Katka

Katka

  • Věk dítěte v  době rozhovoru: 2 roky
  • Věk dítěte v době obdržení diagnózy: 0,5 roku
  • Věk rodiče v době rozhovoru: 29 let

Katce se narodila dcera komplikovaným porodem. První epileptický záchvat u ní nastal v půl roce. Druhý záchvat přišel druhý den poté, dcera upadla do bezvědomí a byla převezena do nemocnice, kde byla diagnostikována epilepsie. V současné době je dcera zaléčena.

Příběh Katky

Katce se dcera narodila po komplikovaném porodu. Měla být zdravým miminkem, ale mamince se něco nezdálo od počátku. Měla opuchlou, fialovou hlavičku, rozběhlé oči na všechny strany a později dostala žloutenku. Dle lékařů se vše mělo postupem času srovnat. Jako miminko byla velmi hodná a neustále spala. První epileptický záchvat dostala v půl roce, pár dní po druhé dávce očkování. Katčina dcera upadla do bezvědomí, maminka volala záchranku a byly odvezeny do menší nemocnice. Zde nebyli vybaveni na tak malé děti, a proto byly, na žádost maminky, následně převezeny do větší nemocnice. Zde proběhla vyšetření, která objasnila, že Katčina dcera prodělala epileptický záchvat. Lékaři tehdy začali řešit příčinu jejího vývojového opoždění. Sandra byla zaléčena a to trvalo až do doby, než povyrostla, kdy se záchvaty znovu objevily po snížení medikace. Při epileptických záchvatech příliš nevnímá, mívá záškuby. Maminka si myslí, že jedním ze spouštěčů epileptických záchvatů je u její dcery vysoká teplota.

V současné době je Katčina dcera opět zaléčena. Bere dva různé druhy léků a kromě větší spavosti se u ní neobjevují žádné vedlejší účinky. Maminka se s dcerou rehabilituje v lázních a pravidelně s ní cvičí na neuro-rehabilitační klinice, kam dojíždí. Kromě lékařů v nemocnici je v péči neurologa, ortopeda, fyzioterapeuta, využívaly logopedických služeb a také mají psychologa. Maminka pro dceru plánuje hipoterapii, řeší různé kompenzační pomůcky jako židličky, chodítka, vertikalizační stojan, nový kočárek a tak dále. Co se týče rodinného zázemí, hodně pomáhá maminčina rodina a občas také tatínek, který se s dceřiným onemocněním nedokázal vyrovnat. Informace o onemocnění své dcery hledá maminka například na sociálních sítích a je v kontaktu s jinými rodiči dětí s postižením. Volný čas maminka tráví se dcerou na výletech, ponejvíce v Česku a ve Slovenské republice.


Audio a video

Katka doufala, že současná kombinace léků bude stačit.
Katka popisovala horečku jako spouštěč epileptického záchvatu u své dcery
Katka hovořila o cestování se svou dcerou.
Katka hledala způsob, jak překonat dcerčin odpor k lékům.
Katka hovořila o tom, proč psychologa vyhledala a jak jí pomáhá.
Katka popisovala důvod, proč zůstala na péči sama.
Katka radám maminek nejdřív nedokázala naslouchat.
Katka popisovala horečku jako spouštěč epileptického záchvatu u své dcery
Katčina dcera byla hospitalizována v pátek. Čekat na vyšetření přes víkend pro ni bylo stresující.