Naďa

Naďa

Naďa

• Věk v době rozhovoru: 35 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 28 let

 

Naďa onemocněla rakovinou prsu, když jí bylo 28 let. Její léčebný plán zahrnoval  chemoterapii, během které začala dostávat biologickou léčbu – Herceptin. Po chemoterapii podstoupila částečnou ablaci prsu. Následovala radioterapie, celkem dostala 32 dávek. Také absolvovala hormonální léčbu Zoladexem. V současnosti má dvouletého syna.

Více o Nadě

Naďa se s karcinomem prsu poprvé setkala u své maminky. V době, kdy byla mamince diagnostikována rakovina, jí bylo 16 let. Naďa hodně cestovala, nějaký čas dokonce bydlela v zahraničí. Poté se vrátila, aby mohla pečovat o nemocnou maminku, které rakovina metastázovala do kosti. Maminka zemřela, když bylo Nadě 26 let.

Naďa si objevila bulku v prsu při pobytu na dovolené s německou rodinou, u které působila jako au-pair. Hned druhý den navštívila lékaře, který jí nález potvrdil, a tak se okamžitě vrátila zpátky do ČR. Doma podstoupila další vyšetření a byl jí diagnostikován karcinom prsu.

Léčbu lékaři zahájili chemoterapií, Naďa dostala 4 dávky po 3 týdnech, při kterých  často zvracela. Pak podstoupila další chemoterapii, celkem tato léčba trvala půl roku. Následovala operace, částečná ablace prsu. Po operaci ji čekalo 32 dávek radioterapie, ze kterých se cítila velmi unavená, zejména pak s odstupem času, asi měsíc po jejich skončení. Současně s chemoterapií jí začala biologická léčba Herceptinem. Souběžně s tím také dostávala hormonální léčbu – Zoladex, který jí navodil předčasnou menopauzu. Celkově ho měla užívat po dobu 5 let.

Tři roky po ukončení chemoterapie se s partnerem rozhodli, že by si přáli miminko. Po 3 letech tedy přerušila hormonální léčbu. Po dvou a půl měsících se jí vrátila menstruace a za několik měsíců s manželem počali dítě. Synovi Nadi jsou nyní dva roky.

Po zahájení léčby byl Nadě přiznán plný invalidní důchod, který pobírala celkem čtyři roky. V průběhu onemocnění jí byli velkou oporou sestra a tatínek, u kterého bydlela. Nemoc i léčbu brala optimisticky a s nadhledem.

Audio a video


Video přehrávač
1. Naďa vypráví o své zkušenosti se Zoladexem, díky kterému byla v přechodu v 28 letech.
Ještě jsem měla hormonální léčbu, takže mně nasadili léky a uvedli mě do umělého přechodu ve 28, to bylo výborné. Byl to Zoladex, to mně píchli takový váleček, napíchli to pod kůží do břicha, jednou za měsíc. A vlastně mě tím uspali, pan doktor to pojmenoval nějak tak, že vlastně uspali vaječníky. Tím pádem mi to rovnou píchli v ten pátek, co jsme byli na takovém tom pohovoru. Pan doktor měl asi nějakou rezervu na každého pacienta při tom prvním rozhovoru. Měl nějaký čas vyhrazený a byl tam prostor na otázky, když bylo třeba. A v pondělí jsem pak nastoupila na chemoterapie. Už v ten pátek mně dali první Zoladex a pak zas po měsíci. Měla jsem ho mít původně 2 roky, ale během těch 2 let vyšly nějaké studie, že by se měl dávat 5 let. Takže mi to rozšířili na těch 5 let. K tomu Zoladexu… Po 2 a půl letech jsem za panem doktorem přišla, že s partnerem chceme mít miminko, a jestli by teda nestačily 3 roky. Tak pan doktor ani nehnul brvou a řekl, že jo, že to je možné. Původně jsem měla mít ten Zoladex 2 roky, pak teda 5, a nakonec to byly 3 roky. Nejdřív teda chemoterapie, během chemoterapií Herceptin. Před chemoterapiemi jsem začala už s tím Zoladexem, ale ještě jsem jednu menstruaci měla, než to úplně ustalo, a pak jsem byla opravdu už v přechodu, se vším všudy v přechodu.“
2:06
6. Naďa se seznamovala i během probíhající léčby.
Mně to nepřišlo jakoby, nepřišlo mně to zas tak hrozné. Bylo zajímavé, že já i během toho, když jsem byla holohlavá, tak jsem třeba přes internet z toho i něco měla, pár vztahů se z toho vyklubalo, že jsem se přes internet, přes seznamky, seznámila. A to jdete vlastně na slepé rande, dalo by se říct. Prostě si domluvíte rande. A já jsem teda i s tou holou hlavu klidně šla, jsem to neřešila. Já říkám, buď to ten člověk zvládne, nebo ne. Protože tohle je něco, s čím budete žít do konce života. I když už teď na to nevypadám a teď už se mě to, dalo by se říct, netýká, tak je to něco, co vás potkalo, a je to vaše součást už do konce života, tohle, co člověk prožije. Mně nepřišlo, že já bych se měla za něco stydět. A přišlo mně to, že ten dotyčný buď se s tím smíří rovnou, nebo prostě to nepůjde. Protože člověk s tím žije přece jenom, i když už je vyléčený, všechno, tak je to něco, co se stalo. A tak si myslím, že to nejde vymazat. Takže mně to z tohohle hlediska přišlo jedno. Sice jsem s jedním myslím asi 6 týdnů chodila. A vypadalo to, pak se teda se mnou rozešel, ale nebylo to jakoby kvůli tomu. Takže dá se i najít, si myslím. Nebo takhle, já jsem k tomu přistupovala. Nevím, jak hodně to bylo tomu člověku příjemné, když jsme třeba byli na kafi. A já samozřejmě v přechodu. Ještě i ty chemoterapie něco udělaly. A člověk jako najednou dostal nával. Prostě vedro, člověk se potí. A to opravdu nesnesete nic na hlavě, i když jste holohlavá. Já jsem nosila jenom takové čepičky, nenosila jsem paruky. Ale třeba jsem, když jsem měla ten nával, tak jsem si ji musela sundat. A vadí ti to. Jsem třeba u stolu v kavárně, takže na nás mohli koukat lidi. A já tam holohlavá, jsem si sundala tu čepičku. Ale seděla jsem tam klidně i holohlavá na tom první rande. Takže se nedivím, že třeba nebylo žádné druhé, ale mohlo být. Nezdálo se, že by to bylo to, co by jim vyloženě vadilo. A i z tohohle hlediska nám to třeba stačí. Člověk očekává, že to lidi řeší okolo, a oni to třeba vůbec neřeší.“
2:27
7. Naďa byla před onemocněním v zahraničí, zjistila, že o invalidní důchod může žádat nejdříve půl roku od onemocnění.
Já jsem dělala vlastně au-pairku, když jsem to zjistila, au-pairku v zahraničí. Což vlastně není oficiálně práce, takže jsem oficiálně byla nezaměstnaná. Nebyla jsem teda na nemocenské, nic. A teď co, že jo. Takže jsem si zjistila, že. Nebo zjišťovala jsem si podmínky toho invalidního důchodu. Protože to je přece jenom dlouhodobá léčba, dlouhodobá nemoc. A na dlouhodobou nemoc to je spojené s tímhle. Moje doktorka říkala: „No, hele.“ To vlastně tenkrát jsme si ještě netykaly. My, jak jsem tam byla často pak, pro různé žádanky a takovéhle, anebo kontroly, tak jsme si pak nějak začaly tykat. I když to byla paní přes 60, tak jsme si začaly tykat. A teďka říkala: „No, heleďte se, tady bude posudková zrovna ve středu (nebo já jsem tam možná byla v ten den), tak si chvilku počkejte, za chvilku tady je a můžete se jí zeptat.“ Posudková lékařka přímo ze sociálky. A ta mi říkala: „No, my jako nemůžeme to dát dřív jak po půl roce. Pokud není člověk nemocný půl roku aspoň.“ Tak ať si zažádám po tom půl roce. A já už teda měla myslím sepsanou žádost. A pak jsem si uvědomila, že je to jenom žádost a já můžu kdykoli zažádat znova. Takže tu žádost jsem nechala nakonec běžet. Sepsala jste žádost. Tak jsem tu žádost přece jenom podala, a říkala jsem, že když mi ji zamítnou, tak prostě za ten půl rok, jak mi doporučovala ta posudková, zažádám znova. Tam nebylo nějak omezené, že člověk musí třeba až po nějaké době žádat znova. Tam člověk může furt dokolečka žádat znova. Tak jsem to nechala běžet, tu žádost, a spadala jsem vlastně přímo pod tuhle posudkovou, s kterou jsem mluvila, a vlastně jsem to měla přiznané. Takže jsem sice v léčbě byla od srpna, ale měla jsem to od října přiznané. Takže od října 2010 jsem byla v invalidním důchodu.“
2:26