Jana A.

Jana A.

Jana A.

• Věk v době rozhovoru: 39 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 38 let

 

Jana A. je manželka a zároveň maminka dvou dětí. Pochází se Slovenska, ale už dlouhou dobu žije v České republice. Karcinom prsu jí diagnostikovali ve 38 letech. Když si nahmatala bulku v podpaží, domnívala se, že se jedná stejně jako dříve o cystu. Léčbu zahájila chemoterapií, naplánovaných má 16 dávek a poté chirurgický zákrok. V současné době Jana A. podstoupila 8 dávek chemoterapie.

 

Více o Janě A.

Všechno začalo, když si Jana A. při sprchování nahmatala bulku v podpaží. Bulka nebyla zpočátku citlivá, proto se domnívala, že se jedná o cystu. Se stejnými potížemi se setkala před 10 lety, tenkrát bylo diagnostické vyšetření negativní. Tentokrát se však bulka rychle zvětšovala a Jana A. vyhledala odbornou pomoc. Po sérii několika vyšetření jí byl diagnostikován karcinom prsu. Než se dozvěděla konečnou diagnózu, uběhly zhruba 4 týdny. Jana A. se snažila zaměstnat různými činnostmi, jen aby nemusela myslet na nejistotu, kterou prožívala.

Na základě konzultace s lékařem absolvovala nejprve chemoterapie (16 dávek) a poté chirurgický zákrok. V době rozhovoru má za sebou 8 dávek chemoterapie.

Na chemoterapie chodila každé 3 týdny. Pokaždé měla možnost konzultovat jakékoliv dotazy s lékařkou. Průběhu chemoterapie se Jana A. poněkud obávala, ale dodává, že nejnáročnější byla první dvě setkání, kdy se objevily i nežádoucí účinky. Další setkání byla lepší. Jana A. si všimla také poklesu energie, který ovlivnil činnosti jejího všedního dne.

Jana A. vzpomíná, že po vyřčení diagnózy lékařem prožívala strach a nejistotu. Potom co si odpočinula, se snažila nemoc přijmout a chodit normálně do práce, aby přišla na jiné myšlenky. Zaměstnavatel jí vycházel velmi vstříc. Se zahájením léčby nastoupila na nemocenskou. S pomocí manžela a dětí vytvořili režim, kde si stíhá odpočinout a zároveň se věnovat rodině.

Ženám s karcinomem prsu vzkazuje, aby se právě obklopily lidmi, kteří je budou povzbuzovat a nabídnou pohlazení a útěchu, když bude potřeba.

Audio a video