Zpět na Hledání účinné léčbyna téma

Peter podporoval myšlenku, aby lidé nespoléhali jen na doktory, ale byli více zodpovědní za své zdraví.


Peter

  • Věk v době rozhovoru: 54 let
  • Věk v době diagnostikování: 54 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Ja, ja som za, aby, a to vlastne aj Európska únia presadzuje, aby ten pacient bol spoluzodpovedný za tú nemoc. Aby sme nečakali všetko od lekárov, to znamená, už máme všetky internetové informácie, je treba vedieť trošku anglicky, ale vlastne všetko sa dá dohľadať a mnohé informácie vieme lepšie ako tí lekári. Akurát, že nečakáme ako od mága, od lekára, že nám to všetko vyrieši, ale často vieme tomu lekárovi byť rovnocennými par- partnermi, keď niektoré tie informácie vieme a nejak aj vlastne aj ten DIPEx, tá metodológia DIPEx Hovory o zdraví, aj to, že budú počuť ďalších pacientov o tom rozprávať, to tiež môže pomôcť, to patrí k tej, k tej gramotnosti z- zdravotnej a vôbec ako aj výskumy. Ono sa to mení, ono vlastne niekedy je vlna, že sa to lieči tak nejaká nemoc o 10 rokov zistia, že to nie je tak, že niečo nekoncentrovali, nejakú vzorku, keď to skúmali a že už treba zakoncentrovať. Pamätám si takéto zlomy v tých výskumoch a vlastne on ten lekár nie je nadčlovek, on vie nejaké penzum vedomostí a tie posledné informácie nemusí vedieť, no a on ešte je v pasci tých všetkých poisťovní a systémov zdravotníckych, v ktorých je takže, možnože, keď ten človek si doštuduje sám o tej diagnóze a o spôsobe liečby, prevencie prípadne alebo aj rehabilitácie, že si pomôže viac ako ten lekár sám m- môže. Tak toto je odkaz, aby boli aktívni, aby to zdravie akože oni sú za naň- za neho zodpovední v prvom rade, lekár je pomocník. Taká optika, zmena takej optiky. A už sa mi to osvedčilo viackrát, keď ľudia sa nejak aktívnejšie k tomu zdraviu postavili.

Další zkušenosti:

Obvodní doktorka Bedřichovi doporučila skvrnu po klíštěti sledovat a v případě jejího zvětšování si nechat předepsat antibiotika.

Katka prodělala borreliózu už v dětství, během života se jí vracely různé zdravotní obtíže. Doktorů navštívila tolik, že si to ani skoro nepamatuje.

Jiřině po diagnóze borreliózy předepsal praktický lékař postupně troje antibiotika. Problémy ale nezmizely úplně, proto zamířila na infektologii a neurologii.

Marcela dříve prodělala léčbu antibiotickými infuzemi. Po návratu příznaků už ale obdobnou léčbu nedostala, navíc se setkala s odmítnutím i u dalších specialistů.

Marcela poté, co jí standardní léčba antibiotiky pomohla, odjela do ciziny. Po nějaké době se ale příznaky vrátily a zhoršovaly. Přijela domů, aby se léčila. Po vyčerpání možností v rámci veřejného zdravotního systému zůstala už jen u soukromého lékaře.

Alena po absolvování několikáté antibiotické léčby zjistila, že se jí po dobrání léků vždy opět přitíží. Proto se rozhodla vyzkoušet alternativní medicínu.

Marek se po třech antibiotických kúrách rozhodl vyzkoušet čínskou medicínu.

Lada při hledání účinné léčby vyzkoušela i infuze vitamínu C.

Michal si pochvaloval setkání s infektologem, který se mu osobně věnoval, vysvětlil mu různá fakta o borrelióze a fungování imunitního systému, a tím ho zbavil obav.

Vojtěch pravidelně docházel na dialýzu, kde mu také diagnostikovali borreliózu. S přístupem doktorů byl spokojený, ačkoliv postrádal některé informace.

Lada se s borreliózou potýkala dlouhodobě a vyzkoušela standardní i alternativní léčbu antibiotiky a v určitém období se léčila v podstatě sama. Praktická lékařka jí v mnohém vycházela vstříc.

Michaela ani po užívání antibiotik necítila úlevu, krevní test navíc borreliózu nepotvrdil. Obíhala tedy různé další specialisty. Některé reakce lékařů pro ni byly velmi nepříjemné.

Jana během svého komplikovaného hledání úspěšné léčby několikrát navštívila i specializovanou infekční kliniku. Popsala nepříjemný zážitek během jedné z návštěv.

Pavel onemocněl borreliózou několikrát. Na základě informací z internetu i okolí pochyboval o tom, zda je nasazená antibiotická léčba dostačující.

Jaroslava po antibiotické léčbě předepsané revmatologem nevěděla, kam se obrátit.

Annu nejdřív doktorka přesvědčila, že flek na noze není borrelióza. Po zhoršování příznaků i po absolvování antibiotické léčby se obrátila na soukromého imunologa.

Peter podporoval myšlenku, aby lidé nespoléhali jen na doktory, ale byli více zodpovědní za své zdraví.

Jaroslavě po nasazení antibiotik lékařka doporučila objednání na infekčním oddělení. Tam ale byla dlouhá objednací lhůta.