Ivana P.

Ivana P.

Ivana P.

• Věk v době rozhovoru: 48 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 48 let

 

Ivaně P. bylo 48 let, když si sama nahmatala v prsu bulku. Navštívila svého gynekologa, byl jí diagnostikován invazivní, neagresivní zhoubný nádor bez metastází. V současné době podstupuje chemoterapii (4 intenzivní dávky po 3 týdnech a 12 dávek po týdnu). Po ukončení chemoterapie bude následovat ablace prsu a odejmutí lymfatických uzlin a ozařování. Nyní je Ivana P. na nemocenské. Chystá se na kontrolní vyšetření, která musí podstoupit před operací.

 

Více o Ivaně P.

Ivaně P. bylo 48 let, když si sama nahmatala v prsu bulku. Samovyšetření si nikdy dřív neprováděla, protože docházela na preventivní mamografická vyšetření. Dva dny potom šla na gynekologii, kde podstoupila další vyšetření. Byl jí diagnostikován invazivní, neagresivní zhoubný nádor bez metastází.

V nemocnici, kde ji ošetřovali, by musela Ivana P. čekat dlouho na další postup, a tak se rozhodla oslovit jiné zařízení. Mamární komise stanovila pro Ivanu P. přijatelný postup, který obsahoval chemoterapii (4 intenzivní dávky po 3 týdnech a 12 dávek po týdnu). Teď Ivana P. dobírá poslední dávky chemoterapie, na niž bude navazovat operace (odstranění prsu a lymfatických uzlin) a ozařování.

Oporou jsou Ivaně P. její rodiče a přátelé. Popisuje, že čekání na potvrzení diagnózy pro ni bylo nejnáročnějším obdobím z celé dosavadní léčby. Snaží se být silná, léčbu dobře snáší a neobjevují se u ní vedlejší účinky ani únava, zatím nepotřebuje významnější pomoc okolí.

V současné době je již půl roku na nemocenské a do budoucna by se chtěla pozvolna vracet do práce. Nicméně si uvědomuje, že návrat a celková rekonvalescence budou chtít alespoň rok.

Ženám, které onemocněly, Ivana P. vzkazuje, aby si co nejdřív našly nějakou oporu. Zároveň je podle ní důležité si uvědomit, že rakovina prsu není tou nejhorší možnou diagnózou a lze s ní bojovat i díky pokroku medicíny. Hlavně musí věřit v uzdravení.

Audio a video