Monika B.

Monika B.

Monika B.

• Věk v době rozhovoru: 38 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 35 let

 

Monice B. bylo 35 let, když si sama našla bulku v prsu. Rozhodla se navštívit lékaře, který ji poslal na mamograf. Po vyšetření jí byla sdělena diagnóza. Léčba se skládala z chemoterapie, ablace prsu a ozařování, které Monika B. pro špatný psychický stav odmítla dokončit. Dlouhodobě pak užívala Tamoxifen. Tři roky po první operaci si začala všímat divných pocitů v místě jizvy po odstranění prsu. Na preventivní kontrole a mamografu jí byla zjištěna recidiva onemocnění s metastázemi. Podstoupila silnou chemoterapii, která byla účinná, ale měla negativní dopad na plíce. Nyní se plánuje další léčba metastází v kostech a možná i plastická operace.

 

Více o Monice B.

První, čeho si Monika B. všimla, byly problémy s kojením její malé dcerky. Když přestala kojit, prs se zmenšil a ona si v něm náhodou nahmatala bulku. Po několika dnech vyhledala odbornou pomoc a podstoupila vyšetření na mamografu, které potvrdilo diagnózu karcinom prsu.

Monice B. byla nastavena léčba obsahující chemoterapii (4 dávky po 3 týdnech a 12 dávek po týdnu), po které se nádor zmenšil. Následovaly operace a ozařování. Monika B. však podstoupila jen 3–4 ozařování a zbylou radioterapii odmítla absolvovat navzdory doporučení lékařů a rodiny. Léčba pro ni byla psychicky náročná. Po fyzické stránce se necítila tak špatně, ale nechtěla již v radioterapii pokračovat. Následovala léčba Tamoxifenem. Další 3 roky pak chodila každý čtvrtrok na kontroly. Jednou za půlrok podstupovala gynekologické prohlídky.

Po 3 letech od první diagnózy dostala kašel, což bylo obvodním lékařem vyhodnoceno jako astma. V místě jizvy si objevila bouli a cítila tam bolest. Její gynekolog ji poslal opětovně na mamograf, který odhalil recidivu s metastázemi v kostech a plicích. Podstoupila velmi intenzivní chemoterapii (16 dávek) a pravidelně chodila na CT kontroly, které potvrdily pozitivní výsledky chemoterapie. Více dávek neabsolvovala, chemoterapie přinesla vedlejší účinky poškozující játra a plíce.

Monika B. měla s léčbou spojených řadu nežádoucích účinků – vypadání vlasů, řas a nehtů, pálení očí, bolest, únavu, plnění plic vodou. Dlouhodobé následky léčby jsou únava, omezená pohyblivost operované ruce.

Druhá léčba měla větší dopady na její fyzické zdraví, nicméně ji zase lépe zvládla psychicky, což dává za příčinu hlavně změně sociálního okolí a postoje k životu. Při druhé léčbě rovněž byla víc aktivní a hledala si informace a možné alternativy. Zkoušela doplňkové/alternativní formy léčby (léčitelé, změna stravy) jako doplněk k chemoterapii.

Monika B. byla po dobu léčby na rodičovské dovolené a k tomu si žádala o invalidní důchod, který jí byl v době léčby přiznán v plném rozsahu. Následně dostala invalidní důchod 1.stupně a brigádně si přivydělávala.

Během druhé léčby ukončila vztah s přítelem a otcem jejích dvou dětí, jelikož jí nebyl oporou, kterou potřebovala. Zpětně to hodnotí velmi kladně. Nicméně má obavy z toho, jak by ji s jejím novým tělem přijal potenciální nový partner.

Ženám, které onemocněly, Monika B. vzkazuje, aby nemoc nepodceňovaly, aby bojovaly a poslouchaly doporučení lékařů. Neměly by se trápit nesmyslnostmi a měly by myslet pozitivně.

Audio a video