Tomáš N.

Tomáš N.

Tomáš N.

  • Věk v době rozhovoru: 33 let
  • Věk v době diagnostikování: 30 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní, doplňková

Tomáš N. pracuje jako programátor a je jedním ze zakladatelů a správců online skupiny pro pacienty s borreliózou. Před stanovením diagnózy lymeská borrelióza se Tomáš potýkal s různými zdravotními problémy téměř dva a půl roku a v rámci snahy o zjištění jejich příčiny navštívil až 25 lékařů. Právě nejistota, čím jsou jeho stupňující se potíže způsobeny, Tomáše stresovala nejvíc. Informovanost o borrelióze mezi lékaři je podle něj poměrně nízká. Všechny, kdo trpí chronickými zdravotními problémy bez zjevné příčiny, proto pobízí k tomu, aby sami zvážili, jestli by nemohlo jít právě o tuto nemoc. O borrelióze si Tomáš zjišťuje řadu informací z internetu, knih a odborných článků, setkává se s dalšími pacienty, chodí na konference a přednášky. Dopady komplikovaného průběhu tohoto onemocnění na život může podle Tomáše plně pochopit jen ten, kdo ho sám prodělal.

Příběh Tomáše N.

Své onemocnění borreliózou si Tomáš N. dává do souvislosti se štípnutím hmyzem v roce 2005, které u něj krátkodobě vyvolalo únavu a bolesti hlavy. Nemoc se podle něj v plné síle projevila až o devět let později, kdy měl imunitní systém oslabený mimořádným stresem. Vše začalo jako zvláštní chřipka, ze které se mu nedařilo úplně uzdravit. Následovala řada dalších proměnlivých symptomů: například bolest krku, dlouhodobé každodenní zvracení, bolest pod žebry, zatuhlá šíje, zablokovaná páteř, bolesti chodidel, snížená tolerance vůči hluku. Tomáš absolvoval fyzioterapii a řadu vyšetření – např. na ORL, gastroenterologii, imunologii, ortopedii nebo neurologii. Lékaři nic zásadního neodhalili, jen jeden z testů ukázal velmi nízkou hladinu vitamínu D.

Tomášovy problémy lékaři zpravidla vysvětlovali jako důsledky životosprávy (především stresu a přepracovanosti, nedostatku pohybu a pobytu venku, nezdravého jídelníčku atd.). Zprvu lékařům věřil, jelikož v době prvních symptomů jeho otec závažně onemocněl a pracující Tomáš byl vyhozen z vysoké školy, což mu skutečně způsobilo značný stres. Čím déle však obtíže trvaly, tím víc Tomáš pochyboval, že by zdravotní problémy souvisely jen s jeho životním stylem. Cítil se vyčerpaný, jako by během dvouletého období zestárnul o desítky let.

Vysvětlení související se životosprávou Tomáš definitivně zavrhl během jedné pracovní cesty, kdy ho nesnesitelně rozbolela hlava, měl pocit „elektrických výbojů v mozku“ a výpadky paměti. Rozklepal se, motal se, zvracel a viděl rozmazaně. Doma si sepsal všechny příznaky, které se u něj v uplynulých dvou letech vyskytly, a porovnával je se symptomy různých nemocí. Vylučovací metodou dospěl k názoru, že má borreliózu. Imunoložka mu jeho přesvědčení nepotvrdila, ovšem Tomáš si hledal další informace a postupně si byl stále jistější. Zjistil také, že se v České republice na borreliózu zaměřuje jen velmi málo specialistů, kteří mají navíc hodně dlouhé objednací lhůty.

Nakonec si Tomáš v roce 2016 našel soukromou lékařku na Slovensku, ke které jezdil až do doby konání našeho rozhovoru. Tato lékařka na základě krevních testů zjistila kombinaci borreliózy a plicních chlamydií a předepsala mu několikafázovou dlouhodobou antibiotickou léčbu. Antibiotika bral Tomáš soustavně, v kombinaci se silnými probiotiky, vitamíny, bylinkami, doplňky stravy a léky na podporu imunity. Pomáhaly mu také detoxikace, odpočinek, sauna, pohyb, meditace a cvičení čchi-kung. Celou léčbu si Tomáš platil sám, což si mohl dovolit jen díky dobré práci, kterou se mu podařilo udržet i přes leckdy výrazné zdravotní obtíže.

V době rozhovoru si Tomáš připadal zdravý asi z 80 procent a začal opět studovat vysokou školu. Antibiotika plánoval vysadit v závislosti na výsledcích testů zhruba během roku, dále však zvažoval zůstat u některých doplňků a bylinek.

Ve svém okolí Tomáš často narážel na nepochopení, zlehčování, nebo dokonce posměšky. O borrelióze tak mluví zejména s dalšími lidmi, kteří mají s onemocněním také zkušenost. Díky borrelióze Tomáš razantně přehodnotil své priority a uvědomil si mimo jiné, že mnohem důležitější než kariéra je pro něj jeho zdraví.


Audio a video


Lékaři připisovali potíže Tomáše N. jiným příčinám.
Tomáš N. absolvoval různé testy na borreliózu u několika lékařů včetně soukromých. Výsledky byly různé: pozitivní, negativní i „hraniční“. Vůči pozitivnímu výsledku jeho LTT testu byli lékaři působící v rámci veřejného zdravotnického systému skeptičtí.
Tomáš N. promýšlel, komu o své nemoci poví, protože se ještě před stanovením diagnózy setkával s negativními reakcemi okolí. Když se ho ale někdo zeptal, jak se cítí, tak mu odpověděl.
Tomáš N. byl rád, že ho rodina i kamarádi alespoň částečně pochopili. S opravdovým porozuměním se však setkal hlavně v rámci komunity lidí se stejnou diagnózou.
Tomáš N. neměl vážné psychické problémy. Znal ale případy lidí, kteří se s nimi potýkali a jejich propuknutí spojovali právě s onemocněním borreliózou.
Tomáš N. se zaměřil na detoxikaci jater. Pomohla mu v tom sauna i bylinné doplňky.
Programátor Tomáš N. zvládal práci na plný úvazek díky častému využívání home officu a pozdějších příchodů. Nemoc ho také naučila upřednostnit zdraví před kariérním růstem.
Tomáš N. si mohl soukromou léčbu dovolit díky dobře placené práci, zná ale i opačné případy.
Tomáš N. musel omezit alkohol.
Tomáš N. zkoušel meditace, které podle něho člověka z borreliózy samozřejmě nevyléčí, ale pomohou s celkovým zklidněním.
Tomáš N. začal díky borrelióze žít zdravěji a přehodnotil životní priority.