Edita

Edita

Edita

• Věk v době rozhovoru: 32 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 31 let

 

Edita onemocněla rakovinou ve 31 letech, v té době byla na rodičovské dovolené. Při jednom náhodném dotyku si sama objevila metastázi v podpaží. Na základě provedených vyšetření (ultrazvuk, biopsie) jí byla stanovena diagnóza rakovina prsu. Následovalo okamžité zahájení léčby, v pořadí chemoterapie (2 cykly), biologická léčba (Herceptin), operace a ozařování (25 + 8 dávek). V současné době jí zbývají 3 měsíce do ukončení léčby.

 

Více o Editě

Editě bylo 31 let, když si sama nahmatala v podpaží metastázi. Měla dvě malé děti, se kterými byla na rodičovské dovolené a v té době stále kojila. Ihned navštívila gynekologa, který doporučil další vyšetření v mammacentru (ultrazvuk a biopsii). Za týden obdržela výsledky testů, které potvrdily diagnózu karcinom prsu.

Léčba byla zahájena chemoterapií, dostala celkem 2 cykly, které se skládaly ze 4 dávek po 3 týdnech. Po ukončení chemoterapie následovala operace. Poté co se zhojila operační rána, začala Edita docházet na radioterapie, celkem měla 33 ozáření (25 + 8). Během chemoterapie také začala biologická léčba (Herceptin), která jí bude končit za 3 měsíce.

Podporu v nemoci jí poskytoval její blog, na kterém pravidelně komunikovala se stejně nemocnými lidmi. Praktickou oporu nacházela u rodiny, zejména u tchyně, která jí velmi pomohla s péčí o děti a domácnost. Za důležité také považuje členství v podpůrné organizaci pro ženy s karcinomem prsu.

Díky onemocnění začala pravidelně běhat a snaží se žít přítomností. Učí se zbavovat strachu, nyní zejména toho, který má z návratu její nemoci, proto uvažuje o psychologické péči.

Lidem s právě diagnostikovaným karcinomem prsu by vzkázala, aby se nebáli, nastartovali svoji psychiku, neopouštěli svoje zájmy a neulehli do postele.

Audio a video