Kačka

Kačka

Kačka

• Věk v době rozhovoru: 39 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 39 let

 

Kačka si sama nahmatala bulku. Nejdříve navštívila svého obvodního lékaře, kde dostala doporučenku na mamograf. Vyšetření bylo doplněné o ultrazvuk. O několik dnů později následovala biopsie. Výsledky potvrdily diagnózu karcinom prsu. Léčba začala operací – odoperováním nádoru a odebráním lymfatické uzliny. Pokračovala chemoterapií, hormonální léčbou a ozařováním. V současnosti má naplánováno ještě 6 ozařování a 2–5 let hormonální léčby (Zoladex). Kačka je na nemocenské a dostává finanční podporu od nadace.

Více o Kačce

Kačka si sama našla před Vánoci bulku a cítila, že něco není v pořádku. Mezi svátky navštívila obvodní lékařku, která jí dala žádanku na mamograf. Po Novém roce Kačka prošla vyšetřením na mamografu, ze kterého byla poslána na ultrazvuk. Tam jí bylo sděleno, že nález je pozitivní a je potřeba vyšetření doplnit o biopsii, která proběhla o několik dní později. Na konci ledna jí byly telefonicky sděleny výsledky a diagnóza karcinom prsu. Od té doby je Kačka v péči onkologa.

První v léčebném plánu byla operace, která proběhla úspěšně, byl jí odstraněn nádor i lymfatická uzlina. Následovala chemoterapie, kterou neměla původně plánovanou, ale po histologii se ukázalo, že ji bude potřebovat. Celkově podstoupila Kačka 6 dávek chemoterapie po 3 týdnech. První chemoterapie byla aplikovaná v nemocnici, pak docházela pouze ambulantně. Následovalo ozařování, které se skládalo celkem z 33 návštěv, teď ji ještě 6 dávek čeká. Zároveň s tím podstupuje hormonální léčbu (Zoladex), což znamená jednou měsíčně injekce vedoucí k zastavení funkce vaječníků. Hormonální léčbu má plánovanou na 2–5 let.

Kačka je vděčná za milý přístup všech, kteří o ni pečovali. Vždy měla dostatek informací a mohla se kdykoliv na cokoliv zeptat. S výsledky vyšetření se Kačka svěřila svým rodičům, kamarádkám, kolegyním a dceři. Nevěděla si rady, jak diagnózu oznámit svému synovi. Nakonec po příjemně stráveném dni situaci probrali, v dětech má velkou oporu. Současně se Kačka spojila s ženami, které prošly podobnou zkušeností. Sama se domnívá, že je důležité se svěřovat a hledat podporu v okolí.

V současné době je Kačka na nemocenské, aby situace byla finančně zvládnutelná, dostává podporu od nadace Dobrý anděl. Ve svém životě nepociťuje zásadní změnu, pouze se cítí více unavená. Kačka podporuje své tělo různými bylinkami, vitamíny a po ozařování používá krémy, oleje a sádlo na péči o kůži.

Celou dobu si Kačka udržela optimistický přístup. Všechny zákroky a léčbu vnímala jako nutnost vedoucí k tomu, aby se jí zdraví opět vrátilo. Zdraví považuje za to nejdůležitější v životě. Našla si cestu, jak o sebe více pečovat a žít co nejvíce v přítomnosti. Domnívá se, že je třeba se méně stresovat a rozčilovat nad maličkostmi.

Audio a video