by ale doporučil spolehnout se na standardní léčbu antibiotiky. 

S přístupem lékařů byl Aleš celkově spokojen. Přestože se svěřil, že od doktorů moc informací k borrelióze nedostal, přisuzoval to jejich zaneprázdněnosti. I tak by ale ocenil, kdyby lékaři odkazovali pacienty na relevantní zdroje, ideálně webové stránky s ověřenými informacemi.

Díky tomu, že nemoc u něj měla lehký průběh, nedospěl Aleš z hlediska prevence k žádným zásadním změnám. Po výletech do přírody se kontroloval, repelent však používal jen občas.


Audio a video


Aleš nepovažoval diagnózu borrelióza za nijak zvlášť hroznou, měl dojem, „že se až tak moc neděje“.
Aleš se borreliózou nakazil dvakrát. V obou případech došlo k diagnóze a nasazení léčby v řádu týdnů.
Aleš měl každý rok až osm klíšťat, dvakrát se mu ale v souvislosti s přisátím vytvořil erythém, díky kterému došlo k rychlému nasazení antibiotik. Ta zabrala a na žádné závažnější projevy borreliózy nedošlo.
Pro Aleše by bylo užitečné, pokud by lékař poradil, které elektronické zdroje jsou relevantní.
Aleš na základě vlastní zkušenosti popisoval, že včas rozpoznaná a léčená borrelióza není nic hrozného. 
Aleš by uvítal, kdyby od svého lékaře dostal doporučení na zdroj spolehlivých a relevantních informací. Jedna z věcí, kterým z komunikace s lékaři neporozuměl, se týkala potřeby opakování testů po léčbě.