Veronika Z.

Veronika Z.

Veronika Z.

• Věk v době rozhovoru: 28 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 25 let

 

Veronika Z. žije s manželem a dvěma dětmi, pracuje jako učitelka v mateřské škole. Karcinom prsu jí diagnostikovali v 25 letech, v době, kdy byla těhotná. Nejprve podstoupila mastektomii, pak chemoterapii (6 cyklů po 3 týdnech) a ozařování (25 dávek). Genetické vyšetření ukázalo, že je BRCA1 pozitivní. Později podstoupila preventivní odstranění druhého prsu, dělohy a vaječníků. Léčbu ukončila před 3 lety. V současné době chodí každé 3 měsíce na pravidelné kontroly.

Více o Veronice Z.

Veronika Z. si začala všímat, že je v druhém těhotenství více unavená než v tom předchozím. Únavu si ale spojovala s tím, že se teď stará navíc o mladší dceru. Poté co si v osmém měsíci nahmatala v prsu ztvrdlý útvar, se rozhodla navštívit lékařku. Lékařka se nejprve domnívala, že se může jednat o těhotenskou cystu, přesto ale Veroniku Z. objednala na ultrazvuk. Výsledky ultrazvuku ukázaly na nejasný nádor, proto byla ještě poslána na biopsii. Výsledky přišly za 3 dny a ukázaly, že se jedná o rychle rostoucí triple negativní nádor. Veronika Z. byla překvapená, protože si doposud myslela, že se karcinom prsu týká většinou žen kolem 50 let.

Vzhledem k diagnóze musela Veronika Z. porodit o 4 týdny dříve. 3 týdny po porodu podstoupila kompletní mastektomii a po dalších 3 týdnech začínala s chemoterapií. Absolvovala 6 cyklů chemoterapie v 3týdenních intervalech. První dávka jí způsobila alergickou reakci, kvůli které musela zůstat v nemocnici. Následovalo ozařování (25 dávek), ze kterého měla spáleninu, dosti bolestivou. V průběhu léčby byly její výsledky odeslány na genetické vyšetření, které ukázalo, že je BRCA1 pozitivní. Půl roku po léčbě podstoupila preventivní odstranění zdravého prsu s okamžitou rekonstrukcí. Po konzultaci s genetickou lékařkou bylo Veronice Z. doporučeno také odoperovat dělohu a vaječníky. Z dlouhodobých následků Veronika Z. uvádí otoky ruky, které jsou nepříjemné.

Léčbu má spojenou s velkou únavou a otupěním chuťových pohárků. Vzpomíná, že jí pomáhalo, když si na chemoterapii brala s sebou láhev vody a něco s neutrální chutí (např. rohlík nebo piškoty). Během léčby si rozdělovala domácí povinnosti do více dnů, aby toho na ni nebylo moc. Léčba ji naučila, jak je důležité být na sebe hodná a pečovat o sebe samu.

Největší motivací se uzdravit byla pro Veroniku Z. její rodina – její maminka, manžel a dvě malé děti, které chtěla vidět vyrůstat a vést je na promoce. Hodně jí pomáhalo, když se zaměstnala nějakou činností, aby nemusela myslet na věci, které nemohla ovlivnit. Veroniku Z. také potěšilo, když ji někdo upřímně povzbudil nebo když za ní na chemoterapii přišla na návštěvu kamarádka.

Ženám s karcinomem prsu vzkazuje, aby se nevzdávaly a snažily se být pozitivně naladěny.

Audio a video