Iveta

Iveta

Iveta

• Věk v době rozhovoru: 50 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 47 let

 

Iveta je Slovenka, žije se svým manželem, má dvě dospělé děti. Její maminka na rakovinu prsu zemřela v 39 letech. Ona sama chodila již od mládí na preventivní prohlídky. První výskyt rakoviny měla v roce 2003, ten se ale s dalším vyšetřením nepotvrdil. V roce 2014 již ale ano, na základě nálezu z mamografu a magnetické rezonance, a jí byla odebrána část prsu. Tyto první dvě zkušenosti s nemocí prodělala na Slovensku, kde popisuje dlouhé čekací doby na ošetření. Při dalším výskytu onemocnění v roce 2016 se rozhodla pro léčbu v České republice. Po vyšetření mamografem, ultrazvukem a biopsií byl potvrzen nález a zahájena léčba chemoterapií. Poté přišlo chirurgické odstranění obou prsou s následnou rekonstrukcí. Poslední na řadě bylo ozařování, které trvalo 5 týdnů. Léčbu si jako občanka ze Slovenska hradila sama a později zažádala slovenskou pojišťovnu o navrácení peněz. V současné době užívá Tamoxifen a chodí na pravidelné kontroly.

 

Více o Ivetě

Iveta má onkologické onemocnění i v rodinné anamnéze – její matka na tuto nemoc zemřela v 39 letech. Proto byla také Iveta již od mládí odborně sledována a procházela preventivními prohlídkami.

Sama se poprvé s diagnózou setkala v roce 2003, kdy jí lékaři při preventivní prohlídce našli v prsu nezhoubný útvar. Podruhé v roce 2014, kdy měla pozitivní výsledky z mamografu, které pak byly doplněny ultrazvukem a magnetickou rezonancí. Při zasedání mammární komise, na kterém ale nebyla přítomna, se lékaři rozhodli pro odnětí části prsu. V histologickém nálezu se neobjevil žádný pozitivní nález a další léčba nebyla nutná. Operace pro ni znamenala velký zásah, se kterým se dlouho vyrovnávala. Po roce se opět vrátila do práce, při vysokém tempu.

V roce 2016 jí během preventivní prohlídky lékaři našli pozitivní nález. Při objednávání na další vyšetření jí dávali dlouhou čekací dobu, sama se proto rozhodla zažádat o druhý názor v České republice, kde se pak i léčila. Byla překvapená, že všechna vyšetření absolvovala během několika dní, podstoupila tu jak ultrazvuk, tak biopsii. Její výsledky byly vyhodnocovány mammární komisí, tentokrát za její přítomnosti.

Léčba byla zahájena chemoterapií, která trvala 7 měsíců. Pak proběhla operace, při které si nechala odstranit obě prsa s následnou rekonstrukcí. Po zahojení operačních ran docházela 5 týdnů na radioterapii. Po ukončení léčby strávila měsíc v lázních. V současné době bere Tamoxifen a chodí na pravidelné kontroly.

Iveta si léčbu v České republice musela hradit sama. Byla to pro ni velká finanční zátěž. Později žádala slovenskou zdravotní pojišťovnu o proplacení léčebných zákroků. Finanční ztráty nelituje, byla spokojená s kvalitou péče, profesionalitou a přístupem zdravotního personálu.

V době léčby začala na sobě pracovat a přehodnocovat své hodnoty. To nejtěžší, co musela udělat, bylo odbourání strachu a přijetí smrti. Teď strach necítí a říká, že to jí dává nový pocit svobody. Důsledkem toho bylo, že lidi, kteří ji vyčerpávali a kteří měli jiné hodnoty než ona teď, z jejího života odešli, a jiní přišli. Ztratila hodně známých, ale poznala řadu nových, a našla i sebe samu. Říká, že všechny odpovědi, které hledala, našla ve svém nitru.

V procesu léčby řešila i oblast své ženskosti a prohlašuje, že ženskost nekončí tím, když přijdete o prsa. Ženu podle ní dělá ženou něco jiného než vzhled.

Tvrdí, že společnost by se měla víc věnovat mladým a jejich vnímání sebe, svého těla, toho, co jim jejich tělo chce říct. Je podle ní důležité, aby ženy měly k sobě samým respekt, aby si uvědomily, že mají právo a nárok na různé věci, aby o sebe a svou pohodu pečovaly.

Audio a video