Zpět na Pracovní život, škola; Pracovní neschopnost a invaliditana téma

Programátor Tomáš N. zvládal práci na plný úvazek díky častému využívání home officu a pozdějších příchodů. Nemoc ho také naučila upřednostnit zdraví před kariérním růstem.


Tomáš N.

  • Věk v době rozhovoru: 33 let
  • Věk v době diagnostikování: 30 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


T: A tu práci zvládáš po celou dobu toho onemocnění na plný úvazek? 

P: Zvládám, ovšem má to pár ale. Využívám poměrně často home office. Tím, že jsem ajťák, že naštěstí teď je doba, kdy je všude nedostatek programátorů, tak to zvládám. Ale vím, že tohleto mnozí nemají a že pracuji na plný úvazek. Ale využívám home office. 

Nebo třeba ráno jsou ze mě v práci nadšení, oficiálně oni začínají v 9, já tam nejsem dřív než v 10, nebo spíš v půl 11 schopný přijít, protože jsem pořád unavený. Takže ano, abych odpověděl na tu otázku: zvládám, ale má to určitá omezení. 

Třeba táta se mě často ptá, proč ještě v práci nejsem team leader, proč třeba nevedu nějaký tým. A já mu na to odpovídám: „No, jako je sice pěkné mít tým, mít o 20 tisíc vyšší plat, ale jedna věc je dělat kariéru a druhá věc je se uzdravit.“ To jsou dvě různé věci. Můžu relativně normálně fungovat, ale zpomalilo to trochu můj kariérní růst v tom smyslu, že nemůžu teď 12 hodin denně sedět v práci a tam něco dělat. Nemůžu, zkrátka po osmi hodinách jdu domů a jdu odpočívat, buď jdu do sauny, nebo si jdu lehnout do vany ze solí, to mi taky pomáhá, detox. A dělám něco, čím si odpočnu. Protože jsem vypozoroval, že i když se cítím třeba přes den dobře, tak když to přeženu s nějakým vypětím, tak ta infekce se velice často – i když už je mi dobře – umí ozvat, že ve mně ještě pořád je. To znamená, nemůžu se moc přetěžovat.

Další zkušenosti:

Tomáš Ch. pracuje na počítači. Když mu brněly prsty, byla jeho výkonnost nižší, pracovní omezení pro něho však nebylo nijak extrémní.

Michal na sobě nepozoroval výraznější únavu, takže práci vysokoškolského učitele zvládl vykonávat i během propuknutí a léčby borreliózy.

Tomáš P. zvládal práci díky tomu, že je podnikatel a „sám sobě šéfem“. Navíc měl kolem sebe schopné lidi, kteří některé úkoly převzali.

Petr D. zvládl nejhorší fázi nemoci bez pracovní neschopnosti i díky tomu, že v daném období zrovna u jeho zaměstnavatele přechodně klesl požadavek na výkon.

Zuzana mohla pracovat z domu a práci si plánovat podle potřeby a svého zdravotního stavu.

Dagmar její šéf a kolegové podrželi i v době, kdy ještě nevěděla, že je právě borrelióza příčinou potíží, které ji občas vyřadí z práce.

Veterinářka Lada se setkala s pochopením kolegů i nadřízeného.

Bez pracovní neschopnosti nemohla
Jaroslava v zahraniční firmě zaměřené na výkon čekat žádné úlevy.

Programátor Tomáš N. zvládal práci na plný úvazek díky častému využívání home officu a pozdějších příchodů. Nemoc ho také naučila upřednostnit zdraví před kariérním růstem.

Tomáš M. v určité fázi onemocnění nezvládal už nic jiného než práci, která ho velmi vyčerpávala. Nad jeho síly bylo i dojíždění, takže v kanceláři dokonce i přespával.

Mirka si snažila vše naplánovat a svých plánů se držet. Kvůli přílišné zátěži pak ale často kolabovala.

Petr E. se potýkal s tzv. mozkovou mlhou. V každé práci měl problémy s otupělostí, zpomaleností a neschopností se soustředit, často dělal chyby.

Petra se kvůli příznakům tzv. mozkové mlhy špatně soustředí a všechno po sobě musí stále kontrolovat. Pracovat je pro ni velmi náročné, s pomocí léků to jde lépe, ráda by však fungovala bez nich.

Marcela je kvůli problémům s očima a bolestem kloubů v pracovní neschopnosti už rok.

Jana vnímala přiznání invalidního důchodu jako vysvobození, ale zároveň měla obavy ze závisti nebo posměchu druhých.

Aneta kvůli neprodloužení pracovní neschopnosti dala v práci výpověď a zaevidovala se na úřadu práce.

Jarda se po opakované pracovní neschopnosti v nepříznivém zdravotním stavu rozhodl dát v práci výpověď a zůstat na úřadu práce.

Alena měla nárok na pracovní neschopnost, přes velké bolesti se však vrátila ke své práci. Cítila totiž, že je jí tak lépe, než když se doma o samotě celý den soustředí na své zdravotní problémy.

Mária se kvůli problémům s tzv. mozkovou mlhou v obdobích zhoršení příznaků nedokázala učit nové věci ani soustředit. Měla pocit, jako by se jí snižoval intelekt. Maturitu zvládla, ale náročné studium medicíny musela nejdřív přerušit a pak i ukončit.

Petr E. se nedokázal ve škole hnout z místa a po druhém ročníku gymnaziální studium ukončil.