Jiřina absolvovala kvůli dlouhodobým problémům s klouby 14denní nitrožilní antibiotickou léčbu ambulantně a je spokojená, že si tuto variantu zvolila.
P: Na jaře, nebo v únoru roku 2019, to znamená dva měsíce potom, kdy skončila ta stresová situace, jsem jel z dlouhé cesty autem a šíleně mě začala bolet záda a lokty, opravdu hodně, jsem to téměř nemohl dořídit. Takže jsem si zašel znovu k lékaři, řekl jsem, že mám tady tenhle problém, jestli to není nějaké revma nebo něco podobného. Udělali mi znovu krevní obraz a měl jsem naprosto zvýšené enormně ty borrelie. Hodnotu vám teďka taky neřeknu, nepamatuji si to, ani nemám u sebe dokumentaci.
T: To ani není třeba.
P: S tím, že to bylo fakticky hodně. Doktorka mi nasadila antibiotika, první, která jsem bral, tuším, 14 dnů. Potom jsem šel na další pohovor s doktorem, tam mi obraz nebrala ještě, ale řekl jsem, že ta bolest přetrvává. A kromě toho, kromě té bolesti v loktech, byla obrovská únava. Já jsem byl schopen spát 12 i více hodin denně. Po práci jsem přišel domů a spal jsem až do rána. V práci naprosto zastřené myšlení, koncentrace, nemohl jsem se soustředit na žádné věci. Opravdu mi nebylo moc dobře, nikdy takovou situaci jsem nezažil – takže mi nasadila druhá antibiotika. A po jejich dobrání asi po měsíci jsem šel znovu na krevní obraz, kde podle vyjádření doktorky došlo k utlumení těch aktivních borrelií, ale že tam zůstávají zbytkové, nedokážu to přesně popsat…
T: Jo, jo.
P: Ale že už nejsou tak tímhle způsobem aktivní a už taky odezněla jak ta bolest, tak ta únava. Nicméně dala mi ještě další antibiotika, to znamená třetí v tu chvíli, s tím, že na další krevní obraz mám jít teďka na konci roku v prosinci 2019. Protože tam musí být nějaká doba potom, jestli ta antibiotika zaberou, nebo ne. Ta situace je mnohem lepší, než to bylo na jaře v roce 2000, nebo tohoto roku 2019. Ale stále mám problémy s koncentrací, s krátkodobou pamětí. Někdo mi něco řekne, já to zapomenu, o čem to bylo. Nebo dělá mi velké problémy najít nějakou informaci v práci v počítači na internetu, o které vím, že ji budu potřebovat pro svoji práci. A strašně to zatěžuje, jsem časově hrozně pomalý. A v tuto chvíli se vrátila i ta únava. Jo, teďka v tuto chvíli.
Aleš měl každý rok až osm klíšťat, dvakrát se mu ale v souvislosti s přisátím vytvořil erythém, díky kterému došlo k rychlému nasazení antibiotik. Ta zabrala a na žádné závažnější projevy borreliózy nedošlo.
Tomáš sdílí přesvědčení o důležitosti včasného, nebo dokonce preventivního nasazení antibiotik se svými známými, kteří mají s borreliózou také zkušenost.
Jaroslava měla každý rok mnoho klíšťat, erythém se u ní ale nikdy nevytvořil. I proto si její zhoršující se příznaky s borreliózou nikdo dlouho nespojil a cesta k diagnóze a léčbě byla nesnadná.
U Lady se opakovaně objevil erythém a v návaznosti na něj i další příznaky, což vedlo k návštěvám lékařů různých specializací, které se borreliózou zabývají.
U pacientů s typickým erythémem se v zájmu rychlého podání antibiotik někdy ani nečeká na výsledky krevních testů, jak popisuje Michal.
Jindy při přítomnosti erythému lékaři testy vůbec neprovádí a předpokládají, že o diagnóze ani potřebné léčbě není pochyb, jak dokládá vyprávění Vlady.
Tomáš M. požádal lékařku o razantnější antibiotickou terapii po zkušenostech, které měl s onemocněním maminky, a následném pročtení informací na internetu.
Jaroslavě předepsal lékař na chronickou fázi borreliózy pětitýdenní léčbu antibiotikem, které v Česku není běžně k dostání.
Marek bral na borreliózu antibiotika třikrát a během léčby vždy pracoval, což pro něho bylo poměrně náročné.
Tiep se s neuroborreliózou léčil dvakrát. V obou případech bylo onemocnění diagnostikováno na základě lumbální punkce a léčba zahrnovala dva a půl týdne infuzí antibiotik podávaných v rámci hospitalizace.
Jiřina absolvovala kvůli dlouhodobým problémům s klouby 14denní nitrožilní antibiotickou léčbu ambulantně a je spokojená, že si tuto variantu zvolila.
Alena se na začátku 90. let s velmi těžkou borreliózou léčila antibiotiky třikrát. Přes řadu obtíží a nežádoucích účinků má za to, že jí tenkrát antibiotika zachránila život.
Zuzaně bylo při léčbě Doxycyklinem zle, a protože věděla, že lze na borreliózu předepsat i jiná antibiotika, požádala svou praktickou lékařku o změnu léku.
Tomáš Ch. měl nejprve dojem, že mu antibiotika na jeho problémy příliš nezabrala, později ale obtíže téměř úplně vymizely. Pokles přetrvávajících protilátek se s lékařkou rozhodli sledovat v delším časovém horizontu.
Po první antibiotické léčbě Mariiny potíže neustaly, naopak se přidávaly další, proto jí byla doporučena druhá léčba, po které se jí ulevilo. Krevní testy i poté ukazovaly zvýšené hladiny protilátek, vzhledem k celkovému zdravotnímu stavu však bylo možné považovat borreliózu za vyléčenou.