Káma

Káma

 Káma

• Věk v době rozhovoru: 42 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 40 let

 

Káma žije s manželem a dvěma syny. Poprvé jí karcinom prsu diagnostikovali ve 40 letech. Prodělala tenkrát chřipku a bolest těla přikládala důsledkům nemoci. Po preventivní gynekologické prohlídce byla odeslána na ultrazvuk a biopsii. Léčba byla zahájena operací a pokračovala 25 dávkami ozařování. Dva roky poté jí začalo operované prso otékat a bolet, byl v něm objeven asi 6 cm velký nádor a také metastáze v uzlině. Podstoupila 16 dávek chemoterapie (4 po 2 týdnech, 12 po 1 týdnu), operaci a ozařování (24 dávek). Léčbu již ukončila a chodí na pravidelné kontroly. Do budoucna uvažuje o rekonstrukci prsu.

 

Více o Kámě

Všechno začalo tehdy, když Káma prodělala ošklivou chřipku. Po vyléčení ji pobolívalo pod prsem. Po preventivní prohlídce na gynekologii ji lékařka poslala na ultrazvuk, kde lékař na monitoru objevil šedý flíček. Domníval se, že se jedná o cystu, a poslal Kámu pro jistotu na biopsii. Výsledky ukázaly zhoubný nádor.

Ihned poté naplánovali operaci a ozařování. Na operaci šla zhruba po 3 týdnech. Nejprve jí odebrali uzlinu a vyjmuli nádor s částí mléčné žlázy. Celkem absolvovala 25 dávek ozařování. Po 4 měsících se na vlastní žádost vrátila do práce. Káma vzpomíná, že po nástupu do práce byla hodně unavená, ale žádné bolesti neměla a rukou mohla pohybovat normálně. Dnes si myslí, že svůj návrat do práce uspěchala.

Na začátku března 2017 byla na kontrole na onkologii a všechno bylo v pořádku. V průběhu dubna jí začalo operované prso otékat. Proto šla k lékařce, která ji poslala na ultrazvuk, kde byl v operovaném prsu objeven asi 6 cm velký nádor a metastáze v uzlině v podpaží. Překvapilo ji to, protože žádnou bulku si nenahmatala. Už během prvního týdne začala chemoterapie. Vzpomíná si, že už po 1. dávce chemoterapie se jí ulevilo. Snažila se myslet na to, že se nádor zmenšuje a přestává bolet. Celkem absolvovala 16 dávek chemoterapie (4 silnější po 2 týdnech, 12 slabších po 1 týdnu). Během chemoterapií chodila na injekce, protože jí poklesly bílé krvinky. Na nechutenství způsobené chemoterapií jí pomáhala trocha studeného nealkoholického piva. Poté následovala operace, při které došlo k odnětí celého prsu. Po operaci absolvovala 24 dávek radioterapie. Během ozařování se cítila unavená a na některých místech měla spáleniny, ale nevnímá to jako něco strašného.

Léčbu zvládala statečně. I přes některé nežádoucí účinky však bojovala a nevzdávala se. Učila blízké, jak s ní jednat tak, aby ji nelitovali, ale potěšili. Měla větší radost z toho, když jí někdo pochválil šátek nebo řekl, že jí to sluší, než kdyby ji někdo litoval.

Velkou oporou jí byl manžel, který jí se vším pomáhal. Onemocnění více upevnilo jejich vztah, ačkoliv byl už dříve naplňující. Také zaznamenala změny v počtu přátel. Někteří se jí naplno věnovali a pomáhali jí, jiní s ní přestali komunikovat.

Káma se domnívá, že karcinom prsu může být způsoben genetickými a hormonálními změnami, ale také životním stylem a stresem.

Lidem s karcinomem prsu vzkazuje, aby se toho nebáli, nevzdávali se a bojovali.

Audio a video