Zpět na Volný časna téma

Alena doporučovala pohyb kvůli zlepšování imunity a čištění organismu.


Alena

  • Věk v době rozhovoru: 57 let
  • Věk v době diagnostikování: 30 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


P: Pan doktor sportovní mně řekl, že vzhledem k tomu, že mám rozšířené srdce, pravou komoru, z toho běhání, že nesmím zůstat takhle nečinná. A že aspoň 2x týdně musím to srdce zatížit tak, aby mělo tepovou frekvenci 120. A toho jsem se chytla. Já jsem si říkala: ,,Ježišmarja, jak můžu v tomto stavu dělat nějaký sport, vždyť mě to všechno bolí, pořád citlivá, a tak dále.“ A já jsem to začala dělat. Já jsem, nevímco, jestli jsem začala pomalu klusat nebo nějak jinak cvičit. A ono to šlo. Ono to šlo, a dokonce, když jsem se třeba z toho klusání vrátila ze 2 kilometrů zpátky, tak mně bylo líp. A čím to je? No tím, že ta krev… Že jsem se zpotila. Ty toxiny šly pryč. Ta krev se dostala do všech… Znovu se obnovila. A bylo mně líp, protože ten zánět se potlačil, tady těmi látkami, těmi endorfiny a tak dále. Čili proto já taky těm pacientům radím, aby dělali něco sportovně. I když je bolí všechno, oni na to nezemřou, že když půjdou na nějaký pochod nebo něco, budou cvičit. Na to nezemřou. Zemřou na borreliózu nebo na něco jiného. Ale uleví se jim. A  ten odpadní systém se zlepší a všechno se to zlepší. Ten imunitní systém se zlepší. Ty pochody jednotlivé v těle.

Další zkušenosti:

Michaela se kvůli borrelióze přestala věnovat turistice.

Tomáš N. musel omezit alkohol.

Mirku přestaly těšit aktivity, kterým se věnovala před onemocněním. Leckdy se cítila lhostejná, a když se přiblížila nějaká plánovaná akce, najednou zjišťovala, že do ní vlastně vůbec nemá chuť.

Katce nemoc zkomplikovala společenský život a donutila ji odříct si akce a setkání, kterých by se moc ráda účastnila.

Tomáš M. vyprávěl o omezeních, ale i nově nalezených radostech a hodnotách, které mu nemoc přinesla.

Podle Vlady je důležité se nelitovat a nebýt pasivní.

Mirka díky nemoci přestala své aktivity dělat kvůli druhým lidem, ale tak, aby to těšilo ji samotnou. Díky onemocnění také lépe porozuměla starým lidem.

Petr D. se po vlastní zkušenosti s borreliózou začal tomuto tématu velmi aktivně věnovat ve svém volném čase s cílem pomoct dalším lidem, kteří onemocněním trpí.

Alena doporučovala pohyb kvůli zlepšování imunity a čištění organismu.

Fyzický stav dříve závodně sportující
Márii se postupně vrací do stavu před nemocí.

Jaroslava vyměnila aktivní sportování za činnost v kulturních spolcích.

Petr D. popisoval, že si dává větší pozor na klíšťata u sebe i u blízkých. Zkušenost s borreliózou ho ale neodradila od toho, aby dál chodil do přírody, která ho dobíjí.

Anežka popisovala, jak se cítila, když poprvé po nemoci objevila klíště u svého ani ne dvouletého syna.

Eva po prodělané borrelióze změnila přístup k prevenci.

Ilonin vztah ke klíšťatům se po prodělání borreliózy hodně změnil. Jakmile to bude možné, nechá se proti této nemoci očkovat a doporučí to i svým blízkým.