Kamče bylo 35 let, když jí lékaři diagnostikovali šedý intrakanalikulární fibroadenom. Na levém prsu si během kojení nahmatala bulku, která rostla a byla bolestivá. Kvůli potížím navštívila mammacentrum, kde podstoupila ultrazvuk a další vyšetření. Pro přetrvávající problémy Kamče chirurgicky odstranili nalezenou bulku. Léčba se obešla bez chemoterapie. Následně kvůli gynekologickým obtížím podstoupila i odstranění dělohy. V současné době dochází na pravidelné kontroly.
Více o Kamče
Kamča si na levém prsu během kojení druhého dítěte nahmatala malou bulku, postupem času na této straně těla nemohla kvůli bolesti ani spát. Bulka stále nemizela, rozhodla se, že půjde k lékaři. Objednala se do mammacentra, kde byla bulka po ultrazvuku označena za vstřebatelnou tukovou bulku. Přesto se potíže zhoršovaly, bulka byla bolestivá a Kamče se chvěla ruka, proto znovu navštívila poradnu, kde bulku označili za svalovou. Po dalším zvětšení bylo Kamče doporučeno její odstranění. Bolest se stupňovala a narušovala jí spánek. Byla unavená, měla tik v ruce a nemohla kvůli bolesti nosit ani podprsenku. Aby si zajistila bližší termín operace, obrátila se na lékaře ve větším městě.
V nemocnici, kterou Kamča oslovila, jí opětovně provedli potřebná vyšetření a informovali ji o možnostech řešení. Kamča se s lékaři domluvila na odstranění bulky. Z biopsie odstraněné bulky zjistili, že šlo o šedý intrakanalikulární fibroadenom. Po operaci Kamčin zdravotní stav doprovázely gynekologické problémy (dlouhá a častá menstruace, bolesti v podbřišku). Pro přetrvávající obtíže podstoupila odstranění dělohy.
Ačkoli Kamča neměla diagnostikovaný maligní karcinom prsu, prošla si vyšetřováním nalezené bulky, což pro ni znamenalo velmi náročné a stresové období s dopady na její život. Pro Kamču se jednalo o zlomovou životní událost, po které měla problém ztotožnit se se změnami na svém těle (vystavování se na veřejnosti). Během celého období dostávala Kamča oporu od svého okolí, zejména od manžela a dětí.
V současnosti je Kamča považována za vyléčenou a další léčbu nepodstupuje, nicméně dochází na pravidelné kontroly do mamma poradny (1krát za 2 roky). K preventivním prohlídkám vede i ženy ve svém okolí. Aktivně podporuje charitativní akce a neziskové organizace zaměřené na léčbu rakoviny prsu. Kamča v současnosti dálkově studuje na vysoké škole a věnuje se svým dvěma dětem, které jí byly hlavní motivací při léčbě.
Pacientkám s obdobnou diagnózou by Kamča doporučila neklesat na mysli a najít motivátory k zachování pozitivního přístupu a odhodlání léčbu absolvovat do konce.
Audio a video
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím