Barbora

Barbora

Barbora

• Věk v době rozhovoru: 48 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 44 let

 

Barboře byl karcinom diagnostikován v roce 2012, v jejích 44 letech. Určení diagnózy a zahájení léčby bylo okamžité. Léčba se skládala z částečné resekce prsu, radioterapie a hormonální léčby. V současné době užívá Tamoxifen, chodí na pravidelné kontroly a její stav je stabilizovaný.

 

 

Více o Barboře

Barbora popisuje diagnostikování karcinomu jako náhodu, měla bolesti, ale myslela si, že šlo o natažení svalu při sportu. Její manžel, lékař, jí doporučil zajít na ultrazvuk. Na ultrazvuk se objednala a dostala termín za 3 týdny. Mezitím už neměla žádné potíže, ale přesto na vyšetření šla. Lékařce popisovala, že se jí zda, že na levé straně není něco v pořádku. Na ultrazvuku se ukázaly viditelné změny na pravé straně a na jejich základě lékařka ihned doporučila mamograf a biopsii. Ty byly provedeny ve stejný den jako ultrazvuk. Barbora odcházela po několika hodinách vyšetření s diagnostikovaným karcinomem prsu. I když tato diagnóza byla pro Barboru ze začátku šok, tak byla ráda, že se na ni přišlo rychle a že léčba se zahájila a proběhla v krátkém časovém úseku.

Barbora měla částečnou resekci prsu. Po zhojení rány následovala radioterapie, 30 dávek. To bylo doplněno hormonální léčbou, při níž musela po dobu třech let docházet pravidelně každý měsíc na injekce. Čtvrtý rok užívá Tamoxifen.

Léčbu Barbora snášela dobře. Byla jen překvapená, že je po radioterapii unavená. Hormonální terapie jí navozovala klimakterické změny, hlavně návaly horka. Nejvíce ji však trápilo, že musela na injekce docházet do nemocnice.

Barboře pomáhalo, když si o své nemoci mohla povídat se svým okolím. Podporu měla od své rodiny a přátel. Nejvíce jí pomohl kamarád, který řekl: „To bude dobrý, anebo taky ne.“

Ženám s právě diagnostikovaným karcinomem by vzkázala, ať si najdou vlastní cestu v léčbě a nemoci a nestresují se tím, že musí bojovat. Zároveň ať nepropadají panice, protože i přes náročnou léčbu je velká šance na uzdravení.

Audio a video