Lenka A.

Lenka A.

Lenka A.

• Věk v době rozhovoru: 32 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 31 let

 

Lence A. bylo 31 let, když jí lékaři diagnostikovali karcinom prsu. Na prsu si během kojení nahmatala malou bulku, která nemizela. Rozhodla se navštívit mammacentrum, kde bulku nejprve diagnostikovali jako cystu. Při další kontrole, po 3 měsících, jí po ultrazvuku poslali na biopsii kvůli zvětšení bulky. Na základě PET CT vyšetření jí byl diagnostikován karcinom prsu a dle biopsie se jednalo o karcinom v brzkém stadiu (triple negativní, invazivní, ductální karcinom prsu, grade 3). Léčbu začala chemoterapií, kdy dostala 2 cykly (4 dávky po 2 týdnech, 12 dávek po týdnu). Ukončena byla ablací prsu. V současné době dochází na pravidelné půlroční kontroly.

Více o Lence A.

Nejprve na sobě Lenka A. začala pociťovat zvýšenou únavu, neschopnost udržet pozornost a zadýchávání se, což si spojovala s péčí o dvě malé děti a s hemangiomy, se kterými se léčí od 17 let. Později si při kojení nahmatala v prsu bulku. Ačkoli si myslela, že je to spojené právě s kojením, objednala se do mammacentra. Na ultrazvukovém vyšetření našli cystu a objednali ji na kontrolu za 3 měsíce. Mezitím přestala kojit, ale bulka nezmizela, její tvar se vyostřil a byla viditelná okem. Při kontrole ultrazvukem se potvrdilo zvětšení bulky a Lenka A. byla poslána na biopsii. Než výsledky dorazily, byla na PET CT vyšetření kvůli hemangiomům. Okamžité výsledky ukázaly rakovinu prsu v počátečním stadiu a cysty na játrech, naštěstí se však nejednalo o metastáze. Diagnózu Lence A. sdělil jiný lékař v nemocnici, jelikož její ošetřující lékařka nebyla přítomna. O pár dní později zpřesnily diagnózu výsledky biopsie.

Po mamární komisi byla navrhnuta léčba: operativní zákrok, následovaný chemoterapií. Operativní zákrok byl odložen z důvodu nachlazení. V té době Lenka A. požádalo o druhý názor, na jehož základě a po konzultaci s lékařem se rozhodla začít léčbu chemoterapií. Dostala 4 dávky po 2 týdnech a 12 dávek po týdnu (taxány s karboplatinou). Po chemoterapii vždy trávila nějaký čas u rodičů, kde měla dobré podmínky na rekonvalescenci. Po druhé chemoterapii u ní došlo k vnitřnímu krvácení, kvůli kterému musela být hospitalizovaná. Na závěr chemoterapie jí lékaři doporučili lokální operaci prsu, nicméně Lenka A. se rozhodla pro mastektomii. Po 11 dnech od operace došlo ke komplikaci, kvůli které musela Lenka A. podstoupit reoperaci.

Léčba trvala zhruba rok, kdy Lenka A. byla na rodičovské dovolené a zároveň dostala i plný invalidní důchod (3. stupeň), o tomto možném nároku se dozvěděla od jiných pacientů. V současné době je Lenka A. nadále na rodičovské dovolené a za pár měsíců jí skončí doba invalidního důchodu.

Během onemocnění dostávala Lenka A. velkou podporu od manžela, rodiny i přátel, kterým se mohla svěřovat se svými pocity. Lenčiny A. děti byly v době jejího onemocnění malé a nemoc jim s manželem přirovnali k vážnější chřipce. Do budoucna Lenka A. plánuje, že jim vše o onemocnění vysvětlí.

Zdrojem informací a podpory se Lence A. stal internet, kde si našla přátele s obdobnými diagnózami. S rodinou a přáteli tak mohla řešit každodenní problémy, jelikož její potřeba mluvit o nemoci byla uspokojena. Aktivní přístup při vyhledávání informací jí pomáhal mít svou nemoc víc pod kontrolou a převzít za ni odpovědnost.

V současné době Lenka A. dochází na pravidelné kontroly na onkologii 1krát za 3 měsíce. Dvakrát do roka má plánované vyšetření mamografem a ultrazvukem. V dohledné době by měla mít nárok na lázně.

Ženám, které onemocněly, Lenka A. vzkazuje, aby se nebály žádat o další lékařský názor a vyhledávaly si informace o své diagnóze.

Audio a video