Lucie

Lucie

Lucie

• Věk v době rozhovoru: 35 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 32 let

 

Lucie onemocněla rakovinou v 32 letech, kdy si nahmatala malou bulku v prsu. Z důvodu velkého vytížení návštěvu lékaře odložila, pak šla na ultrazvuk, který nepotvrdil nález. Po 2 měsících byla odeslána na dovyšetření – biopsii, která potvrdila, že se jedná o karcinom prsu. Lucie podstoupila operativní odstranění prsu, chemoterapii, radioterapii a experimentální biologickou léčbu. V současné době chodí na pravidelné kontroly a je v devátém měsíci těhotenství.

Více o Lucii

Lucie si útvar v prsu nahmatala poprvé ve sprše – cítila malou bulku. Z důvodu velkého pracovního vytížení a starosti o malou dceru, která byla v té době po úraze, navštívila lékaře až o několik měsíců později. První ultrazvukové vyšetření bylo negativní. Přibližně po 2 měsících však byla Lucie odeslána na biopsii, která potvrdila diagnózu rakovina prsu.

Léčba u Lucie měla začít operací, nejdříve jen odstraněním zapouzdřené bulky. Den před operací se však dozvěděla, že se v prsu nacházejí mikrokalcifikace, a mamární komise rozhodla, že je nutné podstoupit odstranění celého prsu. Operace byla odložena a proběhla o 2 týdny později. V té době si Lucie vyžádala druhý lékařský názor na jiném pracovišti. Tam potvrdili postup nemocnice, kde měla naplánovanou léčbu. Lucie podstoupila operaci, po biopsii odstraněného prsa byla naplánovaná další – odstranění uzlin, kde byly mikrometastáze. Po operaci měla 4 cykly chemoterapie po 3 týdnech, na které navazovalo 12 cílených dávek po týdnu. Současně byla zařazena do výzkumné studie, kde podstupovala roční biologickou léčbu. Po ukončení chemoterapie nastoupilo 5 týdnů radioterapie.

Léčba byla pro Lucii náročná, zejména chemoterapie, při kterých se cítila špatně. Měla řadu nežádoucích účinků a komplikací (alergická reakce, nevolnost apod.). V té době dokonce přemýšlela o ukončení léčby. S přípravou na zvládnutí chemoterapie jí pomáhala kinezioložka. Zároveň jí její praktická lékařka nabídla antidepresiva, která několik měsíců užívala. Po ukončení léčby vyhledala psycholožku, chtěla pomoci vrátit se do života a vyrovnat se s nemocí.

Její okolí ji velmi podporovalo, zejména pak přítel. Velké množství času v té době věnovala dvouleté dceři. Po ukončení biologické léčby se s přítelem rozhodli pro druhé dítě a nyní je v devátém měsíci těhotenství. V současnosti je v invalidním důchodu a pracuje na částečný úvazek.

Díky nemoci si mnohem více uvědomuje život a nepovažuje ho za automatický. Lidem, kterým byla právě diagnostikována rakovina prsu, by ráda vzkázala, aby našli svoji vnitřní sílu a nevzdávali to, protože vždycky stojí za to, bojovat až do posledního dechu.

Audio a video