Tomáš P.

Tomáš P.

Tomáš P.

  • Věk v době rozhovoru: 39 let
  • Věk v době diagnostikování: 37 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Borreliózu Tomášovi P. diagnostikovali při třetí návštěvě na ORL, kam docházel s potížemi, které tou dobou trvaly více než dva roky. Vše začalo zvláštním stavem celkové nevolnosti po jedné oslavě. Během týdne se tento stav zopakoval a následně se přidaly bolesti ucha, hučení v hlavě, pocit motání a závratě, pískot v uších a nadměrná únava. Lékaři dlouho nemohli přijít na to, co Tomášovi je a jak ho úspěšně léčit. Chodil na neurologii i na ORL, některé potíže totiž doktoři připisovali vnitřnímu uchu. Poté co mu byla diagnostikována borrelióza, absolvoval Tomáš soukromě dlouhodobou léčbu kombinací antibiotik. Potíže se po prvotním zhoršení dočasně zlepšily, časem se ale začaly vracet. Aby tomu zabránil, zkoušel Tomáš i bylinky a různé doplňky stravy, ale bez výsledku. Když se léčil, bylo mu spíš hůř, a problémy odeznívaly, až když na doporučení infektologa z ambulance pro lymeskou borreliózu léčbu vysadil. V době rozhovoru se cítil Tomáš téměř zdravý, obával se však, že by se příznaky mohly kdykoliv vrátit v plné síle.

Příběh Tomáše P.

Tomáš je podnikatel a byl zvyklý hodně pracovat a žít naplno. Po jedné oslavě ho překvapil zvláštní stav nevolnosti a závratí, který se po týdnu zopakoval i bez oslavy a ještě zesílil. Tomášovi bylo zle a všechno se s ním točilo tak, že skoro nemohl chodit. Postupně se přidávaly další potíže: hučení v hlavě, pískot v uších, nevolnost. Byl také hodně unavený a ospalý, pociťoval vnitřní neklid a nemohl se soustředit. Navštívil neurologa, protože si myslel, že má problém s vnitřním uchem. Neurolog mu předepsal lék, po kterém se některé potíže zmírnily, když ho ale vysadil, zase se vrátily. Na podivné motání nezabíralo vůbec nic. 

Vše trvalo asi dva roky a odrazilo se to i na Tomášově psychice. Nevěděl, co mu je, a nemohl pracovat jako dřív. Neměl také trpělivost na děti. Navštívil i psycholožku. Myslel si totiž, že je vyhořelý z práce. Neklid mu pomáhaly mírnit jenom procházky, během kterých naposlouchal spoustu audioknih – i proto, aby přehlušil hučení a pískot v uších. Docházel na kontroly k neurologovi i na ORL, kde mu lékař při třetí návštěvě nechal udělat testy na borreliózu, které vyšly pozitivně. Pro Tomáše to v tu chvíli byla velká úleva. Konečně věděl, co jeho stavy způsobuje, a věřil, že se brzy uzdraví. Absolvoval i vyšetření mozkomíšního moku, kde byl nález negativní.

Na základě informací, které si vyhledal na internetu, měl Tomáš pocit, že by po tak dlouhou dobu se projevujících příznacích radši absolvoval delší a razantnější antibiotickou terapii, než běžně doporučují a předepisují lékaři. Rozhodl se pro soukromou dlouhodobou antibiotickou léčbu, během které se jeho stav nejprve subjektivně zhoršil, poté však přišlo určité zlepšení. Aby získal druhý názor, navštívil také infekční oddělení jedné fakultní nemocnice. Tamní  lékař provozující ambulanci pro léčbu borreliózy mu doporučil tuto dlouhodobou kúru přerušit. Tomáš začal užívat bylinnou alternativní léčbu, ale nebylo mu dobře, měl pořád stejné příznaky. Sám si na internetu nastudoval nejrůznější oficiální i alternativní doporučení ohledně antibiotik podávaných při tomto onemocnění. Vybral si z nich kombinaci, o které byl přesvědčený, že pro něho bude s ohledem na příznaky nejvhodnější, a požádal lékaře z ambulance pro léčbu borreliózy, aby mohl být při této léčbě pod jeho kontrolou. Lékař Tomášovi rozmluvil i tuto léčbu a přesvědčil ho, aby vysadil i byliny. Tomáš zjistil, že když se ničím neléčí, je mu vlastně lépe a s opětovným nasazováním léčby se problémy vrací. Tento stav zhoršování však přičítal tzv. Herxheimerově reakci.

Informace o borrelióze si Tomáš vyhledával na internetu, překládal si i různé zahraniční studie a oblíbil si některé americké lékaře z alternativního společenství pro léčbu lymeské borreliózy a přidružených nemocí. Vedle těchto odborníků pro něho byla dobrým zdrojem informací a podpory i internetová komunita lidí s borreliózou.

V době rozhovoru Tomáš uváděl, že se cítí téměř zdravý. Jediné, čeho se nemohl zbavit, bylo podivné motání. Specialista na potíže vnitřního ucha, kterého kvůli tomu Tomáš navštívil, se vyjádřil, že tento stav může souviset i s psychikou. Tomáš byl naopak přesvědčený, že má příznak na svědomí neuroborrelióza.

I když měl Tomáš stále v krevních testech pozitivní protilátky proti borrelióze, v době rozhovoru uváděl, že mu onemocnění nijak zásadně nenarušuje život. V podnikání se snažil více vyhýbat stresu, užívat si s rodinou a cestovat. Borrelióza ho naučila poznat svoje limity a nedělat všechno sám, což mu přineslo velkou úlevu.


Audio a video


Tomáš P. pocítil v reakci na sdělení diagnózy velkou úlevu. Už dlouho mu bylo zle a ve svém soukromém ani pracovním životě nefungoval tak, jak si přál, ale nikdo mu až doteď nemohl pomoct.
Tomáše P. jeho přítelkyně nejprve považovala za lenocha, po stanovení diagnózy se mu pak za tento postoj omlouvala.
I přes dlouhý noční spánek byl Tomáš P. přes den velmi unavený.
U Tomáše P. problémy s motáním hlavy, závratěmi a hučením v uších odstartovaly hledání příčiny jeho obtíží, u kterých se pak ukázalo, že souvisely s borreliózou.
Výsledky testů, které Tomáši P. provedl soukromý imunolog, potvrdily mix různých koinfekcí. 
Tomáš P. si uvědomil, že nemusí vše dělat sám, že je dobré mít kolem sebe lidi, kteří mu pomůžou.
Tomáš P. zvládal práci díky tomu, že je podnikatel a „sám sobě šéfem“. Navíc měl kolem sebe schopné lidi, kteří některé úkoly převzali.
Tomáše P. uklidňovala chůze a poslouchání audioknih.